Головна Сторінка
Діабет під час вагітності, або гестаційний діабет розвивається в другому і третьому триместрі вагітності. Гормональні зміни в організмі матері, накладені на її генетичну схильність до розвитку діабету, призводять до тимчасової інсулінорезистентності, тобто втраті клітинами тіла чутливості до цього гормону.
Схильність до гестаційного діабету зумовлена передусім генетично – коли на початку неоліту голод був щоденною реальністю, така особливість жінки підвищувала шанси вижити і її, і дитини. Половина європейок і майже три чверті азійок мають цю генетичну рису, що нині стала більше шкідливою, ніж корисною. Але в житті гестаційний діабет проявляється лише в 3-4% вагітних – переважно, на тлі супутніх факторів ризику (надлишкова маса тіла до вагітності, зокрема).
З 18 до 24 листопада відзначається Всесвітній тиждень обізнаності про стійкість до протимікробних препаратів.
Що таке стійкість до антибіотиків, або антибіотикорезистентність?
З кожним неправильним використанням антимікробного препарату якісь із бактерій виживають. Вони розмножуються далі, і нове покоління цих бактерій вже неможливо знищити цим антибіотиком.
У понад пів мільйона українців діагностували цукровий діабет у 2023 році. МОЗ нагадує, що кожен українець має право на низку безоплатних послуг, які забезпечує держава в межах Програми медичних гарантій.
Програма медичних гарантій покриває обстеження на виявлення ризику захворіти на цукровий діабет, постановку самого діагнозу, а в разі потреби – призначені ліки. Для цього пацієнту потрібно звернутись до сімейного лікаря у лікарні, що має договір з НСЗУ Національна служба здоров'я України.
В Україні неінфекційні захворювання (НІЗ) залишаються основною причиною захворюваності та передчасної смертності. Про це йшлося на Національному форумі з неінфекційних захворювань, який проходив у Києві 14-15 листопада. Захід організовано Україно-швейцарським проєктом «Діємо для здоров’я» за підтримки Міністерства охорони здоров’я та Центру громадського здоров’я.
Форум зібрав різні національні й міжнародні зацікавлені сторони, щоб підкреслити важливість боротьби з неінфекційними захворюваннями та побудови діалогу про те, як зберегти НІЗ у центрі уваги плану відновлення України.
Черкащину на Форумі з неінфекційних захворювань представляли головний державний санітарний лікар Черкаської області Володимир Папач та начальниця управління охорони здоров’я Черкаської ОДА Антоніна Уманець.
У межах Міжнародного дня відмови від куріння фахівцями Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб спільно з працівниками центрів первинної медико-санітарної допомоги провели анонімне опитування залежності курців населення області від тютюну.
В опитуванні взяли участь 403 особи, з них чоловіків – 149, жінок – 254.
За результатами опитування встановлено, що серед жінок, які палять, низький рівень залежності (0-5 балів) мають 220 осіб (86,6 %), високий (6-7 балів)-17 (6,7%), дуже високий (8-14 балів) також 17 осіб (6,7%).