voda misto 

ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» впродовж 8 місяців 2023 року із джерел і мереж централізованого водопостачання відібрано та досліджено 7532 проби питної води за мікробіологічними показника та 7617 – за санітарно-хімічними показниками, з них гігієнічним вимогам не відповідало 209 (2,8%) проб за мікробіологічними показниками (загальне мікробне число, кишкова паличка, загальні коліформи) та 271 (3,6%) – за санітарно-хімічними показниками (забарвленість, каламутність, загальна жорсткість, вміст заліза, марганцю, нітратів).

Найбільша кількість відхилень від встановлених нормативів за мікробіологічними показниками реєструється на водогонах Городищенської (15,7%), Канівської (11,4%), Золотоніської (15,4%) об’єднаних територіальних громад за санітарно-хімічними показниками – Чорнобаївської (18,0%), Золотоніської (32,5%), Смілянської об’єднаних територіальних громад.

До цього часу продовжують подавати населенню питну воду з відхиленнями від гігієнічних вимог комунальні водогони міст Золотоноша (загальна жорсткість), Городище (загальна жорсткість), Кам’янка (фтор), Тальне (нітрати, загальна жорсткість, сухий залишок, залізо), Чигирин (каламутність, залізо, марганець), смт Катеринопіль (забарвленість, залізо), Маньківка (загальна жорсткість, сухий залишок, залізо), Чорнобай (каламутність, забарвленість, залізо, марганець). У зв’язку з цим, майже 130 тисяч жителів цих населених пунктів фактично позбавлені можливості вживати доброякісну питну воду.

Із джерел нецентралізованого водопостачання (приватні та громадські свердловини і колодязі) досліджено 1083 проби питної води за мікробіологічними показниками та 1450 – за санітарно-хімічними, з них гігієнічним вимогам не відповідало 160 (14,8%) проб за мікробіологічними показниками (кишкова паличка, загальні коліформи) та 462 (31,9%) – за санітарно-хімічними показниками (забарвленість, каламутність, загальна жорсткість, вміст заліза, марганцю, нітратів).

Майже у третині (30,4%) досліджених проб виявлені нітрати в кількостях, що перевищують норматив (50 мг/дм3) у 1,5 – 4 рази. Найбільша питома вага проб води з відхиленнями за вмістом нітратів виявлена у приватних криницях на територіях Тальнівської (43,2%), Шполянської (63,6%), Звенигородської (34,0%) територіальних громад.

Найбільша кількість відхилень за мікробіологічними показниками реєструється у джерелах нецентралізованого водопостачання міста Черкаси (86,4%), міста Умань (28,6%), Корсунь-Шевченківської (62,5%), Чигиринської (37,8%) об’єднаних територіальних громад, за санітарно-хімічними показниками – Монастирищенської (60,0%), Христинівської (52,0%), Смілянської (58,3%) об’єднаних територіальних громад (переважно за вмістом нітратів у приватних криницях).

Про результати досліджень поінформовано голів об’єднаних територіальних громад та направлені відповідні пропозиції власникам водогонів та криниць щодо проведення необхідних профілактичних заходів.

Будь-яких ускладнень санітарно-епідемічної ситуації, спалахів інфекційних захворювань, пов’язаних із питною водою та питним водопостачанням, на території області не зареєстровано.

Центр продовжує моніторинг якості питної води в області.