hepatyt 

Вірусні гепатити – захворювання, яке все ще оповите багатьма міфами, упередженнями та браком достовірної інформації. Центр громадського здоров’я спільно із соціальним проєктом «Твій сімейний лікар» розповідає про популярні міфи, що втратили актуальність, або й зовсім неправдиві.

Міф 1 «Лікування від вірусного гепатиту С – неефективне»

Поговоримо спершу про ліки проти гепатиту C. Чи дійсно лікування проти вірусного гепатиту C неефективне, а побічні реакції такі важкі для організму, що не варто й починати терапію?

За даними ВООЗ, сучасні ліки проти гепатиту ефективні приблизно у 90%–95% випадків. Це означає, що більш як 90% людей, що хворіють на гепатит C й отримують лікування, повністю виліковуються.

Раніше під час лікування гепатиту C потрібно було враховувати генотип вірусу — він має декілька варіантів. А от нові ліки є пангенотипними, тобто ефективні проти більшості варіантів вірусу.

Сучасні препарати діють навіть у важких випадках, коли вже є ушкодження печінки (цироз), та за наявності інших захворювань. Вони також мають менше побічних ефектів порівняно з попередниками.

Лікарі й лікарки враховують індивідуальні особливості людини, щоб схема лікування була ефективною й безпечною, а побічних реакцій — мінімум.

Вакцини проти гепатиту C досі не існує, але сучасне лікування — значний прорив у боротьбі проти цієї хвороби.

Тому не забувайте про перевірку на вірусні гепатити щороку у свого сімейного лікаря або лікарки. Знання свого статусу та своєчасне лікування збережуть ваше здоров'я.

Міф 2 «Імунітет - один для всіх гепатитів»

Чи впливає імунітет до гепатиту A (після вакцинації або хвороби) на захист від інших гепатитів? Є уявлення, що людина, яка вакцинувалась проти гепатиту A або ж перехворіла, має імунітет до гепатитів B, С, D та інших. Це уявлення хибне. Вірусні гепатити — окремі інфекційні хвороби, а не різні стадії одного захворювання. Кожен вірус належить до різних родин і має свою унікальну структуру та геном. Кожен вид вірусу має різні антигени — «маркери», що розпізнаються імунною системою і сприяють розвитку імунної відповіді.

Це означає, що імунітет до одного виду гепатиту не захистить вас від інших. Тому потрібно бути обережними, особливо якщо є фактори ризику — секс без презерватива, контакт з кров'ю або ж недотримання правил особистої гігієни.

Гепатит A, відомий як «хвороба брудних рук», передається через забруднені продукти, воду, недотримання правил гігієни. А гепатити B та C можуть передаватись через кров або незахищені статеві контакти, а також від матері до дитини під час пологів.

Для захисту від гепатиту A та гепатиту B є вакцини. Якщо ви не маєте щеплення, зверніться до сімейного лікаря або лікарки та обов’язково вакцинуйтесь.

Міф 3 «Гепатит - це захворювання лише окремих груп населення, які практикують ризиковану поведінку».

А от і ні! Звісно ж, гепатити не обирають соціальну групу — на ці вірусні захворювання може захворіти будь-хто.

Поговорімо про те, як убезпечити себе від вірусних гепатитів:

Вакцинація: спеціальні вакцини проти гепатитів A та B допоможуть запобігти захворюванню. Зверніться до свого сімейного лікаря або лікарки й проконсультуйтесь щодо вакцинації.

Гігієна: ретельне миття рук перед їжею та після відвідування громадських місць — це простий, але ефективний спосіб не захворіти на гепатит A.

Не використовуйте спільно з іншими людьми зубні щітки, бритви для гоління, не одягайте чужі сережки тощо.

Застосовуйте бар‘єрні методи контрацепції, якщо ви маєте партнера з невідомим статусом, щоб уникнути передачі вірусу.

Також пам’ятаймо, що осуд щодо гепатитів може заважати людям звертатись по допомогу та лікування. З цими захворюваннями може зіткнутися кожна людина, та, окрім лікування, важлива ще й підтримка.

Міф 4 “Вакцинація проти гепатиту В не працює”

Наскільки ефективна вакцинація проти гепатиту B?

Вакцина проти гепатиту B винайдена у 1982 році та визнана ВООЗ однією з найефективніших вакцин, створених коли-небудь. Вона забезпечує високий рівень захисту — приблизно 95-98%.

Для новонароджених особливо важливо отримати повний курс вакцинації (3 дози). Рекомендовано, щоб перша доза була введена протягом першої доби після народження.

Вакцина проти гепатиту B безпечна і практично не викликає побічних реакцій. Натомість гепатит B у більшості випадків є невиліковним — потрібно все життя стежити за станом печінки та приймати підтримуючі препарати. Вакцинація проти гепатиту B надає довгостроковий імунітет і захищає від ускладнень.

Запитайте у свого сімейного лікаря або лікарки щодо вакцинації. Щеплення проти гепатиту B — це правильний вибір на користь вашого здоров’я.

За інформацією ЦГЗ.