Інформація для населення

 shchotakeinsult

Інсульт — це гострий стан, під час якого вражаються кровоносні судини головного мозку.  Інсульт виникає, коли судина, по якій кров'ю переноситься кисень і поживні речовини, блокується тромбом (“бляшкою”) або розривається. Коли це відбувається, частина мозку не може отримати  з кров’ю постачання  кисню та поживних речовин і  як наслідок починається смерть  його клітин. Інсульт може призвести до інвалідності та у деяких випадках — смерті. 

Деякі стани підвищують ризик виникнення інсульту, зокрема:

  • високий артеріальний тиск;

  • високий рівень холестерину;

  • порушення серцевого ритму;

  • надлишкова вага;

  • цукровий діабет;

  • надмірні стреси.

За якими ознаками можна запідозрити інсульт у людини поруч або у себе?

Розвиток інсульту можуть супроводжувати симптоми, що виникають раптово.

Запам’ятати їх можна у можна за абревіатурою МОЗОК-Час.

  • М (Мовлення) - попросіть людину повторити за вами просте речення та виконати просту команду. При інсульті вимова буде нерозбірливою, плутаною або людина не буде розуміти команду, яку ви попросили її виконати.
  • О (Обличчя) - коли одна сторона обличчя зазнає візуальних змін (наприклад, обвисає). Попросіть людину посміхнутися. Якщо у неї інсульт, вона не зможе цього зробити або посмішка буде несиметричною.

  • З (Запаморочення) - поява скарги на раптове головокружіння, хиткість ходи, втрату рівноваги, координації рухів у руці або нозі. 

  • О (Очі) - у людини раптово порушився зір одним або двома очима, наприклад, зʼявилось двоїння при погляді на предмети.

  • К (Кінцівки) - слабкість або оніміння, неможливість підняти і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно, кінцівки з однієї сторони стають слабкішими, можуть падати, як пліть.

Час  – якщо ви помітили один із цих симптомів, терміново викликайте швидку

 Також інсульт може проявлятися сильним головним болем без причини, сонливістю, блювотою, нудотою. Такі ознаки можуть тривати лише кілька хвилин, потім зникати. Подібні короткотривалі сигнали відомі як транзиторні ішемічні атаки. Більшість людей ігнорує  їх, адже вони швидко минають. Проте, вони сигналізують про загрозливий стан, який треба негайно діагностувати та лікувати. Звертайте на них увагу!

Інсульт вимагає невідкладного медичного втручання. Людина з ознаками інсульту, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 4,5 годин, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких й незворотних наслідків.Якщо ви підозрюєте, що у вас чи у когось іншого інсульт, негайно зателефонуйте за номером 103.

 Найкращий спосіб знизити ризик виникнення інсульту — це профілактика. 

  1. Дотримуйтеся здорового харчування: щодня їжте овочі і фрукти, обмежуйте споживання солі. Вживайте їжу з низьким вмістом трансжирів.

  2. Будьте фізично активними. Навіть помірні фізичні навантаження дозволять контролювати вагу і підтримувати здоров’я. 

  3. Відмовтеся від куріння та вживання алкоголю. 

  4. Контролюйте артеріальний тиск.

  5. За рекомендаціями свого лікаря перевіряйте рівень холестерину та цукру в крові.

  6. Якщо лікар призначив вам лікування діагностованого у вас захворювання, строго дотримуйтесь назначень та рекомендацій. 

 Будьте уважні до себе та оточуючих, вчасно звертайтеся до лікаря  та бережіть своє здоров’я.

 

За даними ВООЗ, щороку від хвороб, спричинених вживанням тютюну, в Україні передчасно помирає 130 тисяч людей. Тож навіщо наражати себе на зайву небезпеку, коли у країні триває війна?

Якщо ви курите — відмовтесь від тютюнових виробів. Якщо ні — зробіть усе, аби вберегти себе від пасивного куріння. Адже добровільно ризикувати своїми життями, коли навколо й так багато небезпек, — така собі ідея, правда? ????

❕ Кожен українець має право на бездимне середовище — це забезпечує антитютюновий Закон 1978-IX. Які саме зміни він запровадив — читайте у статті: https://cutt.ly/3BKzi3M

Дотримуйтеся законодавства та не вживайте тютюнові вироби в заборонених місцях, а якщо вас обкурюють — не соромтеся зробити зауваження курцю або звернутися зі скаргою до відповідних органів https://consumer.dpss.gov.ua/e-form/. Якщо ж порушення стосується не лише куріння в закладі харчування, передайте своє звернення через новий сервіс Центру громадського здоров’я https://nosmoking.phc.org.ua/

І пам’ятайте: турбота про здоров’я — Ваш внесок у перемогу України!

Переглянути відео за посиланням.

mifproinsult

  •  Міф: При інсульті не можна перевозити хворого з дому до лікарні або з однієї лікарні до іншої

Правда: Усі хворі з інсультом якомога швидше мають бути доправлені до лікарні, де можуть отримати необхідну допомогу. Ситуації, коли перевезення в умовах "швидкої" може погіршити стан здоров'я пацієнта, трапляються дуже рідко. Якщо пацієнт знаходиться у погано оснащеній лікарні, слід порівняти ризики транспортування і ризики лікування у лікарні, де немає належних ресурсів (спеціалісти, томограф, лабораторія тощо).

  • Міф: Якщо прояви інсульту швидко минули, подальше лікування не потрібне

Правда: Усім пацієнтам, які перенесли інсульт, необхідні консультація лікаря-невролога і обстеження, що дозволить зрозуміти причину того, що сталося, а також – необхідне лікування та профілактику під наглядом сімейного лікаря. Тільки таким чином можна зменшити ризик повторного інсульту на 50-80%.

  • Міф: Що більше крапельниць, то краще лікування

Правда: Досить часто ліки, які при інсульті широко використовуються в Україні і вводяться за допомогою крапельниць (ліки для відновлення" мозку, так звані нейропротектори, "судинні препарати", антиоксиданти, антигіпоксанти тощо) не мають науково доведеної ефективності і не використовуються для лікування інсульту у розвинених країнах. Вітчизняні стандарти та протоколи з лікування інсульту, затверджені МОЗ України, чітко визначають перелік необхідних ліків.

  • Міф: Час лікує. Порушення, спричинені інсультом (слабкість руки чи ноги, порушення мови, захлинання їжею, двоїння тощо), поступово зникнуть самі по собі

Правда: Мозок людини має певну здатність самостійно відновлювати свою роботу, що призводить до зменшення порушень, але відбувається це не у кожного хворого, здебільшого при невеликих ураженнях і зазвичай не повною мірою. Щоби досягти максимального відновлення порушених функцій і повноцінного життя, абсолютна більшість пацієнтів зі стійкими після інсультними порушеннями (не можуть ходити, самостійно вдягнутися чи вмитися тощо) потребує реабілітації. Реабілітація складається не з уколів чи крапельниць, а з занять з фізичним терапевтом, ерготерапевтом, логопедом, метою яких є відновлення порушених функцій і зменшення потреби у сторонній допомозі. Такі методи, як бджоли, п'явки, крапельниці з нейропротекторами не мають науково доведеної ефективності і не рекомендовані для використання.

  • Міф: Інсульт виникає внаслідок стресів, і ми нічого не можемо зробити, щоб його уникнути

Правда: Сьогодні фахівці добре знають фактори ризику інсультів. Вони включають похилий вік, неправильний спосіб життя і проблеми зі здоров'ям. До чинників способу життя, що підвищують ризик інсульту, належать куріння, зловживання алкоголем, недостатня фізична активність (менше 150 хв на тиждень), ожиріння. До числа медичних проблем відносяться підвищений кров'яний тиск (більше ніж 140/90 мм рт.ст. - головна загроза, навіть якщо пацієнт добре почувається), цукровий діабет, миготлива аритмія (підвищує ризик інсульту у 5 разів!), високий рівень холестерину.

  • Міф: Щоби запобігти інсульту необхідно 1-2 рази на рік лягати у лікарню прокапатись або почистити судини

Правда: "Прокапування" не має науково доведених переваг у профілактиці інсульту. За рекомендацією лягти "прокапатись" може стояти що завгодно, але не науково-обґрунтована сучасна профілактика чи лікування інсульту.

  • Міф: У разі підвищеного ризику інсульту (гіпертонія, хвороби серця) не можна ходити до сауни чи займатись спортом

Правда: Відвідування сауни, якщо воно не пов'язане з вживанням алкоголю чи сильним зневодненням, не збільшує ризик інсульту. Що стосується фізичних навантажень, корисними можуть бути аеробні (динамічні) вправи (швидка ходьба, велосипед, плавання тощо), а от статичного навантаження (силові вправи) радимо уникати.

  • Міф: Якщо є підозра на інсульт, слід почекати, доки все мине, або звернутись до сімейного лікаря чи терапевта

Правда: інсульт - це невідкладний стан. Якщо у людини раптово змінилось мовлення, перекосило обличчя або почали погано слухатись рука чи нога на одній половині тіла, слід негайно зателефонувати 103. На сьогодні існує дієве лікування при ішемічному інсульті (тромболізис), але він ефективний протягом 4,5 годин від появи перших ознак інсульту.

  • Міф: Не має значення, в якій лікарні лікуватися від інсульту, аби лікар був уважний і досвідчений

Правда: Дуже багато що залежить від можливостей лікарні. Мова і про обладнання (наприклад, томограф) і наявність лабораторії, реанімації, нейрохірургії, вузьких спеціалістів (кардіолога, ендокринолога, уролога, хірурга, ортопеда тощо), організацію лікування у відділенні, де перебуває пацієнт, рівень професійної підготовки та досвіду команди медиків. Найкращі результати лікування інсульту забезпечує багатопрофільна лікарня, де є Інсультний блок. Відмінністю Інсультного блоку є не тільки лікарі, які добре знаються на інсульті, та відповідне обладнання, а й медичні сестри з відповідною підготовкою, фізичні терапевти, логопеди тощо.

10 rokiv — same stilky Ukraina chekala na posylennia antytiutiunovoho zakonodavstva!

❕ У 2012 році контроль над тютюном в Україні набув чітких обрисів — тоді було прийнято Закон № 4844-ІV (https://cutt.ly/GBylNMe), який визначив місця, де не можна вживати тютюнові вироби, а також е-сигарети й кальяни.

Натомість сигарети для нагрівання разом з електронними пристроями для куріння взагалі не були врегульовані законодавством. Тож тютюнові компанії безперешкодно намагалися повернути куріння у побут людей: на роботі, у громадських приміщеннях, у транспорті.

✅ Усунув ці прогалини Закон 1978-IX, який набув чинності 11 липня 2022 року. Нині заборона на куріння тютюнових виробів, е-сигарет, сигарет для електричного нагрівання та кальянів діє в усіх громадських приміщеннях, закладах громадського харчування, на території навчальних закладів, спортивних споруд тощо. Повний список smoke-free місць  https://cutt.ly/vBKlaZT

Дізнатися про те, як працює новий Закон, можна у статті: https://cutt.ly/3BKzi3M

Не будьте байдужими до свого здоровʼя та близьких! Якщо ви помітили куріння в заборонених місцях, а також рекламу тютюнових виробів чи нелегальну торгівлю тютюновою та нікотиновою продукцією, повідомте про це через сервіс з моніторингу порушень антитютюнового законодавства: https://nosmoking.phc.org.ua/

grib13

Державна установа «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» інформує:

З початку року в області зареєстровано вже 13 випадків отруєнь дикорослими грибами з 21 потерпілим, з них 11 дітей.

27.10.2022 р. зареєстровано новий випадок отруєння дикорослими грибами з двома потерпілими у селі Пляківка Черкаського району Черкаської області.

Бабуся з 15-річним онуком вживали 27.10.2022 року гриби сироїжки, маслюки, також, ймовірно, мухомори, що назбирали в лісі біля села Бірки Кіровоградської області.

Перші симптоми отруєння (нудота, багаторазова блювота, запаморочення, блідість шкіри, галюцинації) з’явились вже за дві години після вживання грибів.

Потерпілі 27.10.2022 року госпіталізовані у важкому стані (без свідомості) до відділення реанімації комунального некомерційного підприємства «Кам’янська багатопрофільна лікарня», потім хлопчик переведений до реанімації Черкаської обласної дитячої лікарні, де наразі перебуває на лікуванні.

Також госпіталізований до Третьої міської лікарні швидкої медичної допомоги з симптомами отруєння грибами 66-річний мешканець м. Черкаси. Він 29.10.2022 року вживав консервовані білі гриби, що придбала сестра на одному із стихійних ринків Черкас.

З метою недопущення отруєнь дикорослими грибами Державна установа «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» застерігає:

- вживання дикорослих грибів чи страв з них може бути небезпечним для здоров’я та навіть життя!

- ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хв. після споживання, так і протягом кількох днів.

За наявності симптомів отруєння: нудота, блювота, різкий біль у животі, діарея, запаморочення, відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги), судоми, марення, поява галюцинацій, негайно звертайтесь до свого сімейного лікаря або до служб екстреної медичної допомоги.

Не займайтеся самолікуванням — це небезпечно для життя, адже за згаяний час ви можете заплатити власним життям!

 post 1080x1080

Своєчасна допомога хворому з інсультом у перші години має принципове значення і значно підвищує шанси на успішне лікування та одужання.Інсульт — це небезпечне порушення мозкового кровообігу, яке вимагає невідкладного лікування, тому при перших ознаках інсульту необхідно викликати швидку (103) або – за крайньої необхідності – самостійно доставити пацієнта у лікарню. Знання базових правил першої домедичної допомоги теж може відіграти важливу роль у збереженні життя та здоров’я постраждалого.

Після виклику “швидкої” варто:

  • заспокоїти постраждалого і пояснити, що допомога буде надана;

  • дотримуватись вказівок диспетчера швидкої допомоги;

  • надати постраждалому максимально зручного для нього положення (рекомендовано – підвищене положення голови 15-30 градусів);

  • забезпечити постійний нагляд до приїзду бригади екстреної медичної допомоги;

  • при погіршенні стану постраждалого повторно здійснити виклик екстреної медичної допомоги;

  • за можливості, зібрати у постраждалого максимально можливу кількість інформації (наприклад, стосовно точного часу погіршення стану, можливих обставин, які з цим пов’язані, наявних захворювань). Всю отриману інформацію передати працівникам бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або диспетчеру прийому виклику.

При цьому необхідно пам’ятати, що:

  • постраждалому не можна давати їсти та пити;

  • якщо у нього до приїзду “швидкої” зникли наявні ознаки інсульту, – жодним чином не відміняти виклик. 

Нагадуємо, що лікування інсульту є безоплатним для пацієнта. При цьому критично важливо доставити його в лікарню, яка має обладнання та спеціалістів, що можуть діагностувати тип інсульту в перші кілька годин пiсля появи симптомів.

Національна служба здоров’я (НСЗУ) оплачує лікарням надані медичні послуги і контрактує лише ті заклади, які гарантують цілодобову роботу фахівців необхідної кваліфікації та наявність спеціального обладнання для діагностики лікування інсультів (наприклад, КТ або МРТ, які дозволяють точно встановити діагноз).

grib011 

Державна установа «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» інформує:

З початку року в області зареєстровано 11 випадків отруєнь дикорослими грибами з 18 потерпілими, з них 10 дітей.

28.10.2022 р. зареєстровано новий випадок отруєння дикорослими грибами 35-річного мешканця села Вербовець Катеринопільського району Черкаської області.

Чоловік 25.10.2022 року вживав дикорослі печериці, що назбирав на власному подвір’ї. Вірогідно, серед грибів була бліда поганка, яка спричинила отруєння.

Перші симптоми отруєння (слабкість, нудота, багаторазова блювота, біль у животі, діарея) з’явились вже на ранок наступного дня.

Потерпілий госпіталізований до відділення інтенсивної терапії комунального некомерційного підприємства «Катеринопільська багатопрофільна лікарня», де наразі перебуває на лікуванні.

З метою недопущення отруєнь дикорослими грибами Державна установа «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» застерігає:

  • вживання дикорослих грибів чи страв з них може бути небезпечним для здоров’я та навіть життя!;
  • ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хв. після споживання, так і протягом кількох днів.

За наявності симптомів отруєння: нудота, блювота, різкий біль у животі, діарея, запаморочення, відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги), судоми, марення, поява галюцинацій, негайно звертайтесь до свого сімейного лікаря або до служб екстреної медичної допомоги.

Не займайтеся самолікуванням — це небезпечно для життя, адже за згаяний час ви можете заплатити власним життям!

Програма медичних гарантій продовжує працювати навіть під час війни. Пацієнти, як і раніше, можуть отримувати безоплатно медичну допомогу, за яку сплачує держава.

Українці, які – через бойові дії – змушені були переїхати в інші регіони країни, можуть отримати необхідну їм медичну допомогу в медичних закладах за місцем фактичного перебування, місце реєстрації пацієнта не має значення. 

Нагадуємо, серед безоплатних послуг, які гарантовані пацієнту з інсультом чи підозрою на нього:

  • первинний огляд,
  • термінова комп’ютерна томографія або магнітно-резонансна томографія,
  • лабораторні та інструментальні дослідження.

 Також до безоплатного пакета входять:

  • тромболітична терапія включно з необхідними ліками,
  • ендоваскулярне лікування (малоінвазивна хірургія судин головного мозку),
  • нейрохірургічна допомога,
  • ліки з Нацпереліку,
  • медичні вироби, які централізовано купують Медзакупівлі України. 

 Національна служба здоров’я України оплачує і вторинну профілактику інсульту, харчування в стаціонарі та медичну реабілітацію.

 Пацієнту з підозрою на інсульт не потрібне направлення лікаря, щоб отримати медичну допомогу безоплатно, адже це – невідкладний стан. Допомогу медики надають незалежно від наявності направлення чи декларації з лікарем. 

 Звертаємо увагу, у разі необґрунтованої відмови у наданні медичної допомоги або якщо комунальний чи державний медзаклад, маючи змогу продіагностувати пацієнта, направляє його на платну діагностику у приватний, закликаємо звертатися:

  • до контакт-центру МОЗ – 0-800–60-20-19
  • або на гарячу лінію НСЗУ – 16-77.

У закладах охорони здоров’я, законтрактованих за Програмою медичних гарантій, не повинні брати кошти за надання медичних послуг чи діагностику, що входять у контрактні пакети.

 

world stroke day 

Всесвітній день інсульту відзначається щорічно 29 жовтня, починаючи з 2006 року, коли Всесвітня організація охорони здоров’я прирівняла це захворювання до глобальної епідемії. Заходи, присвячені до цього Дня, спрямовані на підвищення обізнаності населення про проблему інсульту, необхідність своєчасного проходження профілактичних медичних оглядів та корекції факторів ризику.

Судинні захворювання головного мозку продовжують залишатися найважливішою медико-соціальною проблемою сучасного суспільства, що обумовлено їх високою процентною часткою в структурі захворюваності і смертності населення, значними показниками тимчасових втрати працездатності та первинної інвалідності.

Інсульт є причиною близько 6 млн смертей на рік у всьому світі та як причина смерті поступається лише ішемічній хворобі серця. Близько 80% людей, які перенесли інсульт, стають інвалідами, а 25% з них потребують протягом всього життя постійного догляду.

Інсульт – це гостре порушення кровообігу головного мозку, в результаті чого в певних його ділянках знижується або повністю припиняється кровотік. Захворювання характеризується появою вогнищевої (парези або паралічі кінцівок, мімічних м’язів, порушення мови і координації рухів) і/або загально мозкові неврологічної симптоматики (сильний головний біль, запаморочення, сонливість або, навпаки, збудження, порушення свідомості, аж до його втрати), яка зберігається більше 24 годин або ж призводить до смерті хворого у коротший термін.

Детальніше...

grib010 

Державна установа «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» інформує:

З початку року в області зареєстровано 10 випадків отруєнь дикорослими грибами з 17 потерпілими, з них 10 дітей.

Новий випадок отруєння грибами 21.10.2022 року зареєстровано у Жашкові.

На лікарняні ліжка потрапила родина з трьох осіб (батька, матері та 16-річного сина), які ввечері 21.10.2022 року вживали гриби опеньки, рядовки сірі, які назбирали у Скибинському лісі.

Перші симптоми отруєння (діарея, біль у животі, блювота) з’явилися вночі.

Швидкою медичною допомогою госпіталізовані до реанімації комунального некомерційного підприємства «Жашківська багатопрофільна лікарня» Жашківської міської ради» у стані середньої важкості, наступного дня переведені до інфекційного відділення лікарні.

На сьогоднішній день стан постраждалих покращився, лікарі готують їх до виписки.

З метою недопущення отруєнь дикорослими грибами Державна установа «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» застерігає:

  • вживання дикорослих грибів чи страв з них може бути небезпечним для здоров’я та навіть життя!;
  • ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хв. після споживання, так і протягом кількох днів .

За наявності симптомів отруєння: нудота, блювота, різкий біль у животі, діарея, запаморочення, відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги), судоми, марення, поява галюцинацій, негайно звертайтесь до свого сімейного лікаря або до служб екстреної медичної допомоги.

Не займайтеся самолікуванням — це небезпечно для життя, адже за згаяний час ви можете заплатити власним життям!

В області з початку епідсезону за 42-й тиждень 2022 року (з 17.10.2022 по 23.10.2022 року) захворіло 4 991 особа, що склало 0,42% від загальної кількості населення.

Показник загальної захворюваності на 100 тис. населення склав 424,90, що на 34,6 % нижче епідемічного порогу по області.

Перевищення епідпорогу зареєстровано на 6 територіальних громадах: Катеринопільській (на 21,2%), Золотоніській (на 22,1%), Жашківській (на 45,4%), Маньківській (на 17,8%), Канівській (20,2), Чигиринській (на 28,8%).

З числа захворілих – 1 776 дітей віком до 17 років (35,58%). Серед захворілих дітей найбільше у віковій категорії 0- 4 роки.

Госпіталізовано 353 особи (7,07% від числа захворілих). Найбільше госпіталізованих серед осіб 65 і старше , найменше – серед осіб 15-17 років.

За звітній тиждень в області летальних випадків від грипу не зареєстровано.

grib08 

Державна установа «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» інформує:

З початку року в області зареєстровано 9 випадків отруєнь дикорослими грибами з 14 потерпілими, з них 9 дітей.

Так, 21.10.2022 р. зареєстровано нові випадки отруєння дикорослими грибами у м.Черкаси та в смт.Маньківка Черкаської області.

У м.Черкаси потрапила до лікувального стаціонару 16-річна дівчинка, що 20.10.2022 року поласувала грибними котлетами з грибів їжовиків, що їх разом з мамою назбирала у лісі у Чигиринському районі.

Перші симптоми отруєння (діарея, біль у животі, підвищення температури) з’явились вже ввечері того ж дня.

Швидкою медичною допомогою госпіталізована до комунального некомерційного підприємства «Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради» у стані середньої важкості до приймально-діагностичного відділення лікарні, де наразі перебуває на лікуванні.

Також отруївся грибами 81-річний пенсіонер з смт.Маньківка, який ввечері 19.10.2022 року вживав гриби опеньки, відварені, смажені, серед яких, вірогідно, була бліда поганка. Наступного дня з симптомами отруєння (запаморочення, діарея, слабкість) госпіталізований до комунального некомерційного підприємства «Маньківська багатопрофільна лікарня» до відділення реанімації.

З метою недопущення отруєнь дикорослими грибами Державна установа «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» застерігає:

  • вживання дикорослих грибів чи страв з них може бути небезпечним для здоров’я та навіть життя!
  • ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хв. після споживання, так і протягом кількох днів .

За наявності симптомів отруєння: нудота, блювота, різкий біль у животі, діарея, запаморочення, відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги), судоми, марення, поява галюцинацій, негайно звертайтесь до свого сімейного лікаря або до служб екстреної медичної допомоги.

Не займайтеся самолікуванням — це небезпечно для життя, адже за згаяний час ви можете заплатити власним життям!

img-1dbe43fe6ab4b19eea6fb68e5c5941fa-v 

17 жовтня 2022 року

На українському радіо « Рось» за участю завідувачки відділу епіднагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» Світлани Нікітюк відбувся радіоефір щодо актуальних питань захворюваності на ботулізм у Черкаській області.

Під час ефіру були висвітлені питання етіології, патогенезу, клінічних проявів захворювання, а також надання першої медичної допомоги потерпілим та акцентовано увагу на питаннях профілактики даного харчового отруєння.

Аудіозапис ефіру додається.

Сьогодні в країні з’явилася можливість захистити від COVID-19 ще одну категорію населення – це діти від 5 до 11 років. Відповідні зміни затверджені наказом МОЗ України від 02.09.2022 № 1586 "Про введення в дію Рішення оперативного штабу Міністерства охорони здоров’я України з реагування на ситуації з поширення інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом вакцинації від 26 серпня 2022 року". Для вакцинації цієї категорії населення використовується педіатрична форма вакцини проти COVID-19 COMIRNATY від Pfizer / BioNTech.

Схема вакцинації складається з двох доз, введених з інтервалом 21-28 днів (3-4 тижні). Якщо другу дозу випадково введено раніше, ніж через 3 тижні після першої, повторювати дозу не потрібно.

Пріоритетною є вакцинація дітей з наявними факторами ризику, супутніми захворюваннями, імунодефіцитними станами. Перш ніж перейти до вакцинації дітей із низьким ризиком тяжкого захворювання, слід активно виявляти дітей з груп високого ризику госпіталізації та смерті та пропонувати їм вакцинацію проти COVID-19 з обґрунтуванням важливості її проведення.

Вакцина вводиться внутрішньом’язово в дельтоподібний м’яз плеча у кількості 0,2 мл. Протипоказаннями для введення вакцини є випадки анафілактичної реакції до будь якого компоненту вакцини. Діти з анафілаксією, яка виникла після першої дози COMIRNATY, не повинні отримувати наступні дози цієї вакцини. Також слід відкласти вакцинацію дітей, які хворіють на гострі хвороби, що супроводжуються лихоманкою (температура тіла понад 38,5˚С) або гострі інфекційні хвороби, включно з інфекцією, викликаною SARS-CoV-2, до одужання від хвороби.

Планова вакцинація проти інших інфекційних хвороб проводиться з інтервалом у 14 днів з вакцинацією проти COVID-19. Вакцини проти COVID-19 можна вводити одночасно з неживою вакциною проти грипу під час одного візиту у різні кінцівки або з будь яким часовим проміжком.

Схема вакцинації є гомологічною. Для завершення курсу вакцинації дітей слід використовувати ту саму вакцину, тобто COMIRNATY.

Педіатрична форма вакцини проти COVID-19 COMIRNATY ввійшла до переліку вакцин, що схвалені ВООЗ, які пройшли клінічні дослідження у дітей, та є безпечними та ефективними для профілактики COVID-19 у дітей від 5 років. До поширених реакцій відносяться біль в місці ін’єкції, набряк і почервоніння, головний біль, артралгія, міальгія, лихоманка (частіше після другої дози).