Імунопрофілактика

 bryf

Черкаська область отримала імунобіологічні препарати для проведення планових щеплень, серед яких вакцина для профілактики кору, паротиту і краснухи, яка необхідна для проведення наздоганяючої (catch-up ) вакцинальної кампанії серед дітей віком до 18 років. Для того, щоб надолужити пропущені щеплення, в області проведені необхідні організаційні заходи, навчання, тренінги з медиками, освітянами, представниками органів виконавчої влади, місцевого самоврядуванням, які будуть долучені до цієї кампанії тощо. Про це під час брифінгу в медіацентрі ОВА повідомили Володимир Папач, головний державний санітарний лікар області, генеральний директор ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб» та Антоніна Уманець, начальниця управління охорони здоров’я ОДА.

Володимир Папач зауважив, що кір – небезпечне висококонтагіозне інфекційне захворювання, яке дає тяжкі ускладнення і може привести до смерті. Єдиний захист дитини і дорослого від кору – вакцинація.

Детальніше...

 kuzin

У межах кампанії напередодні нового навчального року лікарі та мобільні вакцинальні бригади будуть проводити щеплення дітей, які внаслідок війни або інших обставин пропустили вакцинацію. Для цього розроблені і прийняті обласні плани проведення кампанії, визначено обласних координаторів і залучено до «підчищаючого раунду» з імунізації заклади охорони здоровʼя, пункти щеплень та мобільні вакцинальні бригади, які проводитимуть виїзні сесії у таборах та у віддалених населених пунктах областей.

«На рівні областей країни буде відбуватись вакцинація проти кору дітей, які пропустили одне чи два щеплення. Особлива увага до дітей, які переїхали до інших областей: вони зможуть зробити щеплення та перевірити вакцинальний статус у лікарнях чи пунктах щеплень. У 2022 році обовʼязкове щеплення проти кору, згідно з національним календарем щеплень, отримали лише 69% у віці 6 років. Щоб не допустити спалах кору зараз ці щеплення мають бути надолужені, а діти – довакциновані. Загалом у рамках кампанії заплановано провести понад 260 тисяч щеплень, не враховуючи рутинну вакцинацію», – зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

Вакцина проти кору, паротиту та краснухи доставлена до кожного регіону. 657 тисяч доз комбінованої вакцини КПК на підтримку Національної програми імунізації в Україну доставив дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).

Детальніше...

Залишки імунобіологічних препаратів у Черкаській області станом на 03.07.2023

Детальніше...

 zhyvi vactsyny
 

“Живі” вакцини містять атенуйовані, тобто сильно ослаблені, віруси та бактерії. До “живих” вакцин належать – вакцина від вітряної віспи, ротавірусу, кору/краснухи/паротиту, оральна вакцина від поліомієліту, вакцина від туберкульозу (БЦЖ), жовтої лихоманки, наприклад.

Ці вакцини зазвичай протипоказані вагітним жінкам та людям із сильно ослабленим імунітетом. Для решти людей живі вакцини є безпечними.

Існує дуже невеликий шанс того, що після вакцинації, вірус може виділятися зі слизом з дихальних шляхів чи з випорожненнями щепленої людини, інфікувати невакциновану людину. Це в загальному. Проте є особливості в залежності від вакцини. Так, припускають, вірус вітрянки може передаватися у рідкісних випадках, коли у щепленого після вакцинації виник висип. У зоні небезпеки можуть опинитися люди, імунітет яких сильно ослаблений внаслідок важких хвороб: ВІЛ-інфіковані, люди після пересадки органів, люди, які проходять хімієтерапію або приймають препарати для пригнічення імунітету. Хоча науковці ставлять це під сумнів.

Детальніше...

vaccine bottle green 

Щеплення проти дифтерії, правця та кашлюка входить до Календаря профілактичних щеплень та є безоплатним. Згідно з Національним календарем щеплень, вакцина АКДП вводиться у віці 2, 4, 6 і 18 місяців, потім у 6 років проводиться ревакцинація вакциною АДП (дифтерія-правець), а в 16 років — вакциною АДП-М (проти правця та дифтерії зі зменшеним вмістом антигена, що використовується для дорослих).

«Вакцинація АКДП надає дітям захист від серйозних інфекційних хвороб. Кашлюк, дифтерія та правець можуть мати серйозні наслідки для здоров'я дітей, особливо в умовах війни, коли доступ до медичної допомоги може бути обмеженим. У межах співпраці МОЗ з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) ми системно забезпечуємо пункти щеплення по країні необхідною вакциною. Саме тому важливо перевіряти вакцинальний статус та ревакцинуватись за потреби», — сказав заступник міністра, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

ЮНІСЕФ доставив до України 120 тисяч доз вакцини проти кашлюку, дифтерії та правця (АКДП) для вакцинації за Календарем щеплень, інформують у МОЗ. Наразі вакцина розподілена між областями для проведення імунізації.

Детальніше...

vitryankovi vechirky

«Вітрянкові вечірки». Або як після інфікування зараз отримати проблеми зі здоров’ям у майбутньому?

В Україні до цього часу проводять середньовічні "вітрянкові вечірки" — коли замість безпечного щеплення дітей батьки примусово приводять їх в осередок інфекції задля формування імунітету від вітряної віспи. Фахівці Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб спільно з Центром громадського здоров’я закликають утриматися від такого формату, адже це небезпечно для організму.

Вітряна віспа – одна з найпоширеніших інфекцій у світі з аерогенним механізмом передачі, характеризується появою везикульозної висипки та інтоксикацією. Період від зараження до початку розвитку клінічних проявів триває 11-21 день. Хворий становить загрозу зараження для людей, які його оточуюють останні два дні інкубаційного періоду і залишається заразним протягом п’яти діб від появи останніх висипань. Сприйнятливість до вітряної віспи складає 95-100%.

При природному інфікуванні на вітряну віспу деякі наслідки хвороби дають про себе знати через довгі роки. Серед можливих наслідків вітрянки виділяють: порушення зору, неврит зорового нерва, ураження головного мозку, ларинготрахеїт, міокардит, стоматит тощо. У випадку з вітряною віспою живий вірус залишається «спати» в нервових волокнах. При зниженні імунітету, стресі та інших несприятливих станах вірус стає знову активним, проявляючись у вигляді оперізуючого герпесу.

Тяжким перебігом характеризується перебіг вітрянки у немовлят, підлітків та дорослих. Небезпеку для плоду складає перенесення вітрянки під час вагітності, особливо на ранніх термінах та перед пологами.

Після перенесеної інфекції формується тривалий імунітет. Повторні захворювання трапляються рідко.

Детальніше...

 vacsuna

Вакцина буде розподілена між областями для проведення рутинної вакцинації. 156 960 доз інактивованої поліомієлітної вакцини (ІПВ) на підтримку Національної програми імунізації в Україні доставив ЮНІСЕФ. Поліомієлітна вакцина доставлена у межах Глобальної ініціативи з ліквідації поліомієліту (ГІЛП), інформують у МОЗ.

«Єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту – це вакцинація. В рамках співпраці МОЗ з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) ми системно забезпечуємо пункти щеплення по країні необхідною вакциною. Україна належним чином відреагувала на спалах поліомієліту наприкінці 2021 року і попри виклики воєнного часу забезпечила необхідний контроль за поліомієлітом та додаткові заходи з вакцинації. Але загроза поширення поліомієліту залишається і навіть посилилася через війну, оскільки ще щонайменше 144 тисячі щеплень не вдалось зробити в рамках кампанії форсованої імунізації з вакцинації дітей проти поліомієліту ІПВ. Тому важливо забезпечити послугою з вакцинації всіх дітей, які її потребують», – зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

Детальніше...

trxl03 

За підтримки Міністерства охорони здоров'я України, World Bank Ukraine та UNICEF Ukraine 13 червня в Черкасах відбувся каскадний тренінг на тему «Холодовий ланцюг та управління вакцинами».

Тренінг був проведений представником UNICEF Дмитром Плехановим та лікаркою-епідеміологинею відділу імунопрофілактики ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Тетяною Гололобовою.

У заході взяли участь 54 фахівці закладів охорони здоров’я області, відповідальні за дотримання холодового ланцюга при роботі з вакцинами та іншими імунобіологічними препаратами.

Детальніше...

xlph1 

За підтримки Міністерства охорони здоров’я України, Світового банку та ЮНІСЕФ, на початку червня у Києві відбувся національний тренінг на тему «Холодовий ланцюг та управління вакцинами». У заході взяли участь фахівці з імунопрофілактики та епідеміологи обласних центрів контролю та профілактики хвороб, представники ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», експерти ЮНІСЕФ.

Детальніше...

shmygal 

Уряд схвалив Стратегію розвитку імунопрофілактики до 2030 року та план дій її реалізації. Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

“Держава ефективно виконає свої зобов’язання із забезпечення українців якісними безкоштовними вакцинами та вчасної вакцинації», – зазначив Прем’єр-міністр.

Документ розроблено з метою затвердження середньо- і довгострокових пріоритетів державної політики у сфері національної безпеки країни відповідно до ратифікованих країною глобальних і регіональних документів з імунізації, та прийняття рішень, що базуються на доказовій медицині і передовому досвіді глобального рівня, забезпечення попередження до 2030 р. смертності та інвалідності від захворювань, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики, а також зниження захворюваності населення України шляхом підвищення рівня доступності до якісних медичних імунобіологічних препаратів і послуг з вакцинації, зосереджених на найбільш уразливих групах і групах високого ризику, а також відновлення мережі імунізації після війни.

 

Залишки імунобіологічних препаратів у Черкаській області станом на 01.06.2023

Детальніше...

vakc duft pravec 

Чим небезпечні дифтерія та правець під час війни та як від них вберегтися?

Дифтерія

Дифтерія — гостре інфекційне захворювання. Збудник — дифтерійна паличка. Коли вона потрапляє в дихальну систему, вона виробляє токсин, який потрапляє до крові й уражає різні органи, найчастіше — серце, нервову систему, нирки.

Передається інфекція повітряно-крапельним шляхом і може проявлятися болями в горлі, підвищеною температурою, лихоманкою, набряком слизової оболонки гортані, нальотом на мигдалинах сірого кольору, осиплістю голосу. Призводить до ускладнення дихання. Під час війни існує особливо великий ризик інфікування.

Правець

Військові умови з обмеженим доступом до проточної води й засобів гігієни, а також із підвищеним ризиком поранень є ідеальним середовищем для виникнення правця. Це — інфекційна хвороба, яку спричиняють бактерії Clostridium tetani. Вони живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин.

Детальніше...

Рекомендації ВООЗ для України щодо COVID-19

Друк
PDF

rekomendacii-vaitkevich-5863398 

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) презентувала оновлені глобальні рекомендації для України щодо COVID-19 на виїзній нараді у Києві, присвяченій Всесвітньому та Європейському тижню імунізації.

За даними ВООЗ, станом на 1 січня 2023 р. жителі України отримали 34 939 868 доз вакцини проти COVID-19, причому 90% з них введено до повномасштабного вторгнення росії. З огляду на ці темпи вакцинації, організація рекомендує Україні зосередитися на таких стратегіях:

  • підвищення рівня охоплення первинною серією вакцинації осіб літнього віку, людей з ослабленим імунітетом і пацієнтів із супутніми захворюваннями незалежно від віку;
  • підтримка рівня охоплення бустерною дозою осіб літнього віку, людей з ослабленим імунітетом і пацієнтів із супутніми захворюваннями кожні 6–12 місяців;
  • введення бустерної дози в період вагітності для дорослих і підлітків, якщо останню дозу було введено більше ніж 6 місяців тому;
  • підтримка рівня охоплення бустерною дозою працівників критичних служб (медиків) кожні 12 місяців тощо.

Детальніше...

Чому всі мають зробити щеплення?

Друк
PDF

344322914 964438671228615 4143250545663541660 n 

Вакцинація важлива не лише для власного захисту, але й для захисту усіх людей навколо, як щеплених, так і ні. Чому так? Давайте розбиратися.

Перша причина – колективний імунітет. Чим більше людей захищені від хвороб, тим важче інфекціям поширюватися. Якщо рівень вакцинації низький, виникають спалахи кору, дифтерії чи інших страшних хвороб. У першу чергу від цих спалахів страждають діти, які занадто малі, щоб вакцинуватися від деяких хвороб, а також люди, які мають важкі хронічні хвороби. У людей з онкологією, імунодефіцитними станами, діабетом та іншими серйозними захворюваннями імунна система дуже ослаблена, а тому вакцинація не може захистити їх повністю. Вони можуть захворіти і навіть померти.

Детальніше...