botylizm

Гостра фаза ліквідації наслідків теракту на Каховській ГЕС минула, зараз проводиться рутинний моніторинг води. Про це в ефірі телемарафону заявив головний державний санітарний лікар, заступник міністра охорони здоров’я України Ігор Кузін.

За його словами, на сьогодні на території Херсонської області не бачать суттєвих ризиків, але разом з тим, за весь період спостереження влітку було зафіксовано два повідомлення про підозру на холеру. «Один випадок був у Запорізькій області, інший – у Чернігівській. За підсумками швидких тестів були позитивні результати, але під час епідемічного розслідування цей діагноз було знято. Служби всі відпрацювали адекватно, були обстежені контактні особи, зараз цей процес у рутинній фазі», ­– розповів Ігор Кузін.

Головний санітарний лікар повідомив про те, що за 8 місяців було зафіксовано 57 випадків захворювання на ботулізм (4 – у дітей). Вони були здебільшого пов’язані зі вживанням риби та продуктів з неї. «Серед цих випадків, на жаль, два закінчилися смертю – це у місті Київ та у Запорізькій області», – зазначив заступник міністра охорони здоров’я України.

Він додав, що «лідерами» за захворюванням на ботулізм є Житомирська та Чернігівська області, де фіксуються найвищі ризики поширення цієї інфекційної хвороби.

У Черкаській області з початку року зареєстровано 2 випадки смертельно небезпечного харчового отруєння, із трьома потерпілими – двоє дорослих і одна 16-річна дитина.

Дорослі – це сімейна пара, яка вживала в’ялену річкову рибу, виготовлену в домашніх умовах. А 16-річний хлопець вживав у їжу печінковий паштет домашнього приготування.

За словами Володимира Папача, головного санітарного лікаря Черкаської області всі випадки захворювання на ботулізм підтверджені лабораторно. В одному випадку в крові потерпілих був виявлений ботулотоксинтипу Е, в іншому – типу В. Усі потерпілі одужали.

Що таке ботулізм, як вберегтися від нього?

Ботулізм – це гостре інфекційне захворювання, яке виникає внаслідок вживання продуктів, отруєних токсинами, що виробляються бактеріями-збудниками хвороби. Цей токсин є одним із найсильніших від усіх відомих біологічних отрут.

Щоб вберегтися від ботулізму, слід уникати споживання наступних продуктів, якщо сумніваєтесь у їхній якості та умовах зберігання або транспортування:

  • в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби;
  • м'ясних та грибних консервів;
  • консервів домашнього виробництва.

Симптоми ботулізму:

  •  виражена втома, слабкість, запаморочення, нудота, головний біль;
  •  зниження чіткості зору (неможливо читати дрібний текст), «пелена» перед очима, сухість у роті та горлі, а також труднощі з ковтанням та мовленням;
  • блювання, закреп і здуття живота;
  • параліч дихальних м’язів.

За перших симптомів ботулізму не займайтеся самолікуванням, а негайно зверніться по медичну допомогу! Медсистема України готова до можливих випадків цього захворювання. Протиботулінічна сироватка є у достатній кількості.

За інформацією Черкаського обласного ЦКПХ спільно з ЦГЗ.