Інформація для населення

Про випадок отруєння неїстівними грибами

Друк
PDF

гриби082017.jpgВ області зареєстровано другий випадок отруєння неїстівними грибами. Цього разу воно пов’язане із вживанням в їжу грибів сироїжок, відварених та смажених.

Вочевидь, потерпілий, мешканець с. Дубіївка Черкаського району, збираючи гриби біля села, переплутав сироїжки з блідою поганкою, що призвело до отруєння.

На сьогоднішній день хворий знаходиться на лікуванні у Черкаській центральній районній лікарні, до якої він звернувся після появи перших ознак захворювання (нудота, блювота, діарея).

Що потрібно знати про Коксакі інфекцію?

Друк
PDF

коксакі_201708.jpgВіруси Коксакі широко розповсюджені серед здорового населення і в об’єктах довкілля (в воді водоймищ, стічній воді), і рідко викликають клінічні прояви. Вагоме значення при цьому мають фактори реактивності організму. При його зниженні віруси проявляють патогенність для людей різного віку, однак частіше хворіють діти.  Захворювання мають декілька клінічних синдромів: пов’язаних з ураженням травного каналу та дихальних шляхів (діарея, запалення верхніх і нижніх дихальних шляхів, стоматити, герпангіни); ураження центральної нервової системи (поліомієлітоподібні захворювання, асептичний менінгіт); міокардити, ендокардити, перикардити. Дискутується роль Коксакі вірусів у виникненні інфарктів міокарду.

Не рідко інфекція протікає з незначними клінічними проявами у вигляді легкого грипу («літній грип», «трьохденна лихоманка»). Можливі прояви орхіту, лімфоаденопатії, спленомегалії. У новонароджених дітей віруси викликають міокардити та енцефаломіокардити. Як правило, всі ці форми мають доброякісне протікання і закінчуються повним одужанням.

Джерелом інфекції є хворі люди, в більшості випадків, основну роль відіграють люди з безсимптомними формами захворювання, кількість яких переважає кількість хворих з вираженою клінікою.

Основний механізм передачі інфекції фекально-оральний, однак не виключений повітряно-крапельний та пиловий. Віруси потрапляють в дихальний або кишковий тракт, розмножуються в глоткових лімфатичних вузлах (особливо мигдалинах) та пейєрових бляшках кишковика, потім потрапляють в регіональні лімфовузли де далі всмоктуються в кров’яне русло. В цей період починається стадія віремії. Віруси розмножуються також у внутрішніх органах (печінка, нирки, підшлункова залоза), період триває 4-5 днів. Характеризується підвищенням температури тіла, з’являється лихоманка, озноб, висип, блювота, діарея або симптоми серозного менінгіта та міалгії.

Віруси Коксакі поширені повсюдно, зростання захворюваності відзначають в літньо-осінні місяці. Хвороба проходить протягом двох тижнів.  Однак, дуже небезпечними є його симптоми, зокрема висока температура та діарея і, особливо, можливі ускладнення. Тож медики наполегливо радять при перших ознаках звернутися до лікаря.

Наразі немає вакцини від вірусів Коксакі, тож  профілактика полягає у стандартних правилах гігієни, наприклад, ретельне миття рук після туалету та перед їжею, якщо ви знаєте про небезпеку, то краще не контактувати із забрудненою водою та інфікованими людьми.

Лабораторна діагностика Коксакі інфекції:

- Виявлення РНК вірусу методом ПЛР.

- Виділення штаму вірусів Коксакі на культурі клітин.

Такі дослідження проводяться у вірусологічній лабораторії ДУ «Черкаський ОЛЦ МОЗ України». Матеріалом для дослідження є проба фекалій від хворого на початку захворювання та впродовж двох тижнів хвороби. Термін дослідження складає 5 годин та коштує 132 грн.81 коп.

Щодо результатів лабораторних досліджень повітря та грунту на трасі Н-16

Друк
PDF

dobr.jpg

На звернення Уманської районної державної адміністрації та Управління ДСНС України у Черкаській області щодо розлитої хімічної речовини, яка має різкий неприємний запах сірководню на трасі Н-16 Золотоноша-Черкаси-Сміла-Умань в районі с.Доброводи Уманським міськрайонним відділом Державної установи «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» 31.07.2017 р. проведено лабораторні дослідження атмосферного повітря, за результатами якого перевищень допустимих рівнів не виявлено.

Поза цим відібрано З проби грунту на визначення мікробіологічних, паразитологічних показників та щкідливих речовин.

Дана ситуація знаходиться на контролі ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України».

Гриби та небезпека поруч!

Друк
PDF

гриби_2017_б.jpgУ Черкаському районі у с. Мошни зареєстровано 1  смертельний випадок отруєння грибами. Отруєння пов’язане із вживанням у відвареному вигляді грибів зонтиків.

Найчастіше отруєння обумовлені вживанням в їжу грибів блідої поганки (у 95 %), яка помилково сприймаються за їстівні печериці, сироїжки або гливи. Також стається чимало випадків, пов’язаних із вживанням таких видів грибів, як рядовка отруйна, печериця жовтошкіра, строчки, гриб-парасолька, опеньок несправжній тощо.

Отруїтися можна і їстівними грибами, оскільки у грибів є властивість акумулювати, тобто втягувати в себе, як губка, хімічні речовини, ядохімікати, радіонукліди.

Симптоми отруєння грибами – нудота, блювота, біль у животі, пронос, з’являються через 1-4 години залежно від виду грибів, віку та стану здоров’я потерпілого, від кількості з’їдених грибів. Смерть може настати через 5-10 днів. При перших ознаках отруєння необхідно викликати швидку медичну допомогу, а до її приїзду – промити шлунок.

Щоб запобігти виникненню випадків отруєнь грибами, ДУ«Черкаський лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України»  звертається до населення міста та області з попередженням та проханням :

- найкраще відмовтесь від споживання дикорослих грибів як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи;

- ніколи не вживайте в їжу незнайомі гриби;

- пам’ятайте, що найчастіше бувають отруйними пластинчаті гриби;

- не купуйте дикорослі гриби на стихійних ринках;

- не куштуйте сирі гриби на смак;

- не довіряйте сумнівним методам перевірки грибів на отруйність (цибулина, срібна ложка та ін.);

- не пригощайте грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.

ПАМ’ЯТАЙТЕ :

Гриби, навіть їстівні, несуть небезпеку, вони не є продуктом першої життєвої необхідності, без них можна обійтися, без них можна прожити !

Не ризикуйте здоров’ям та життям своїм та своїх рідних ! 

Вплив на організм людини нітратів в ранніх кавунах та динях

Друк
PDF

кавуни_ХОМЕНКО.jpgСьогодні ринки і магазини переповнені кавунами та динями, хоча традиційний сезон для них починається на початку серпня. Через зміну клімату, нераціональне застосування пестицидів та агрохімікатів кавуни та дині масово дозрівають в усіх регіонах України і з’являються на полицях магазинів та на ринках уже на початку липня.

Кавуни і дині, які доспіли на початку липня можуть містити усередині усю різноманітність нітратів, пестицидів, важких металів і навіть радіонуклідів. Вживання ранніх баштанних овочів з такими «добривами» навіть у абсолютно здорової людини може спровокувати гостре отруєння, гострі кишкові інфекції, розлади шлунково-кишкового тракту та ін..

Чим вища концентрація цих речовин, тим небезпечнішим стає  продукт для вашого здоров’я.

 Дослідженнями доведено, що саме овочі є основним харчовим джерелом нітратів – 65-70%  нітратів харчових продуктів надходить з овочами та ягодами.

Допустима добова доза нітратів для дорослої людини встановлено на рівні 5 мг/кг, а для дітей раннього віку — 2,5 мг/кг.

Детальніше...