Лептоспіроз, сказ, хвороба Лайма: профілактика зооантропонозних інфекцій у Черкаській області

Друк
PDF

 gruzunu

Особливої шкоди людині завдають гризуни. Саме вони є носіями і джерелами близько 200 різних інфекційних та інвазійних небезпечних захворювань, якими можуть хворіти люди і тварини.

Найбільш характерними для нашої області інфекційними хворобами, що переносяться гризунами, є лептоспіроз, туляремія, сказ, хвороба Лайма.

Ситуація щодо виникнення та розповсюдження зооантропонозних інфекцій (хвороби спільні для тварин і людей) в області залишається складною.

Зокрема, за 10 місяців 2022 року захворюваність на хворобу Лайма збільшилася на 72,4% порівняно з минулим роком. Наявність в області 349 ензоотичних територій та позитивні результати лабораторних досліджень з кліщів підтвердили прогноз збільшення хворих на Лайм-бореліоз у вересні-жовтні цього року.

На території області є 447 стаціонарно неблагополучних населених пунктів щодо сибірки.

Зареєстровано 5 випадків лептоспірозу, пов’язаних із побутом та рибною ловлею, з яких 3 закінчилися летальним наслідком.

Епізоотологічний та епідеміологічний прогноз у Черкаській області щодо туляремії і лептоспірозу, проведений за підсумками моніторингу особливо небезпечних інфекційних хвороб, визначений на зиму-весну 2022-2023 років як несприятливий, з високим ризиком виникнення захворювань у людей.

Показники чисельності мишоподібних гризунів як навесні, так і восени 2022 року залишалися високими, з можливим незначним підвищенням у зимово-весняний період цього та наступного років.

Основні види гризунів, проти яких спрямовані дератизаційні заходи в населених пунктах – сірий пацюк (щур) і миша хатня, у відкритих стаціях – польова миша.

На сьогодні сірі пацюки стали єдиною твариною у світі, що має ореол розселення рівний нашій планеті Земля. Їм не страшні ні спека, ні мороз – вони живуть навіть у морозильних камерах, де не тільки харчуються мороженим м’ясом, а навіть виводять потомство за температури мінус 17 градусів Цельсія.

Одним з основних методів неспецифічної профілактики таких зооантропонозних інфекцій як чума, туляремія, сказ та лептоспіроз є дератизація – знищення у середовищі життєдіяльності людини гризунів, які є переносниками збудників вказаних інфекційних хвороб.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» профілактичні дератизаційні заходи проводяться спеціалізованими підрозділами установ і закладів, до яких належить ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України»» (далі – Центр).

Центр має ліцензію МОЗ України від 12.10.2016 № 1067 на провадження господарської діяльності з медичної практики, зокрема, за спеціальністю дезінфекційна справа та за спеціальністю молодших спеціалістів з медичною освітою: медико-профілактична справа, лабораторна справа (гігієна), що дає право надавати послуги з дезінфекції, дезінсекції та дератизації.

Свої послуги Центр та його підрозділи у містах і районах області, відповідно до основної діяльності, надають за цінами, затвердженими наказом ДУ «Черкаський ОЛЦ МОЗ України» 19.05.2021 № 145 та введеними в дію з 01.06.2021 року.

При дезінфекційних, дезінсекційних та дератизаційних роботах застосовуються лише препарати, що включені до Реєстру дезінфекційних засобів, дозволених до використання в Україні, який розміщений на офіційному сайті МОЗ України.

За консультаціями з профілактичної дезінфекції, дезінсекції і дератизації звертайтеся до фахівців Центру за телефоном: (0472) 31 27 91.