ПРОФІЛАКТИКА -ЛЕПТОСПІРОЗУ!

Друк
PDF

З метою попередження захворювання на лептоспіроз необхідно нагадати, що кожна людина прагне до якнайтіснішого спілкування з природою. Благотворний вплив такого спілкування на організм людини – незаперечний. Проте, необачне поводження в природі може призвести до зворотних наслідків. Тут нас підстерігають небезпечні інфекції, одна з яких лептоспіроз.

У 2020 році в області зареєстровано 4 випадки захворювання на лептоспіроз в м.Умань, Звенигородському Черкаському та Тальнівському районах. Медикам вдалося врятувати життя 3-ом хворим. Один випадок захворювання на лептоспіроз закінчився трагічно. Випадки захворювання на лептоспіроз пов’язані з купанням та рибною ловлею в місцевих ставках, річках з непроточною водою , береги яких заросли очеретом та заселені гризунами.

За даними багаторічних епідеміологічних спостережень та лабораторних досліджень, які проводяться ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» на Черкащині визначені природні осередки цього захворювання у 18 районах області. Географія регіонів постійно збільшується, а також відмічається тенденція до урбанізації лептоспірозів.

Лептоспіроз – тяжке інфекційне захворювання, віднесене до особливо небезпечних. Наша область з 1989 по 1998 рік була однією з неблагополучних по Україні щодо цієї інфекції (зареєстровано 870 випадків захворювання).

З 2000 року в області спостерігається зниження захворюваності. За останні 10 років (з 2011 по 2020 роки) в області зареєстровано 91 випадок захворювання, з них 17з летальним наслідком.

Більшість випадків лептоспірозу пов’язані з купанням та ловлею риби в непроточних водоймах, ставках. Практично у всіх таких біотопах мешкають водяні щурі, ондатри, а в прибережній зоні - сірі щури, полівки, хатні та польові миші. Разом з сечею цих гризунів збудники лептоспірозу потрапляють у воду, а потім за певних умов - в організм людини. Це може відбутися під час купання, риболовлі, інших форм відпочинку та роботи в природі. Лептоспіри, завдяки високій рухливості та проникливості, потрапляють в організм людини через пошкоджену шкіру, слизові оболонки та шлунково-кишковий тракт. Заразитися можна при вживанні інфікованої води, фруктів, овочів, чи продуктів, забруднених виділеннями гризунів, а також при недотриманні правил особистої гігієни вдома і на виробництві, якщо приміщення чи територія заселені гризунами, особливо сірими щурами. Цей гризун є носієм лептоспір, що викликають дуже тяжку форму хвороби, на яку в більшості й хворіють люди нашої області. Джерелом лептоспірозної інфекції є також мишоподібні гризуни, що заселяють, особливо з настанням холодів, об'єкти народного господарства та приватного сектору. Слід зазначити, що на лептоспіроз можна захворіти також внаслідок догляду за хворими на цю інфекцію тваринами (ВРХ, свині, собаки, коти).

Від моменту зараження до перших проявів хвороби проходить від 6-ти днів до 3-х тижнів. Починається лептоспіроз з раптового підвищення температури до 40ºС, загальної слабкості, головного болю, болю в м’язах, особливо литкових. У розпалі хвороби приєднується нудота, кровотечі з носа, з'являється жовтяниця шкіри, а також крововиливи у шкіру й слизові оболонки, враження внутрішніх органів, в першу чергу нирок та печінки. Кожному четвертому хворому спеціалізована допомога надається в реанімаційному відділенні обласної лікарні

Вилікувати хворого на лептоспіроз нелегко, особливо у випадках пізнього звернення за медичною допомогою. Тому слід пам’ятати: щоб запобігти захворюванню треба уникати контакту з водою згаданих вище водоймищ, тобто непроточних ставків, озер, а також утримуватися від, використання води з них.

При відпочинку, роботі в полі необхідно оберігати харчові продукти від доступу гризунів, в низинній болотистій місцевості користуватися взуттям. Керівникам підприємств, установ , організацій та населенню не слід забувати про необхідність постійної боротьби з гризунами.

Якщо протягом останніх 2-3 тижнів ви побували в умовах можливого зараження лептоспірозною інфекцією і раптово відчули, що вас морозить, наступає слабкість, головний біль - треба негайно звернутися до лікаря.

Лабораторія особливо небезпечних інфекцій Державної установи «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» на платній основі проводить діагностичні дослідження сироваток крові осіб, хворих або при підозрі на захворювання лептоспірозом. Вартість дослідження із застосуванням реакції мікроаглютинації, разом з ПДВ, складає 291,92 грн.

шаблоны joomla 2.5 здесь
темы Wordpress
music-xpert.
Интересные мини игры.