Що робити у разі радіаційної аварії?

Друк
PDF

 cbrn20v1 var 800

Який алгоритм дій у разі радіаційної аварії, роз’яснюють фахівці Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб.

Під час радіаційної аварії радіоактивний матеріал може потрапити у навколишнє середовище та забруднити повітря, ґрунт, поверхні, їжу і воду.

Якщо трапиться радіаційна аварія, вам необхідно дотримуватися трьох основних принципів

1. Залишатися у приміщенні, якщо місцева влада не повідомила про інше, закрийте усі вікна і двері, вимкніть усі вентиляційні прилади, які запускають повітря у приміщення.

2. Слідкувати за офіційною інформацією (увімкніть телебачення, радіо чи відкрийте офіційні канали місцевої влади у месенджерах).

3. Чітко виконувати вказівки органів державної і місцевої влади.

Під час радіаційної аварії головною метою є мінімізувати вплив радіації. Щоб досягти цього:

•          зайдіть у міцну будівлю, у підвал або найвіддаленішу кімнату;

•          зніміть одяг і запакуйте його у пластиковий пакет або контейнер, прийміть душ і одягніть чистий одяг, якщо це можливо;

•          дотримуйтесь інструкцій із безпеки, наданих органами влади, наприклад, щодо прийому йодиду калію, укриття чи евакуації.

Йодид калію слід приймати, лише якщо ви отримали таку вказівку від органів влади. Його слід приймати як додатковий захисний засіб разом з іншими діями для захисту. Інші йодовмісні препарати та йодована кухонна сіль НЕ мають захисного ефекту від впливу радіоактивного йоду.

Необхідно ретельно дотримуватися інструкцій органів влади щодо прийому калію йодиду. Правильне дозування відрізнятиметься залежно від віку – детальне пояснення дозування можна знайти на упаковці таблеток калію йодиду.

cbrn20v2 800

Тримайте у місці свого постійного сховища запаси питної води, їжі і ліків, які вам потрібні, щонайменше на дві доби, засоби гігієни та змінний одяг, ретельно запакований у плівку.

Дотримуйтеся вказівок місцевої влади та ДСНС щодо подальших дій.

Часті запитання

Як радіація впливає на моє здоров’я?

Вплив радіації може завдати негативного впливу на тканини та/або органи, залежно від кількості отриманого опромінення, тобто дози. Ступінь потенційної шкоди для здоров’я залежить від різних факторів.

Ризик розвитку негативних наслідків для здоров’я залежить від дози поглинутого опромінення. Чим вища доза, тим вищий ризик виникнення наслідків радіаційного ураження. Якщо доза опромінення низька та/або вона надходила протягом тривалого часу, ризик значно нижчий, тому що організм буде відновлювати пошкоджені клітини.

Які наслідки надмірного радіаційного опромінення для здоров’я?

При дуже високих дозах опромінення може порушитись функціонування тканин і / або органів, а також спостерігаються гострі ефекти, як-от: нудота і блювання, почервоніння шкіри, випадання волосся, радіаційні опіки або навіть смерть.

Під час радіаційної аварії працівники постраждалого об’єкта та ліквідатори аварії більше ризикують потрапити під значні дози радіації, які б могли спричинити гострі наслідки.

У разі радіаційної аварії населення повинне стежити за інформацією місцевих органів влади й дотримуватися заходів захисту для зниження ризику опромінення.

Які загальні поради можна надати споживачам і виробникам харчових продуктів у випадку радіаційної аварії?

Слід дотримуватися вказівок місцевої влади та ДСНС. Якщо не було отримано протилежних вказівок, можна:

•          захистити харчові продукти та корми для тварин, що зберігаються під відкритим небом; накрити пластиковими листами або непроникним брезентом;

•          закрити вентиляцію теплиць для захисту овочів, що ростуть;

•          забрати худобу з пасовищ і перемістити тварин у сарай чи комору;

•          зібрати будь-які стиглі культури та помістити під укриття до випадання будь-яких радіоактивних опадів;

•          не збирайте врожай та продукти лісу після опадів і реєстрації забруднення – чекайте подальших інструкцій від органів влади.

Якщо місцеві органи влади та ДСНС надали відповідні вказівки, слід:

•          не вживати молока або овочів місцевого виробництва;

•          відмовитися від забою тварин;

•          не вживати і не виловлювати тварин і рослин, що живуть у воді, (включаючи рибу, молюсків і водорості);

•          не вживайте продукти лісу та уникайте полювання або збору грибів чи інших дикорослих їстівних рослин, поки не будуть надані відповідні вказівки від місцевої влади.

Їжа, яка була запакована герметично до радіаційної аварії, наприклад, консерви або продукти у пластиковій упаковці, безпечна для споживання після видалення поверхневого забруднення. Промийте та витріть насухо упаковку перед вживанням їжі.

Чи правда, що діти піддаються більшому ризику постраждати від радіаційного опромінення?

Так, у дітей із більшою ймовірністю розвиваються несприятливі наслідки для здоров’я від радіаційного опромінення. Тому особливо важливо після радіаційної аварії допомогти дітям виконувати рекомендації щодо захисних заходів і надати їм медичну допомогу, щойно органи влади повідомлять про можливість зробити це безпечно.

Які довгострокові наслідки можна очікувати від радіаційного опромінення?

Надмірне опромінення здатне збільшити ризик розвитку деяких видів раку в довгостроковій перспективі. Під час ядерних аварій може виділятися радіоактивний йод, який при вдиханні або ковтанні концентрується у щитоподібній залозі й підвищує ризик розвитку раку щитоподібної залози. Ті, хто піддається радіаційному ураженню, можуть зменшити ризик розвитку раку щитоподібної залози, прийнявши одноразово відповідну дозу йодиду калію, але лише після того, як про це офіційно повідомлять місцеві органи влади.

Що таке йодид калію (КІ)?

Йодид калію в аптеках найчастіше продається у формі таблеток.

Якщо його приймати одноразово, вчасно й у відповідному дозуванні, йодид калію блокує поглинання радіоактивного йоду щитоподібною залозою. Це знижує ризик розвитку раку щитоподібної залози та її захворювань. Людям старшим за 40 років йодид калію не призначають, адже після 40 років щитоподібна залоза майже не накопичує радіоактивний йод.

Чи захистить йодид калію від радіації?

Ні. Йодид калію захищає тільки щитоподібну залозу від впливу ізотопів радіоактивного йоду. Найкращий спосіб захистити себе – це дотримуватися трьох принципів: залишатися вдома, слідкувати за офіційною інформацією та дотримуватися інструкцій державних і місцевих органів влади.

Рекомендації для населення щодо захисту у випадку ядерного вибуху:

https://www.icrp.org/page.asp?id=610

cbrn20v3

 

шаблоны joomla 2.5 здесь
темы Wordpress
music-xpert.
Интересные мини игры.