Головна Сторінка

1-51 

Щороку 1 березня відзначається Всесвітній день імунітету. Це рішення було прийнято ВООЗ у 2002 році для привернення уваги громадськості до проблем, які пов’язані з поширеністю різних імунних захворювань, а також для залучення суспільства до створення умов збереження і зміцнення імунітету.

З чого складається захисна система організму

Саме слово «імунітет» походить від латинського слова «immunitas», що в перекладі означає «звільнення». Тож імунітет – це здатність організму звільнятися від чужорідних чинників (вірусів, бактерій, найпростіших, гельмінтів, їхніх токсинів тощо) та сукупність захисних механізмів, які допомагають організму боротися.

Захисна система організму складається з центрального лімфатичного органу – тимусу, та кісткового мозку. В цих органах формуються специфічні клітини захисту: Т-лімфоцити, моноцити, нейтрофіли, еозинофіли, базофіли, які захищають нас від вірусів та бактерій. Також до імунітету належить лімфатична система, селезінка, мигдалини та аденоїди.

Імунна система відповідає за два важливі процеси: заміну пошкоджених клітин різних органів та захист від проникнення різних чужорідних агентів. Таким чином забезпечується протиінфекційний, протипухлинний захист і генетична стабільність організму.

Розрізняють вроджений і набутий імунітет. Вроджений імунітет передається спадково. Набутий імунітет виникає внаслідок перенесеної інфекції або вакцинації і спадково не передається. Велика робота в цьому напрямку ведеться з імунізації – створення штучного імунітету.

Детальніше...

meningokok 

У Звенигородському районі зареєстровано летальний випадок захворювання на блискавичну форму менінгококової інфекції. Помер 11-річний хлопчик.

Фахівцями ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» проведено епідеміологічне розслідування цього випадку та комплекс протиепідемічних заходів, встановлено коло контактних осіб, організовано їх бактеріологічне обстеження, медичне спостереження тощо. За пропозиціями Черкаського ОЦКПХ також проведені профілактичні та протиепідемічні заходи працівниками місцевих закладів охорони здоров’я та освіти.

Детальніше...

preparat gepatut 

Гепатит – це захворювання печінки, яке у більшості випадків має вірусну природу. Найбільшу небезпеку для людини становлять гепатити В та С (ВГВ та ВГС).

За оціночними даними в Україні 5% населення інфіковано ВГС (з них 3,6% мають хронічний вірусний гепатит С) та 1,5% – ВГВ. Про це інформує Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб спільно з Центром громадського здоров’я МОЗ України.

Вірусні гепатити можуть перебігати безсимптомно до того часу, поки не призведуть до серйозних уражень печінки, хвороба може протікати як гостро, так і хронічно. Вірусні гепатити передаються через інфіковану кров та біологічні рідини.

Шляхами передачі вірусу є хірургічні втручання, стоматологічні процедури, використання нестерильного інструментарію для татуювання, пірсингу, вживання ін’єкційних наркотиків, незахищені статеві контакти, можлива передача збудника від матері до дитини під час пологів.

Захворіти на гепатит може кожен, незалежно від віку, статі та способу життя. Своєчасне встановлення діагнозу та призначення лікування позитивно впливають на перебіг хвороби, дозволяють уникнути ускладнень та зберегти пацієнту повноцінне життя.

Детальніше...

sheplen v odun den 

Введення кількох вакцин одночасно є стандартною світовою практикою, яка допомагає швидше отримати необхідний захист та зменшити кількість візитів до лікаря. Численні дослідження довели, що це абсолютно безпечно і не викликає додаткових побічних реакцій. Про це інформує Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб спільно з МОЗ України.

Одночасне введення декількох вакцин не може ослабити чи перевантажити імунітет людини. Із самого народження ми щодня контактуємо з тисячами бактерій та вірусів. Наша імунна система працює в режимі 24/7, без відпусток та вихідних. І зустрічає вона живих активних збудників, а не знешкоджених чи ослаблених, як у вакцинах. Тому декілька вакцин в один день, або ж одна багатокомпонентна вакцина, не буде для неї проблемою.

Втім, варто знати, що не всі вакцини можна комбінувати.

Детальніше...

elektonsig

Виробникиелектронних сигарет та вейпів запевняють, що вони є цілком безпечною альтернативою звичайному тютюнопалінню. Нібито ці пристрої не шкодять здоров’ю, оскільки не утворюють продуктів горіння та не містять шкідливих смол.

Часто можна почути думку, що пара, яка утворюється під час паління електронних пристроїв, є безпечною, бо що може бути шкідливого у воді?! Однак ця пара не є суто водяною. Це аерозоль із домішками ароматизаторів і токсичних речовин. Серед них, наприклад, є метали нікелю та свинцю, вплив яких здатний призвести до захворювань нервової, серцево-судинної та дихальної систем; або ж сполука акролеїн, яка є сильним подразником органів дихання.

Формальдегіди у складі сумішей впливають на центральну нервову систему, сприяють зміні функцій мозку, що може призводити до погіршення пам’яті, здатності до навчання, різких змін настрою тощо. Токсичні пропіленгліколь та рослинний гліцерин здатні викликати пошкодження клітин у багатьох тканинах, а ацетальдегід також може спричинити серйозні зміни тканини легень. Вони збільшують ризики та підвищують ймовірність онкологічних захворювань.

Пара від вейпу чи електронних сигарет призводить до подразнення слизових оболонок горла, а також слизових ротової порожнини. Особливо страждають ясна та зуби: через велику кількість солодких ароматизаторів може розвинутися карієс, а вплив гарячих парів аерозолю веде до запалення ясен (пародонтоз).

Детальніше...

rubalavirus800  

У Черкаській області спостерігається загострення епідемічної ситуації із захворюваності на епідемічний паротит. Із початку 2023 року зареєстровано 16 випадків цього захворювання. Для порівняння: протягом минулого року в області зареєстровано 2 випадки епідемічного паротиту.

Протягом січня-лютого 2023 року захворювання на епідемічний паротит реєструвалося на 3-х адміністративних територіях області: у м. Сміла – 5 випадків, Балаклеївській територіальній громаді (с. Плоске) – 9, Монастирищенській територіальній громаді – 2 випадки.

Усі  хворі діти віком від 10 до 17 років у м. Сміла та Балаклеївській громаді – з багатодітних сімей, не вакциновані згідно з Календарем профілактичних щеплень.

У ході епідеміологічного розслідування, проведеного фахівцями ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», з’ясовано, що діти, які захворіли, разом із батьками відвідували церковні зібрання, де, ймовірно, були інфіковані.

Детальніше...

Всесвітній день боротьби з енцефалітом

Друк
PDF

encefal 

Щороку 22 лютого відзначається Всесвітній день енцефаліту.

Цей день заснований у жовтні 2013 рокудля того, щоб підвищити освіченість людей щодо енцефаліту і тим самим запобігти можливим випадкам ураження цим інфекційним захворюванням.

Що ж таке енцефаліт? Це захворювання, яке полягає у запаленні головного мозку. За причиною виникнення енцефаліт буває вірусним, мікробним, алергічним, токсичним та інфекційно-алергічним. Також розрізняють первинний і вторинний види. При тяжких формах хвороби можлива смерть, тому важливо вчасно звернутися по медичну допомогу.

Детальніше...

Авітаміноз: причини та профілактика

Друк
PDF

avitaminoz 

Авітаміноз  – це захворювання, спричинене відсутністю в організмі необхідних вітамінів. Як правило, ця недуга вражає людей із настанням весни, оскільки після напруженої боротьби з вірусами та інфекціями організм виснажений та потребує достатньої кількості вітамінів, щоб адаптуватись до нового режиму.

Вітаміни – це дуже важлива група речовин, які не виробляються організмом людини, а потрапляють із їжею. Всього налічується близько 30 вітамінів, але  основними є 13: вітамін С, вітаміни групи В  (В1, В2, В3, В5, В6, В9, В12), вітамін А, вітамін Е, вітамін К, вітамін РР, вітамін Р.  

Авітаміноз здебільшого є наслідком нераціонального харчування та зниження фізичних навантажень протягом тривалого часу. З настанням  зими наш організм ніби перебудовується на існування в режимі «зимової сплячки», тому навесні йому важко працювати у новому режимі.

Симптоми авітамінозу насамперед проявляються на шкірних покривах. Шкіра стає сухою, блідою, млявою, схильною до подразнення. Одночасно страждає волосся, воно тьмяне, сухе, січеться і випадає. На шкірі в куточках губ можуть з’являтися тріщини, що не зникають після застосування кремів, ясна кровоточать, пацієнтів турбують часті застуди із затяжним періодом одужання. Хворі практично постійно почуваються стомленими, роздратованими та апатичними.

Детальніше...

Як вакцинувати від COVID-19 дитину 5-11 років у Черкаській області

Друк
PDF

 vakc dit

На Черкащині для дітей віком від 5 до 11 років доступна вакцина проти COVID-19. 500 доз цієї педіатричної вакцини, що надійшли в область, розподілені між центрами первинної медичної допомоги.

Це спеціальна вакцина Comirnaty від Pfizer-BioNTech, одна доза якої містить утричі менше активної речовини, ніж вакцина для людей віком від 12 років.

Який алгоритм дій для щеплення дитини

- Зателефонуйте сімейному лікареві чи педіатру, він направить дитину на щеплення.

або

- Знайдіть адресу та контакти найближчого центру або пункту вакцинації від COVID-19 у Черкаській області та запишіть дитину на щеплення.

або

- Зателефонуйте до найближчого закладу охорони здоров’я та запитайте, чи роблять у них щеплення від COVID-19.

Детальніше...