26 жовтня 2018
Поліомієліт - інфекційне захворювання, яке характеризується переважним ураженням центральної нервової системи з розвитком в’ялих парезів та паралічів. Джерелом збудника інфекції є людина - хворий або вірусоносій. Вірус виявляється в слизу носоглотки, а також виділяється у навколишнє середовище з фекаліями. Виділення вірусу починається на 2-4-й день після зараження. З носоглотки вірус виділяється протягом 1 тижня, а з фекаліями - протягом 3-4 тижнів, але інколи до 4-х місяців та більше. Передача вірусу відбувається фекально-оральним шляхом, можливий і повітряно-крапельний шлях передачі збудника. Зараження вірусом поліомієліту відносно рідко веде до розвитку типового захворювання, частіше виникає вірусоносійство, яке має основне значення в розповсюдженні поліомієліту. Масивне виділення вірусу з фекаліями визначає можливість розповсюдження його через харчові продукти, воду, брудні руки.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я до теперішнього часу випадки захворювання па поліомієліт, зокрема епідемічного характеру, реєструвалися в трьох країнах світу: Пакистані, Нігерії та Афганістані. З травня поточного року зареєстровані масові випадки захворювання поліомієлітом у Сомалі та Кенії із загальною кількістю потерпілих понад 120 осіб. Упродовж 2013 року на всій території Ізраїлю в пробах стічних вод, відібраних у рамках планового епіднагляду, та від здорових людей, був виділений дикий вірус поліомієліту І типу, який ідентичний вірусу, що циркулював на території Єгипту в 2012 році.
У Китайській Народній Республіці в окремих округах цей поліовірус виділено від дітей віком до 3-х років та молодих людей у віці від 22 до 26 років, хворих на параліч, та підтверджено факт смерті одного із вказаних хворих.
Всесвітня організація охорони здоров’я оцінює дану ситуацію як неочікувану та таку, що становить загрозу здоров’ю, маючи ризик міжнародного розповсюдження вірусу.
Основою профілактики поліомієліту є імунізація.
Вакцинацію в Україні розпочинають у 3-місячному віці і проводять трьохразово з інтервалом в один місяць.
Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я всі особи, які в’їжджають та виїжджають із країн чи районів, в яких був зареєстрований дикий поліовірус, повинні бути щеплені згідно з національними вимогами.
В Ізраїлі розпочато проведення вакцинації від поліомієліту дітей до дев’яти років, імунізацією охоплено до 250 тис. осіб, що складає близько 60% від кількості дітей, які підлягають щепленням, у Китайській Народній Республіці імунізацією охоплено 3,8 млн дітей віком до 15 років, також щеплено доросле населення південних регіонів у віці 15-39 років. У Сомалі вакцинацією охоплено близько 4 млн людей.
У Черкаській області постійно проводиться вірусологічний моніторинг стічних вод на поліовіруси. Ведеться активний епіднагляд за виявленням випадків гострих в’ялих паралічів та виявлення осіб із підозрою на захворювання поліовірусної етіології. Для проведення імунізації проти поліомієліту дітям за віком згідно з календарем профілактичних щеплень лікувально-профілактичні заклади області забезпечені достатньою кількістю медичних імунобіологічних препаратів.