Імунопрофілактика

Ніхто не застрахований від укусів тварин. Найчастіше людей кусають домашні собаки, рідше — кішки та дикі тварини: лисиці, вовки, білки, кажани, їжаки тощо. Укус тварини — це рана з надзвичайно високою, майже стовідсотковою ймовірністю інфікування. Серед інфекційних агентів, які можуть потрапити в організм при укусі тварини, є збудники смертельно небезпечних хвороб — сказу та правця.

Сказ — вірусна інфекція, яка без правильної і своєчасної допомоги неминуче веде до смерті інфікованого. Інкубаційний період сказу зазвичай триває 1-3 місяці, але може варіюватися від 1 тижня до 1 року в залежності від різних факторів. Це означає, що симптоми хвороби можуть виникати протягом цього періоду з моменту укусу.

Якщо вас вкусила (ослинила) тварина, негайно зверніться до лікаря! Коли лікар недоступний, ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хв мильною водою, мийними засобами, дезінфектантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), що нейтралізують вірус.Після цього неодмінно зверніться за медичною допомогою. Лікар проведе хірургічну обробку ран та призначить вакцинацію.Курс щеплень складається з п’яти доз, які вводяться за схемою 0,3,7,14,28, де 0 - це перший день звернення і перша доза вакцини, всі інші - це третій, сьомий, чотирнадцятий та двадцять восьмий - дні від введення першої дози та проведення наступних доз вакцинації.Вакцина – суха, ліофілізована, застосовується при розведенні розчинником, який постачається в комплекті. В складі імунобіологічного препарату немає живих вірусів.Зважаючи на те,що сказ належить до категорії смертельних захворювань, не існує жодних протипоказань для імунізації після контакту з джерелом зараження.

Вакцина ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи ослинення. Утім, курс імунізації призначають навіть через кілька місяців після контакту із хворою або ж підозрілою на сказ твариною. Антитіла у людини з’являються тільки на 12–14-й день, а максимальні їхні рівні досягаються лише через 30–40 днів. Імунітет стає дієвим приблизно через два тижні після закінчення курсу вакцинації та залишається таким упродовж року.

У разі небезпечної локалізації укусів (обличчя, шия, голова, пальці рук, промежина), множинних або дуже глибоких поодиноких укусів, ослинення слизових оболонок, будь-яких ушкоджень, завданих хижими тваринами, кажанами й гризунами, коли є ризик короткого інкубаційного періоду, окрім вакцини застосовують і людський антирабічний імуноглобулін. Інкубаційний період може скоротитися до 7 діб — це менше, ніж час вироблення поствакцинального імунітету. Якщо з моменту контакту із твариною минуло більше трьох діб, антирабічний імуноглобулін не застосовують.Для лікування важливо не втратити час.

При укусах тварин можливе інфікування на правець.Якщо постраждала особа не має планових щеплень від дифтерії і правцю, тоді їй проводять екстрену профілактику протиправцевим анатоксином.Кількість доз та схему проведення імунізації призначає лікар, який надає допомогу.

Не нехтуйте своїм здоров’ям!Звертайтесь за медичною допомогою вчасно!Виконуйте настанови лікаря з імунізації!

Пам’ятайте!

Від правильно та своєчасно наданої допомоги може залежати не тільки здоров’я, але й ваше життя !

Міністерство охорони здоров'я запровадило зміни, щодо вакцинації проти COVID-19. Зміни стосуються віку дітей, схеми поєднання видів вакцин та інтервалу між щепленнями.

З настанням осені захворюваність стрімко почала зростати. За минулий тиждень в Черкаській області виявили 1294 підтверджених випадків COVID-19, з яких 201 дитина. Померло 3 інфікованих, до медзакладів госпіталізували 223 пацієнти.

Iмунізація населення безпечними та ефективними вакцинами проти коронавірусної хвороби COVID-19 є найважливішим компонентом стратегії у подоланні небезпечного захворювання.

Що змінилося

Найперше серед змін, що друга бустерна доза дозволяється всім повнолітнім з інтервалом щонайменше 4 місяці після першої бустерної дози.

Також наказом зменшили мінімальні терміни між базовим (первинним) курсом вакцинації та бустерною дозою. Тепер бустер можна зробити через 5 місяців після завершення базового курсу. Раніше цей термін складав щонайменше 6 місяців. Окрім того, затверджено нові схеми вакцинації.

yak mozhno kombinuvaty vaktsyny vid COVID-19

Таким чином, інактивовану вакцину CoronoVac можна використовувати для бустерного щеплення після застосування інших вакцин.

Тобто, якщо людина отримала базовий курс вакциною Comirnaty, Moderna чи будь-якою іншою вакциною, вона може отримати бустерне щеплення (як перше, так і друге) вакциною CoronoVac.

 yak mozhno kombinuvaty vaktsyny vid COVID-19

Остання важлива зміна – дозвіл вакцинації дітей віком 5-11 років проти COVID-19. Щеплення здійснюватимуть вакциною Comirnaty (Pfizer). Для вакцинації дітей віком 5-11 років обов’язково повинна бути інформована згода батьків або опікунів. Раніше в Україні була дозволена вакцинація дітей віком від 12 років.

Проте, Україна наразі очікує на відповідну вакцину, адже щеплення дітей віком 5-11 років передбачає інше дозування, ніж для дітей, які старше 12 років, та дорослих. Найближчим часом ця вакцина буде доступна в Україні.

Що фактично маємо наразі:

 • Дорослі люди від 18 років повинні отримати базовий курс щеплень проти COVID-19 однією дозою вакцини Janssen або двома дозами вакцин CoronaVac чи Pfizer.
 • Через 5 місяців після первинного курсу всім людям, старшим за 18 років, слід зробити перше бустерне щеплення.
 • Через 4 місяці після першого бустерного щеплення дорослим з групи ризику тяжкого перебігу COVID-19 необхідно зробити друге бустерне щеплення. Інші дорослі також можуть отримати друге бустерне щеплення.

Наразі в Черкаській області доступні вакцини CoronaVac, Janssen та Pfizer (Комірнаті).

Проведення щеплень в області забезпечують 83 щеплювальні пункти,11 центрів вакцинації та 15 мобільних бригад. Рекомендації по проведенню щеплень (базових, додаткових, ревакцинальних), інтервалах та вакцинах надають лікарі загальної практики сімейної медицини, лікарі-імунологи та лікарі-педіатри.

 otrymano-avtomobil-refryzherator-dlia-transportuvannia-vaktsyn

Державна установа «Черкаський обласний центр контролю і профілактики хвороб МОЗ України» отримала від дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) автомобіль-рефрижератор для транспортування вакцин у Черкаській області.

Як зазначає керівник ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» Володимир Папач: «Імунопрофілактика є одним з найбільш ефективних засобів попередження інфекційних хвороб. Завдячуючи тривалій масовій імунізації населення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту та інших інфекцій, досягнуто суттєве зниження захворюваності та зменшення кількості летальних випадків. Невід'ємною складовою ефективної вакцинації є дотримання вимог транспортування та зберігання імунобіологічних препаратів. Виконання умов “холодового ланцюга” дозволить удосконалити безперебійну доставку вакцин у кожний заклад охорони здоров’я області та забезпечити своєчасне виконання щеплень згідно Календаря».

Детальніше...

Залишки імунобіологічних препаратів станом на 01.09.2022

Друк
PDF

Залишки імунобіологічних препаратів у Черкаській області станом на 01.09.2022

Детальніше...

Одним із провідних факторів продуктивного навчання та ефективного засвоєння знань є здоров’я, як учнів, так і вчителів.

Будь-яка дитина перед зарахуванням до школи повинна пройти комплексний медичний огляд, включаючи вузьких спеціалістів.

Перед зарахуванням батьки мають надати медичному працівнику школи дві довідки:

 • форма № 086–1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду»;
 • форма № 063/о «Карта профілактичних щеплень».

Порядок проведення обов’язкових профілактичних щеплень та їхні оптимальні строки закріплені Національним календарем профілактичних щеплень.

Діти, які переходять до наступного навчального класу, обов’язково мають проходити медичний профілактичний огляд у свого сімейного лікаря або педіатра раз на рік до досягнення повноліття. Робити це можна незалежно від дати початку навчального року.

Вагомою складовою індивідуального та громадського здоров’я є вакцинопрофілактика. Багато інфекційних захворювань можна попередити шляхом проведення профілактичних щеплень. Особливу актуальність це питання набуває під час війни, коли ризик виникнення та розповсюдження інфекційних захворювань суттєво зростає.

Відповідно до Національного календаря в Україні обов’язковими є щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу. Діти, які не пройшли щеплення згідно календаря не можуть бути допущені до навчального закладу.

Не повинні нехтувати своїм здоров’я і вчителі. Вони мають проходити обов'язкові попередні (до прийняття на роботу) та періодичні медичні огляди.

Обов'язковий профілактичний медичний огляд передбачає:

 • загальне обстеження лікарями-спеціалістами (терапевт, дерматовенеролог, отоларинголог, стоматолог та інші (за потреби); 
 • лабораторне обстеження;
 • функціональне обстеження.

Працівники, які без поважних причин не пройшли у встановлений термін обов'язковий медичний огляд у повному обсязі, відсторонюються від роботи.

Сьогодні профілактичні медичні огляди та вакцинація є одними із найбільш ефективних способів зберегти своє здоров’я та здоров’я оточуючих, попередити та своєчасно виявити захворювання.

Сьогодні вся країна продовжує своє життя в умовах пандемії COVID-19. Тому проведення профілактичних щеплень проти COVID-19 не втрачає своєї актуальності.

Мешканці м. Черкас та Черкаської області можуть безкоштовно зробити щеплення проти COVID-19 наступними вакцинами: CoronaVac та Janssen. У вересні очікується надходження вакцини Comirnaty(Pfizer).

Для первинного курсу вакцинації від коронавірусу всі особи віком від 18 років мають отримати дві дози вакцин Comirnaty(Pfizer) або CoronaVac, або одну дозу вакцини Janssen.

Бустерне щеплення можуть зробити всі люди віком від 18 років, які отримали базовий курс вакцинації понад шість місяців тому. Для бустерної дози може бути використана будь-яка вакцина проти COVID-19, яка є в наявності.

Також в Україні дозволено введення другої бустерної дози проти COVID-19, яка проводиться щонайменше через чотири місяці після першої дози всім особам віком від 60 років, а також особам 18-59 років із хронічними захворюваннями.

На території України дозволено щеплення дітей від COVID-19 з 12 років. Діти можуть щепитися від COVID-19 двома дозами вакцини Comirnaty(Pfizer).

Перед вакцинацією не потрібно робити жодних додаткових медичних оглядів та досліджень.

Для отримання щеплень проти COVID-19 необхідно звернутися до свого сімейного лікаря, який надасть консультацію, повну інформацію про вакцини та організує проведення профілактичних щеплень.

busternaya-doza-vaktsiny

 

 

 

Згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.07.2022 № 1249 «Про введення в дію Рішення оперативного штабу Міністерства охорони здоров'я України з реагування на ситуації з поширення інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом вакцинації від 01 липня 2022 року» та позиції НТГЕІ 16-06/2022 згідно з протокольним рішенням НТГЕІ від 16.06.2022 рекомендовано введення другої бустерної дози мРНК вакциною з інтервалом щонайменше 4 місяці від першої бустерної дози для наступних груп ociб:

   - особи віком понад 60 років;

   - особи, які проживають у закладах догляду за літніми людьми, та особи з інвалідністю; особи з iмуносупресією

   - особи віком 18-59 років з медичними станами, які підвищують ризик тяжкого перебігу COVID-19 (перелік наведений у Таблиці до Позиції);

   - особи віком 18-59 років із значними або складними потребами в галузі охорони здоров'я, або численними супутніми захворюваннями, які підвищують ризик важкого COVlD- 19.


Тобто наразі вакцинація другою бустерною (ревакцинальною) дозою здійснюється виключно за медичними показаннями за рішенням лікаря. Про можливість вакцинації бажаючих осіб з інших цільових груп та/або пацієнтів, у яких наближається термін допустимий для проведення такого щеплення - буде проінформовано МОЗ додатково (після ухвалення такого рішення).


Нагадуємо, що для підтвердження даних про вакцинацію проти COVID-19 людина може отримати цифровий COVID-сертифікат через мобільний застосунок чи Портал Дія або паперове Міжнародне свідоцтво про вакцинацію або профілактику (далі - Міжнародне свідоцтво).


Про технічну можливість отримання цифрового COVID-сертифіката після введення другої бустерної дози буде повідомлено через офіційні канали комунікації.

Вакцина для профілактики COVID-19 PFIZER-BIONTECH (торгова назва Комірнаті) змінила формулу.Виробники удосконалили препарат, який зайшов в Україну і в Черкаську область.Нова формула передбачає зміну у буфері вакцини, який має назву ТРІС.Зміна буфера дозволяє покращити стабільність препарату, подовжити термін використання, спростити логістику та процедуру вакцинації.З точки зору ефективності та безпеки Пфайзер-ТРІС можна порівняти з попередньою формулою, яка використовувалась в Україні.

Пфайзер-ТРІС змінила колір ковпачка на флаконі з фіолетового на сірий.У флаконі 6 доз.Максимальний термін придатності 12 місяців.Форма засобу -рідина пастельно-білого кольору.Вакцина не вимагає розведення і готова до застосування.Перед використанням флакон м’яко покачується зверху вниз. Струшувати не можна!!!У флаконі повинен бути однорідний розчин без часточок.У разі наявності часточок та зміни кольору вакцину не можна застосовувати. Препарат призначається пацієнтам з 12річного віку.Доза - 0,3 мл.Вводиться внутрішньом’язево.Відкритий флакон зберігається 6 годин.По закінченню часу або вакцинальної сесії залишки вакцини утилізуються.Введеня вакцини проводиться з дотриманням вимог інфекційного контролю.Вакцина може зберігатися в замороженому стані при температурі - 60 °С на час терміну придатності.Розморожена вакцина зберігається при температурі +2 °С +8 °С до 10 тижнів.

Фахівці Всесвітньої організацації охорони здоров’я наголошують про те, що всі аспекти поводження з вакциною Пфайзер-ТРІС та проведення вакцинальної сесії залишаються такими ж, як і для попередньої формули.

Для більш детального ознайомлення зі особливостями Пфайзер-ТРІС медичні працівники можуть за матеріалами ВООЗ.

Запис вебінару по новій формулі вакцини від COVID-19 Pfizer TRIS  - https://cloud.phc.org.ua/index.php/s/X2AfLTg285RJq5z

Залишки імунобіологічних препаратів станом на 01.08.2022

Друк
PDF

Залишки імунобіологічних препаратів у Черкаській області станом на 01.08.2022

Детальніше...

Щороку, починаючи з 2008 року, 28 липня проводиться Всесвітній день боротьби з гепатитом.

Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Вірусні гепатити займають 7 місце серед основних причин глобальної смертності (ВООЗ, 2013). Кожного року рівень смертності через гепати зростає. За даними ВООЗ, 2015 р. вірусний гепатит став причиною смерті 1,34 млн людей.

Існує п’ять основних типів вірусів гепатиту: А, В, С, D і Е. Усі типи вірусів спричиняють захворювання печінки, але між ними є істотна різниця. Зокрема, типи В і С призводять до розвитку хронічного запалення печінки у мільйонів людей і є однією з головних причин цирозу та раку печінки. За оцінкою ВООЗ кількість людей, які живуть з вірусним гепатитом В (ВГВ) в 2015 році склала 15 мільйонів, а кількість смертей 56 000. Кількість людей, які живуть з вірусним гепатитом С (ВГС) склала 14 мільйонів, а кількість смертей 112 500.

Щоб уникнути інфікування вірусами гепатиту А та Е, необхідно дотримуватись правил особистої гігієни, вживати термічно оброблену їжу, добре мити овочі, фрукти, ягоди й зелень, кип’ятити воду, не пити з відкритих джерел.

Також для профілактики вірусного гепатиту А використовується вакцинація, яка згідно наказу МОЗ України №595 від 16.09.2011р., відноситься до рекомендованих щеплень. Вакцини проти гепатиту А вводять внутрішньом’язово, починаючи з віку 1-2 роки. Курс вакцинації складається з двох доз, які вводяться з інтервалом 6-18 міс. залежно від рекомендацій фірми – виробника. Після введення двох доз вакцини формується пожиттєвий імунітет. З метою пасивної профілактики вірусного гепатиту А серед контактних використовують нормальний людський імуноглобулін, який вводять одноразово не пізніше ніж через 2 тижні від моменту контакту.

Щодо вакцини проти вірусу гепатиту Е, то, за даними ВООЗ, 2011 р. в Китаї було зареєстровано рекомбінантну субодиничну вакцину для профілактики інфекції вірусу гепатиту Е, проте її поки не схвалено в інших країнах.

Головним засобом профілактики вірусного гепатиту В і D є вакцинація. Оскільки зараження вірусом гепатиту D неможливе без присутності вірусу гепатиту В, вакцинація проти ВГВ є надійним захистом від інфікування вірусом гепатиту D.

Згідно наказу МОЗ України №595 від 16.09.2011р. вакцинація проти ВГВ входить до Національного календаря обов’язкових профілактичних щеплень. Згідно календаря перше щеплення робиться вже в пологовому будинку в першу добу після народження.

Схеми вакцинації проти ВГВ є найбільш лабільними, тому вакцинуватися від гепатиту В можна в будь-якому віці. Необхідно тільки дотримуватись мінімального інтервалу між дозами, який складає 4 тижні незалежно від віку. Первинний курс імунізації включає три дози вакцини. Найбільш рекомендована схема 0-1-6, де 0 - це перша доза, 1- друга доза, яка вводиться через місяць після першої дози, 6 - третя доза, яка вводиться через 6 міс. після першої дози або через 5 міс. після другої. Завдяки імунізації рівень хронічної інфекції ВГВ у дітей молодше 5 років зменшився в 3,6р. (з 4.7% до 1.3%). На сьогодні доведена ефективність первинного курсу вакцинації, проведеного на першому році життя, впродовж 22 років.

Також проводиться профілактика вірусного гепатиту В серед контактних осіб, коли наявний ризик через шкірного зараження (укол голкою, рвана рана) або зараження через слизову оболонку (кон’юнктива очей, статевий контакт). Якщо особа раніше не була щеплена та має негативний рівень анті-HBs антиген, потрібно розпочати імунопрофілактику: ввести одну дозу гіперімунного імуноглобуліну проти вірусу гепатиту В у перші 24 години, а в іншу ділянку внутрішньом’язово ввести першу дозу вакцини.

Сьогодні вакцинація проти гепатиту є одним з напрямків Глобальної програми з ліквідації вірусного гепатиту, як загрози громадському здоров'ю до 2030 року, а також основними засобами попередження розвитку цирозу та раку печінки, що є основною причиною смерті населення від вірусного гепатиту.

19 липня 2019 року введений в дію наказ Міністерства охорони здоров’я №1249, згідно якого з метою реагування на ситуації з поширення інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом вакцинації регламентується введення другої бустерної (ревакцинальної) дози від коронавірусної хвороби.

Друга бустерна доза означає дозу після первинної вакцинації. Первинна вакцинація може бути одно-дозною або двох-дозною в залежності від виду вакцини, яка застосовується для профілактики COVID-19. Згідно позиції Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики додаткові бустерні дози стосуються лише м-РНКових вакцин, а не для вакцин розроблених на інших платформах. Таким чином, перша бустерна доза вводиться через 6 місяців після останньої дози вакцинації (або через три місяці після додаткової дози). У осіб з групи найвищого ризику тяжкого перебігу COVID-19 або смерті від нього (дорослі віком 60 років, імуноскопроментовані), введення додаткової ревакцинальної дози м-РНК вакцини може мати користь.

Друга бустерна доза застосовується з інтервалом щонайменше 4 місяці після першої ревакцинальної дози м-РНК вакциною для наступних груп осіб:

 • особи віком понад 60 років;
 • особи, які проживають у закладах догляду за літніми людьми та особи з інвалідністю;
 • особи з імуносупресією;
 • особи віком 18-59 років з медичними станами, які підвищують ризик тяжкого перебігу COVID-19 (онкопатологія, хронічні запальні процеси, цукровий діабет, ожиріння, супутні захворювання).

Перелік показань для бустерної вакцинації може бути розширеним і лікарі мають вакцинувати пацієнтів на основі клінічних міркувань.

НЕ РЕКОМЕНДОВАНО отримувати додаткову бустерну дозу:

 • здорові люди віком від 16-60 років, які не мають жодних факторів ризику важкого перебігу COVID-19;
 • вагітні без супутніх захворювань, які збільшують ризик тяжкого перебігу COVID-19;
 • люди з груп професійного ризику (медичні працівники та інші), які не мають супутніх захворювань, що підвищують ризик тяжкого перебігу COVID-19.

Кір – гостре вірусне інфекційне захворювання, яке характеризується гарячкою, нежитем, кашлем, кон’юктивітом, характерним висипом на слизових оболонках і зливними плямисто-папульозними висипаннями на шкірі. Кір супроводжується ускладненнями у вигляді пневмонії, отиту, енцефаліту. Найбільший ризик ускладнення серед дітей. Специфічного лікування від кору немає.

Попередити захворювання можливо за допомогою вакцинації. Для планової вакцинації використовується вакцина для профілактики кору, паротиту і краснухи (КПК).За діючим Календарем щеплення проводяться у віці 12 місяців і 6 років. Особам, які не були вакциновані проти кору за віком, щеплення можна розпочинати у будь-якому віці. Діти повинні отримати дві дози вакцини з інтервалом 28 днів. Дворазове щеплення забезпечує пожиттєвий захист від вказаних інфекцій.

Профілактичні щеплення проти кору проводяться групам населення, які мають професійні ризики: медичні працівники, працівники освітніх закладів, немедичні працівники закладів охорони здоров’я, представники силових структур (МВС, Міноборони, СБУ, Національна поліція України, Національна гвардія України, Прикордонна служба України, Державна служба охорони),а також студенти навчальних закладів без обмеження віку. Особи, які не хворіли на кір, мають негативний результат обстеження на IgG, не щеплені та ті, хто не має документального підтвердження проведених щеплень, повинні пройти імунізацію. Щеплення проводиться з розрахунку аби особа мала дві дози за життя.

Щеплення від кору не проводиться вагітним жінкам. Ненавмисна вакцинація живою вакциною для профілактики кору, паротиту і краснухи не повинна бути причиною переривання вагітності.

Жінки, які планують вагітність, не були щеплені, не хворіли на кір, не мають документально підтверджених даних про вакцинацію, неімунні за даними лабораторного обстеження, повинні прищепитися, адже вакциновані мами захищають немовлят від кору після народження в перші місяці свого існування. Після щеплення від кору жінка повинна утримуватись від вагітності не менше ніж один місяць.

Після контакту із хворим на кір неімунним особам необхідно провести екстрену активну або пасивну імунопрофілактику. Щеплення проводяться вакциною КПК в перші 72 години після контакту тим, хто не хворів на кір та не був щепленим проти кору – дітям віком з 6 місяців, підліткам і дорослим без обмеження віку. Якщо дитині проведене щеплення у віці до 12 місяців, воно вважається «нульовим» і не зараховується як щеплення за віком. Якщо пройшло більше часу ніж 72 години з моменту контакту з хворим на кір, медики рекомендують провести вакцинацію особам, у яких відсутні клінічні симптоми кору, що забезпечить імунітет на майбутнє у випадку не інфікування. Діти і дорослі, які мають протипоказання до щеплень, мають отримати захист імуноглобуліном. Особам, які не хворіли на кір і не були щеплені, призначається одноразове введення імуноглобуліну не пізніше 6 діб після контакту з хворим. Кількість і доза імуноглобуліну залежить від стану здоров’я та часу, що минув від моменту контакту.

Залишки імунобіологічних препаратів станом на 01.07.2022

Друк
PDF

Залишки імунобіологічних препаратів у Черкаській області станом на 01.07.2022

Детальніше...

Вакцинація завжди була і залишається провідним засобом профілактики інфекційних хвороб. Заперечити значення вакцинації для здоровʼя населення всього світу неможливо. За винятком безпечної питної води ніщо більше, навіть антибіотики, не здійснило такого впливу на зниження смертності та захворюваності (в т.ч. інвалідізацію) і зріст чисельності населення. Щорічно в усьому світі імунізація рятує більше 1,5 мільйона життів, і ще мільйони людей становляться захищеними від тяжких захворювань і пожиттєвої інвалідності (оцінка ВООЗ, 2012). На сьогодні можна сказати, що вакцинація – це невидимий фронт боротьби всієї медичної спільноти з інфекційними хворобами, яка ведеться за кожного українця.

Війна змусила багатьох українців змінити своє життя. Масова міграція, відсутність питної води, зруйнована інфраструктура, ущільнене проживання внутрішньо переміщених осіб – це ризики, які впливають на санітано-епідеміологічне благополуччя в країні, можуть привести до спалахів і епідемій. Навіть за таких умов проведення профілактичних щеплень не втрачає своєї актуальності. Коли ваша родина опинилася в безпечному місці, треба обов’язково перевірити наявність у вас та ваших дітей пропущених щеплень.

Якщо ви знаходитесь на території України, необхідно звернутися до свого сімейного лікаря чи педіатра, або сімейного лікаря чи педіатра найближчого медичного закладу. При виявленні пропущеної дози вакцинації, не потрібно розпочинати повний курс вакцинації спочатку, необхідно ввести дози, яких не вистачає, за графіком із дотриманням мінімальних інтервалів. Медики організують проведення щеплень вам і вашій дитині вакцинами, закупленими за кошти державного бюджету безкоштовно.

Якщо ви виїхали за кордон, лікарю, до якого ви звернулись, необхідно надати документ про наявність профілактичних щеплень. Він надасть консультацію щодо схеми вакцинації, згідно вакцинального календаря своєї країни.

Якщо людина втратила медичну документацію, у неї немає даних щодо вакцинації, необхідно звернутись до найближчої медичної установи, фахівці якої нададуть консультацію по відновленню даних, в разі необхідності - призначать певні обстеження для встановлення імунологічного статусу дорослого або дитини.

Війна – це завжди стрес для кожного, це нові виклики для здоров’я кожної людини, кожної дитини. Не зволікайте можливістю захистити себе та своїх близьких. Вакцинація стоїть на захисті вашого здоров’я та вашого життя!