radiacia

У разі виникнення надзвичайної ситуації, пов’язаної з витоком радіоактивних речових, потрібно терміново зайти у приміщення, або залишатися у ньому, якщо перебуваєте там. Що ще потрібно робити у таких випадках, розповів Суспільному Черкаси головний державний санітарний лікар Черкаської області Володимир Папач.

Відтак, якщо ви почули або побачили офіційне сповіщення про витік радіоактивних речовин, важливо перебувати в укритті, розповів Володимир Папач:

"Це може бути підвал або середина будівлі. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому необхідно триматися якомога далі від стін і даху будівлі. Не дозволяйте домашнім тваринам гуляти на вулиці.

Якщо можливо, залишайтеся в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей, зачиняйте вікна та двері, ущільніть отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо) та вимкніть системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі) у вашому будинку", — пояснив медик.

 Якщо ви були надворі, то, зайшовши до приміщення, слід себе знезаразити:

"Знезаразьте себе. Зніміть верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його далі від людей і домашніх тварин. Помийтесь, якщо є така можливість. Прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха. Одягніть чистий одяг", — повідомив Володимир Папач, генеральний директор Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб.

Заздалегідь зробіть запаси питної води. Поки не повідомили про безпечність водопровідної води, слід вживати фасовану питну воду. Пакування захищає рідину від радіоактивних речовин. Важливо створити запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах.

"Оскільки кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття тіла, а також побутових потреб. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу", — пояснив лікар.

Щодо харчових продуктів, то безпечними можна вважати ті, які зберігалися у герметичних контейнерах:

"Харчові продукти безпечні, якщо зберігались у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Безпечною є їжа з холодильника та морозильної камери. Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Теж саме зробіть із кухонним приладдям перед використанням. Використану тканину чи рушник запакуйте у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, далі від людей і тварин".

Додав: залишатися в укритті слід до інших вказівок чинної влади.

Користуйтесь повідомленнями від рятувальників (ДСНС), поліції, місцевої влади. Увімкніть телебачення, радіо, слідкуйте за офіційними каналами місцевої влади, по можливості, підпишіться на такі канали в фейсбуці, телеграмі або іншій зручній для вас соцмережі.