aa5d87add047f8671c0d5cc82b77efff

За статистичними даними КНП «Клінічний центр онкології, гематології, трансплантології та паліативної допомоги Черкаської обласної ради» у 2023 році у населення області зареєстровано 4 967 захворювань на злоякісні новоутворення, з них 22 випадки (0,4%) у дітей віком від 1 до 17 років, зокрема у дітей віком 1-4 років – 4 випадки, віком 5-9 років – 2 випадки, віком 10-14 та 15-17 років – по 8 випадків.

У структурі злоякісних новоутворень дитячого населення Черкаської області найбільшу частину займають новоутворення крові та нервової системи, а саме мозку. Від цієї недуги минулого року померли 4 дитини.

На облік у зв’язку з онкопатологією у 2023 році було взято 21 дитину, у двох з них діагностовано лімфому на ІV стадії розвитку хвороби.

Проходили спеціальне, зокрема хірургічне, хіміотерапевтичне, хіміопроменеве та комбіноване, лікування впродовж року 32 дитини. Всього ж на кінець року в області на обліку перебуває 275 онкохворих дітей (0,6% від загальної кількості онкохворих).

Слова «онкологія» та «рак» у більшості людей викликають, якщо не жах, то, щонайменше, відчуття приреченості. Тим паче, коли мова йдеться про найдорожче – дітей. Не всі батьки, на жаль, знають, що при своєчасній діагностиці та відповідному лікуванні, сімох з десяти дітей можна не просто врятувати, але й повернути до нормального життя.

Коли варто бити на сполох?

Рак на перших стадіях не має специфічних ознак. Проте, починаючи з перших місяців життя дитини, на розвиток злоякісного новоутворення можуть вказати наступні зміни:

  • зниження апетиту, маси тіла, підвищена втомлюваність та кволість дитини;
  • апатія, немотивовані зміни настрою, підвищена агресивність, відмова від раніше улюблених справ, зміна поведінки малюка;
  • біль будь-якої локалізації: у голові, грудній клітині, кістках, суглобах, животі;
  • поява збільшених лімфатичних вузлів або будь-яких інших ущільнень («шишок») на тілі дитини;
  • лихоманка без ознак інфекційної патології;
  • поява висипу; схильність до кровотеч, немотивована поява «синців»;
  • блідість шкірних покривів, анемія;
  • неврологічні ознаки: зміни та погіршення ходи, рівноваги чи мовлення, затримка психофізичного розвитку.

При виявленні у своєї дитини двох чи більше з вищезазначених симптомів, необхідно не втрачати дорогоцінного часу – звернутись до лікаря-педіатра.  Проте не варто вдаватись до канцерофобії (нав’язливого страху захворювань злоякісними новоутвореннями), адже такі ознаки є проявами також і великої кількості інших педіатричних захворювань.

Будьте здоровими та не гайте цей день і зробіть щось значуще для себе, своєї дитини та тих, хто в цей час потребує Вашої допомоги!