Соціально-гігієнічний моніторинг

Результати моніторингу якості харчових продуктів та продовольчої сировини в області за Іпівріччя2017

Друк
PDF

харч продФахівцями ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» впродовж Iпівріччя 2017 р. проводився моніторинг якості та безпеки харчових продуктів та продовольчої сировини.

Всього досліджено 5120 проб харчових продуктів, зокрема 2869 проб – за санітарно-хімічними показниками та 2251 проба – за мікробіологічними показниками. Відхилення від гігієнічних нормативів реєструвались відповідно у 1,2% та 1,7% проб проти 1,3% та 0,8% за аналогічний період минулого року, зокрема за санітарно-хімічними показниками – у Канівському районі (5,9%), Маніьківському районі (5,0%), м.Ватутіне (4,7%), за мікробіологічними показниками – у Драбівському районі (7,9%), Смілянському (7,1%), м.Черкаси (5,1%).

Поза цим, на вміст нітратів досліджено 859 проб овочів, відхилення виявлені у 20 (2,3%) пробах: м.Умань, Уманському, Маньківському, Чорнобаївському районах та м.Ватутіне.

На вміст пестицидів досліджено 115 проб харчових продуктів та продовольчої сировини, перевищень допустимих рівнів не виявлено, за радіологічними показниками – 69 проб, без відхилень.

У Iпівріччі 2017 р. лабораторією ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» проводилось визначення ГМО в харчових продуктах. Досліджено 440 проб харчових продуктів та продовольчої сировини, нестандартних проб не виявлено.

За результатами досліджень надано відповідні рекомендації керівникам підприємств та організацій, власникам продукції.

                            

Про результати моніторингу стану атмосферного повітря за І півріччя 2017 року

Друк
PDF

повітря_ілл_2017.jpgВідповідно до Плану моніторингових досліджень на 2017 рік ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я  України" здійснює постійний санітарно-гігієнічний моніторинг стану забруднення атмосферного повітря на межі санітарно-захисних зон об’єктів промислового, сільськогосподарського та комунального призначення, а також в межах житлової забудови, в зоні впливу вуличних магістралей тощо.

Впродовж  І півріччя  2017 року відібрано та досліджено 3245 проб атмосферного повітря, перевищення гранично допустимих, максимально разових концентрацій забруднюючих речовин виявлено у  239 (7,4%) пробах.

Найвищі показники забруднення  атмосферного повітря зареєстровано  у м. Черкаси, зокрема, за вмістом формальдегіду (55,5%) та  оксиду вуглецю (35,9%). В Монастирищенському районі виявлено 3 (2,3%) проби  з перевищенням гранично допустимих концентрацій діоксиду азоту.

Лабораторний центр продовжує моніторинг атмосферного повітря області.

Про результати моніторингу води поверхневих водойм за І півріччя 2017 року

Друк
PDF

водойм_ілл12.jpgВідповідно до Плану моніторингових досліджень на 2017 рік ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я  України" здійснює постійний лабораторний моніторинг води поверхневих водойм у 92 контрольних створах та у місцях водокористування населення.

Впродовж І півріччя  2017 року із водойм І категорії досліджено 23 проби води за санітарно-хімічними та 59 – за мікробіологічними показниками. Відхилення від встановлених нормативів виявлено у 1 (1,7%) пробі за мікробіологічними показниками.

Із водойм ІІ категорії досліджено 274  проби  річкової води за санітарно - хімічними та 321 – за мікробіологічними показниками. Не відповідало встановленим нормативам 22 (8,0%) проби за санітарно-хімічними та  36  (11,2 %)  -  за мікробіологічними показниками.

Питома вага проб води водойм  із відхиленнями від встановлених нормативів  за санітарно – хімічними показниками (переважно – інтенсивність запаху, забарвленість, вміст суспензованих речовин, заліза, аміаку, хімічне споживання кисню) перевищувала середньообласний показник в Золотоніському, Уманському, Чорнобаївському та Кам’янському районах, за мікробіологічними (індекси лактозопозитивної кишкової палички, колі-фагів) – в Кам’янському, Катеринопільському та Золотоніському районах.

Лабораторний центр продовжує моніторинг води поверхневих водойм.

Про результати моніторингу якості питної води в області за І півріччя 2017 року

Друк
PDF

вода питнаВідповідно до Плану моніторингових досліджень на 2017 рік ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я  України" за І півріччя  2017 року із джерел та мереж централізованого водопостачання досліджено 1078 проб питної води за санітарно-хімічними та 1586 проб - за мікробіологічними показниками.  Гігієнічним вимогам не відповідали 75 (6,9%) та 70 (4,4%) проб відповідно.

Питома вага проб питної води із відхиленнями від гігієнічних вимог за санітарно – хімічними показниками ( переважно – забарвленість, загальна жорсткість, вміст заліза, марганцю) перевищувала середньообласний показник в Золотоніському, Катеринопільському та Тальнівському районах, за мікробіологічними (загальне мікробне число, коліформи) – в Жашківському, Катеринопільському  та Городищенському районах.

Детальніше...

Про результати моніторингу грунту на об’єктах довкілля за 6 місяців 2017 року

Друк
PDF

грунт_илл.jpg

ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" здійснює постійний моніторинг стану об’єктів довкілля, зокрема ґрунту в межах житлової забудови (ігрові майданчики, дошкільні дитячі заклади), зонах впливу автомагістралей, на берегах водойм, на межі санітарно-захисних зонах підприємств, полігонів твердих побутових відходів тощо.

 Впродовж 6 міс. 2017 року досліджено 305 проб ґрунту за санітарно-хімічними показниками, 346 – за мікробіологічними та 853 – за паразитологічними. Гігієнічним нормативам не відповідало 5 (2,4%) проб за санітарно-хімічними, 8 (2,3%) - за мікробіологічними та  22 (2,5%) – за паразитологічними показниками (м. Черкаси, Уманський, Звенигородський, Смілянський райони)

 Лабораторний центр продовжує моніторингові дослідження ґрунту. 

Про результати моніторингу питної води в області за 5 міс. 2017 року

Друк
PDF

питнавода.jpgВідповідно до Плану моніторингових досліджень на 2017 рік ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я  України" за 5 міс. поточного року  із джерел та мереж централізованого водопостачання досліджено 358 проб питної води за санітарно-хімічними та 354 проби - за мікробіологічними показниками.  Гігієнічним вимогам не відповідали 21 (5,9%) та 8 (2,3%) проб відповідно.

Із джерел нецентралізованого водопостачання (приватні та громадські свердловини і колодязі) досліджено 330 проб питної води за санітарно-хімічними показниками та 191 пробу – за мікробіологічними.  Гігієнічним вимогам за санітарно-хімічними показниками не відповідали  100 (30,3%) проб (переважно за вмістом нітратів у приватних колодязях) та 27 (14,1%) проб - за мікробіологічними показниками.

Лабораторний центр продовжує моніторинг якості питної води. 

Про результати лабораторного моніторингу пляжів та місць рекреаційного водокористування населення

Друк
PDF

пляжі_ілл.jpg

Відповідно до Плану моніторингових досліджень на 2017 рік Державної установи "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" здійснює постійний лабораторний моніторинг води водойм у місцях рекреаційного водокористування, зокрема, акваторії 10 пляжів, що плануються до відкриття у поточному році (м. Черкаси - пляжі «Соснівський», «Пушкінський», «Смілянський», «Рів’єра», «Митницький», міські пляжі мм. Чигирин, Ватутіне та Кам’янка, пляжі ДОК «Придніпровський» та ТОВ ДОТ «Чапаєвець» с. Благодатне,  Золотоніського району).

За поточний період року досліджено 21 пробу води за санітарно-хімічними та 25 – за мікробіологічними показниками, відхилень від встановлених нормативів  не виявлено.

Лабораторний центр продовжує лабораторні дослідження води водойм у місцях відведених для  рекреаційного використання та купання.

Про результати моніторингу якості харчових продуктів та продовольчої сировини в області за I квартал

Друк
PDF

харч_нікітюк.jpgФахівцями ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» впродовж I кварталу 2017 р. проводився моніторинг якості та безпеки харчових продуктів та продовольчої сировини.

Всього досліджено 802 проби харчових продуктів, зокрема 182 проби – за санітарно-хімічними показниками та 620 проб – за мікробіологічними показниками. Відхилення від гігієнічних нормативів реєструвались відповідно у 1,1% та 0,2% проб проти 0,9% та 0,8%  за аналогічний період минулого року, зокрема за санітарно-хімічними показниками – у Смілянському районі (4,8%), за мікробіологічними показниками – у Жашківському та Черкаському районах (33,3%).

Поза цим, на вміст нітратів досліджено 37 проб овочів, відхилень не виявлено. На вміст пестицидів досліджено 62 проби харчових продуктів та продовольчої сировини, перевищень допустимих рівнів не виявлено.

У I кварталі 2017 р. лабораторією ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» проводилось визначення ГМО в харчових продуктах. Досліджено 324 проби харчових продуктів та продовольчої сировини, нестандартних проб не виявлено.

За результатами досліджень надано відповідні рекомендації керівникам підприємств та організацій, власникам продукції.

Про результати моніторингу води поверхневих водойм за І квартал 2017 року

Друк
PDF

водойми_ілл.jpgВідповідно до Плану моніторингових досліджень на об’єктах довкілля ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я  України" здійснює постійний лабораторний моніторинг води поверхневих водойм у 92 контрольних створах та у місцях водокористування населення.

Впродовж І кварталу 2017 року із водойм І категорії досліджено 12 проб води за санітарно-хімічними та 44 – за мікробіологічними показниками. Відхилення від встановлених нормативів виявлено у 1 пробі за мікробіологічними показниками.

Із водойм ІІ категорії досліджено 106 проб річкової води за санітарно - хімічними та 89 – за мікробіологічними показниками. Не відповідало встановленим нормативам 12 (11,3%) проб за санітарно-хімічними 
та  2  (2,3 %)  -  за мікробіологічними показниками.

Питома вага проб води водойм  із відхиленнями від встановлених нормативів  за санітарно – хімічними показниками (переважно – інтенсивність запаху, забарвленість, вміст суспензованих речовин, заліза, аміаку, хімічне споживання кисню) перевищувала середньообласний показник в Золотоніському, Уманському, Чорнобаївському та Кам’янському районах, за мікробіологічними (індекси лактозопозитивної кишкової палички, колі-фагів) – в Кам’янському  та Золотоніському районах.

Лабораторний центр продовжує моніторинг води поверхневих водойм.

Результати моніторингу стану атмосферного повітря у м. Черкаси та його вплив на здоров’я населення

Друк
PDF

хоменко.jpgВпродовж 2016 року у м. Черкаси Черкаським міським відділенням ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» досліджено 1920 проб атмосферного повітря, перевищення гранично допустимих, максимально разових концентрацій (далі –ГДК) виявлено у 128 (6,7%) пробах. За вмістом оксиду вуглецю досліджено 560 проб, перевищення ГДК виявлено у 64 (11,4%) пробах у 1,4 рази, формальдегіду 336 – 64 (19,1%) в 1,3 рази, пилу - 64 проби, діоксиду сірки - 72, діоксиду азоту - 556, ароматичних вуглеводнів - 18, фенолу - 4, аміаку - 184, сірководню - 4, сірчаної кислоти - 28, відхилень від встановлених нормативів не виявлено.

Поза цим, за 12 місяців фахівцями санітарно-гігієнічної лабораторії ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» досліджено 228 проб атмосферного повітря, перевищення ГДК, максимально разових концентрацій виявлено у 3 (1,3%) пробах. Спостерігалося перевищення ГДК у 2,96 рази за вмістом пилу.

Детальніше...

Про стан радіаційного фону на території Черкаської області за 2016 рік

Друк
PDF

preview_radionuklidy-v-produktah.jpg

За результатами радіоекологічних досліджень, які здійснені  ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» за 2016 рік встановлено, що в основних харчових продуктах та питній воді на території області концентрація цезію-137 та стронцію-90 не перевищує показників, регламентованих гігієнічним нормативом  «Допустимі рівні вмісту радіонуклідів Cs-137 і Sr-90 у продуктах харчування та питній воді».

Поза цим, фахівцями лабораторії електромагнітних полів та інших фізичних факторів обласного лабораторного центру проведено близько 1200 досліджень радіаційного фону. Перевищень природного радіаційного фону, який притаманний для нашої області (7 -24 мкР/годину), не виявлено.

Радіаційна ситуація залишається стабільною тазнаходиться на контролі лабораторії електромагнітних полів та інших фізичних факторів ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я  України".

Планом моніторингу передбачено дослідження  радіаційного фону навколишнього середовища і у 2017 році.

Про результати моніторингу якості харчових продуктів та продовольчої сировини в області за 2016 рік

Друк
PDF

харч_прод.jpgФахівцями ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» впродовж 2016 року проводився моніторинг якості та безпеки харчових продуктів та продовольчої сировини.

Всього досліджено 8784 проби харчових продуктів, зокрема 4210 проб – за санітарно-хімічними показниками та 4574 проби – за мікробіологічними показниками. Відхилення від гігієнічних нормативів реєструвались відповідно у 0,3% та 1,5% проб проти 0,8% та 2,1% у 2015 р.

Найбільша питома вага відхилень від гігієнічних нормативів за санітарно- хімічними показниками реєструвалась у м.Умань (7,5%), Лисянському (4,3%) та Маньківському (0,9%) районах; за мікробіологічними показниками – у мм. Черкаси (2,6%), Сміла (2,5%), Драбівському (3,0%), Жашківському (2,7%), Христинівському (2,1%), Черкаському (1,8%), Катеринопільському (1,7%) районах.

Поза цим, на вміст нітратів досліджено 843 проби овочів, з яких виявлено 4 відхилення (0,5%) проти 8 (0,7%) у 2015 р. Нестандартні проби овочів за вмістом нітратів виявлялись у м.Умань та Лисянському районі.

На вміст пестицидів досліджено 371 пробу харчових продуктів та продовольчої сировини, перевищення допустимих рівнів виявлено в 3 (0,8%) пробах овочів із Драбівського, Черкаського та Корсунь-Шевченківського районів.

У 2016 р. лабораторією ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» проводилось визначення ГМО в харчових продуктах. Досліджено 689 проб харчових продуктів та продовольчої сировини, нестандартних проб не виявлено.

Протягом останніх трьох років фіксується чітка тенденція щодо відсутності нестандартних показників у досліджених пробах продовольчої сировини та харчових продуктів на вміст нітрозоамінів, гормональних препаратів, мікотоксинів.

За результатами досліджень надано відповідні рекомендації керівникам підприємств та організацій, власникам продукції.

Здійснення моніторингових досліджень харчових продуктів заплановано і у 2017 р.

Про результати моніторингу ґрунту на об’єктах довкілля за 2016 рік

Друк
PDF

завантаження_2.jpgДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" здійснює постійний моніторинг стану об’єктів довкілля, зокрема ґрунту в межах житлової забудови (ігрові майданчики, дошкільні дитячі заклади),  зонах впливу автомагістралей, на берегах водойм, на межі санітарно-захисних зонах підприємств, полігонів твердих побутових відходів тощо.

Впродовж  2016 року досліджено 1212 проб ґрунту за санітарно-хімічними показниками, 903 – за мікробіологічними та 1472 – за паразитологічними. Гігієнічним нормативам не відповідало 3 (0,2%) проби за санітарно-хімічними показниками (перевищення вмісту свинцю у 2,5 – 16 разів на території ТОВ «Богдан – Логістик » м. Черкаси), 40 (4,4%) - за мікробіологічними (перевищення вмісту бактерій групи кишкової палички на території дитячих ігрових майданчиків в Городищенському, Уманському районах та на межі санітарно-захисної зони полігону ТПВ м. Сміла) та 60 (4,1%) – за паразитологічними (ідентифіковано яйця геогельмінтів в місцях рекреаційного водокористування населення у м. Умань, Городищенському, Маньківському та Уманському районах).

Моніторингові дослідження ґрунту будуть продовжуватись лабораторним центром і у 2017 році .

Щодо наявності у харчових продуктах генетично-модифікованих організмів

Друк
PDF

iStock_000049064400_Medium-300x200.jpgУ зв’язку з прийняттям Верховною Радою України закону України «Про внесення змін до Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» щодо інформування громадян про наявність у харчових продуктах генетично-модифікованих організмів (ГМО) всі харчові продукти повинні маркуватися написом «з ГМО» чи «без ГМО». Відповідно до чинного законодавства таке маркування повинно підтверджуватися лабораторними випробуваннями.

У Черкаській області такі дослідження проводить вірусологічна лабораторія ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" з 2009 року. В ході проведення досліджень були виявлені позитивні результати в зразках сої та кукурудзи. За результатами отриманих даних були направлені листи замовникам для вжиття відповідних заходів.

У 2016 році досліджено 689 зразків продовольчої сировини та харчових продуктів, позитивних результатів не виявлено.