Соціально-гігієнічний моніторинг

Стан радіаційної ситуації на території Черкаської області станом на 09 квітня 2020 р.

Друк
PDF

У зв’язку з чисельними зверненнями громадян через горіння лісів у Поліському районі Київської області та поблизу ЧАЕС, Державною установою «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» проводяться регулярні виміри радіаційного фону. Перевищень природного радіаційного фону, який притаманний для нашої області (7 -24 мкР/годину), не виявлено.

Радіаційна ситуація залишається стабільною та знаходиться на контролі обласного лабораторного центру.

Про результати моніторингу якості харчових продуктів та продовольчої сировини за 11 місяців 2019 р.

Друк
PDF

хп131017.jpgВідповідно до Плану моніторингових досліджень на 2019 рік, погодженого Черкаською обласною державною адміністрацією 10.01.2019 року, Державною установою «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» впродовж 11 місяців 2019 року проведено понад 18 тисяч досліджень харчових продуктів за санітарно-хімічними та 22 тисячі – за мікробіологічними показниками. Відхилення від гігієнічних нормативів виявлені у 0,2% та 0,4% досліджень відповідно, проти 0,7% та 2,3 % за аналогічний період минулого року.

Найбільше відхилень за санітарно-хімічними показниками – в Уманському районі, м.м. Умань, Сміла, Монастирищенському районі, за мікробіологічними показниками – у м. Черкаси, Городищенському, Золотоніському, Канівському районах.

Поза цим, у досліджених пробах овочів і фруктів на вміст нітратів реєструвались відхилення у 0,96% досліджень (м. Умань, Уманський, Маньківський райони).

У проведених дослідженнях харчових продуктів та продовольчої сировини на вміст пестицидів, мікотоксинів, радіологічні показники, вміст ГМО перевищень допустимих нормативів не виявлено.

Результати моніторингу якості харчових продуктів доведені до відома керівників органів влади та місцевого самоврядування, ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області, висвітлені на офіційному сайті Державної установи «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» та в засобах масової інформації.

Про результати моніторингу стану атмосферного повітря в області за 11 місяців 2019 року

Друк
PDF

566806.jpgВідповідно до Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища на 2019 рік, погодженого облдержадміністрацією 10.01.2019р.,ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" здійснює постійний санітарно-гігієнічний моніторинг стану забруднення атмосферного повітря на межі санітарно-захисних зон об’єктів промислового, сільськогосподарського та комунального призначення, а також в межах житлової забудови, в зоні впливу вуличних магістралей тощо.

Впродовж 11 місяців 2019 року досліджено понад 8 тис.проб атмосферного повітря, перевищення гранично допустимих, максимально разових концентрацій забруднюючих речовин (оксид вуглецю, формальдегід, діоксид азоту, пил) виявлено у 1,3% проб (м. Черкаси, Маньківський та Канівський райони) .

Проведено більше 2 тис. досліджень повітря закритих приміщень, відхилення виявлені у 0,5% досліджень.

Лабораторний центр продовжує моніторинг атмосферного повітря області.

Про результати моніторингу якості питної води в області за 11 місяців 2019 року

Друк
PDF

вода_питна_09.04.2019.jpgВідповідно до Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища на 2019 рік, погодженого облдержадміністрацією 10.01.2019р., ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" за 11 місяців 2019 року із джерел та мереж централізованого водопостачання проведено понад 30 тисяч досліджень питної води за санітарно-хімічними та за мікробіологічними показниками. Гігієнічним вимогам не відповідало 1,1% та 2,7% досліджень відповідно.

Питома вага досліджень питної води з відхиленнями від гігієнічних вимог за санітарно – хімічними показниками (перевищення вмісту заліза, марганцю та загальної жорсткості) перевищувала середньообласний показник в Золотоніському, Чорнобаївському та Чорнобаївському районах, за мікробіологічними (загальне мікробне число, коліформи) – в Городищенському, Жашківському та Катеринопільському районах.

Із джерел децентралізованого водопостачання (приватні та громадські свердловини і колодязі) проведено понад 14 тис. досліджень питної води за санітарно-хімічними показниками та 3 тис. – за мікробіологічними.

Гігієнічним вимогам за санітарно-хімічними показниками не відповідали 5,5% досліджень (перевищення вмісту нітратів, заліза, марганцю та загальної жорсткості) у Кам’янському, Чигиринському та Монастирищенському районах та 7,1% - за мікробіологічними показниками (наявність кишкової палички, ентеробактерій, перевищення вмісту загальних коліформ) у Канівському, Звенигородському та Лисянському районах.

Лабораторний центр продовжує моніторинг якості питної води.

Про результати моніторингу води поверхневих водойм за 11 місяців 2019 року

Друк
PDF

10012018вв.jpgВідповідно до Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища на 2019 рік, погодженого облдержадміністрацією 10.01.2019р.,ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" здійснює постійний лабораторний моніторинг води поверхневих водойм у 92 контрольних створах та у місцях водокористування населення.

Впродовж 11 міс. 2019 року із водойм І категорії проведено понад 1 тис. лабораторних досліджень річкової води, відхилень за санітарно-хімічними показниками не виявлено. За результатами лабораторних досліджень річкової води І категорії за мікробіологічними показниками виявлені відхилення від встановлених нормативів у 5,2 % дослідженнях (м. Черкаси, Звенигородський та Корсунь-Шевченківський райони).

При проведенні більше 9 тис. досліджень проб води водойм ІІ категорії за санітарно - хімічними та мікробіологічними показниками встановленим нормативам не відповідало 0,7% та 11,9% досліджень відповідно.

Питома вага досліджень води водойм з відхиленнями від встановлених нормативів за санітарно-хімічними показниками (інтенсивність запаху, забарвленість, вміст суспензованих речовин, розчиненого кисню, хімічне споживання кисню) перевищувала середньообласний показник в Золотоніському та Чорнобаївському районах, за мікробіологічними (індекси лактозопозитивної кишкової палички, колі - фагів) – у мм. Умань, Сміла Катеринопільському, Звенигородському, Канівському та Золотоніському районах.

Лабораторний центр продовжує моніторинг якості води поверхневих водойм.

Про стан радіаційного фону за 02.09-16.12.2019 року

Друк
PDF

фон_10_міс.jpgЗа 02.09-16.12.2019 року відповідно «Плану основних організаційно-методичних та виробничих заходів ДУ «Черкаський ОЛЦ МОЗ України на 2019 рік», погодженого Черкаською облдержадміністрацією від 10.01.2019 року, лабораторією ДУ «Черкаський ОЛЦ МОЗ України» проведено близько 400 досліджень природного радіаційного фону.

За результатами досліджень радіаційний фон становив12–19 мікроРентген/год.

Станом на 16.12.2019р. радіаційний фон становить 12-17 мікроРентген/год, що в межах величин природного радіаційного фону, який притаманний для нашої області.

Про результати досліджень атмосферного повітря у м. Черкаси

Друк
PDF

повітря09.04.2019.jpgУ ході моніторингу стану довкілля Державною установою "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" 28.10.2019. проведено відбір проб атмосферного повітря на перехресті
бульв. Шевченка та вул. Чорновола у м. Черкаси.

За результатами лабораторних досліджень перевищень максимально разових гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин (діоксид азоту, аміак, фенол, вуглецю оксид) не виявлено.

Дослідження атмосферного повітря на вміст забруднюючих речовин будуть проводиться в подальшому і в інших критичних місцях м. Черкаси.

Про стан радіаційного фону 19.08-23.08.2019 року

Друк
PDF

фон_10_міс.jpgЗа 19.08 - 23.08.2019 року відповідно «Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища, лікувально-профілактичних закладів, загальноосвітніх та дитячих навчальних закладів, закладів соціального забезпечення Черкаської області на 2019 рік», погодженого Черкаською облдержадміністрацією від 10.01.2019 року, лабораторією електромагнітних полів та інших фізичних факторів ДУ «Черкаський ОЛЦ МОЗ України» проведено 21 дослідження природного радіаційного фону.

Радіаційний фон становить 13 мікроРентген/год, що в межах величин природного радіаційного фону, який притаманний для нашої області.

Про стан радіаційного фону з 12.08-16.08.2019 року

Друк
PDF

фон_10_міс.jpgЗа 12.08-16.08.2019 року відповідно «Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища, лікувально-профілактичних закладів, загальноосвітніх та дитячих навчальних закладів, закладів соціального забезпечення Черкаської області на 2019 рік», погодженого Черкаською облдержадміністрацією від 10.01.2019 року, лабораторією електромагнітних полів та інших фізичних факторів ДУ «Черкаський ОЛЦ МОЗ України» проведено 15 досліджень природного радіаційного фону.

Радіаційний фон становить 13мікроРентген/год, що в межах величин природного радіаційногофону, який притаманний для нашої області.

Про стан радіаційного фону за 7 місяців 2019 року

Друк
PDF

фон_10_міс.jpgВідповідно «Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища, лікувально-профілактичних закладів, загальноосвітніх та дитячих навчальних закладів, закладів соціального забезпечення Черкаської області на 2019 рік», погодженого Черкаською облдержадміністрацією від 10.01.2019 року, за 7 місяців 2019 року лабораторією електромагнітних полів та інших фізичних факторів ДУ «Черкаський ОЛЦ МОЗ України» проведено 720 досліджень природного радіаційного фону.

За результатами досліджень радіаційний фон становить 12-19 мікроРентген/год.

Станом на 01.08.2019 р. радіаційний фон становив 14-17 мікроРентген/год, що в межах величин природного радіаційного фону, який притаманний для нашої області.

Про результати моніторингу якості харчових продуктів та продовольчої сировини за I півріччя 2019 р.

Друк
PDF

продукти_1_півріччя.jpgВідповідно до Плану моніторингових досліджень на 2019 рік, погодженого Черкаською обласною державною адміністрацією 10.01.2019 року, ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» впродовж I півріччя 2019 року проведено 11 442 дослідження харчових продуктів  за санітарно-хімічними показниками, 13 135 – за мікробіологічними. Відхилення від гігієнічних нормативів виявлено у 0,2% та 0,5% досліджень відповідно, проти 0,6% та 1,4 % за аналогічний період минулого року.

Найбільше відхилень за санітарно-хімічними показниками – у м. Умань, Уманському, Монастирищенському  районах, за мікробіологічними показниками – у мм. Черкаси, Сміла, Шполянському, Чигиринському, Городищенському, Уманському районах.

Крім цього, у здійснених  1266 дослідженнях овочів і фруктів реєструвались відхилення за вмістом нітратів у 16 (1,3%) дослідженнях (м. Умань, Уманський, Маньківський  райони).

На вміст пестицидів проведено 695 досліджень  харчових продуктів та продовольчої сировини, на мікотоксини в харчових продуктах – 40, за радіологічними показниками - 120, перевищень допустимих нормативів не виявлено.

Впродовж  I півріччя 2019 року вірусологічною лабораторією Державної установи «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» проводилось 194 дослідження  на визначення ГМО в харчових продуктах та продовольчій сировині , без відхилень.

Результати моніторингу якості харчових продуктів доведені до відома керівників органів влади та місцевого самоврядування, ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області, висвітлені на офіційному сайті Державної установи «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» та в засобах масової інформації. 

Про результати моніторингу стану атмосферного повітря в області за І півріччя 2019 року

Друк
PDF

566806.jpgВідповідно до Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища на 2019 рік, погодженого облдержадміністрацією 10.01.2019р., ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я  України" здійснює постійний санітарно-гігієнічний моніторинг стану забруднення атмосферного повітря на межі санітарно-захисних зон об’єктів промислового, сільськогосподарського та комунального призначення, а також в межах житлової забудови, в зоні впливу вуличних магістралей тощо.

Впродовж І півріччя  2019 року із проведених 4450 досліджень атмосферного повітря перевищення гранично допустимих, максимально разових концентрацій забруднюючих речовин виявлено у 106 (2,4%) дослідженнях (м. Черкаси та Канівський район) та 27 досліджень на визначення концентрації діючих речовин пестицидів – без відхилень.

Проведено 1158 досліджень повітря закритих приміщень, відхилення виявлені у 3 (0,9%) дослідженнях.

Результати моніторингу стану атмосферного повітря висвітлюються на офіційному сайті ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України».

Лабораторний центр продовжує моніторинг атмосферного повітря області.

Результати моніторингу ґрунту на об’єктах довкілля за І півріччя 2019 року

Друк
PDF

грунт9міс17Відповідно до Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища на 2019 рік, погодженого облдержадміністрацією 10.01.2019р., ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» здійснює постійний моніторинг стану об’єктів оточуючого середовища, зокрема ґрунту в межах житлової забудови (ігрові майданчики, дошкільні дитячі заклади), зон впливу автомагістралей, на берегах водойм, на межі санітарно-захисних зон підприємств, полігонів твердих побутових відходів тощо.

За І півріччя 2019 року відібрано та проведено 844 дослідження ґрунту за санітарно-хімічними показниками, в т.ч. на визначення концентрації діючих речовин пестицидів – 170 досліджень, відхилень від гігієнічних нормативів не виявлено, за мікробіологічними показниками - 1085 досліджень, з них
81 (7,4%) - не відповідало гігієнічним нормативам (м. Сміла, Звенигородський район), за паразитологічними показниками – 650 досліджень, з них 4 (0,6%) - не відповідали гігієнічним нормативам (м. Умань, Уманський район).

Результати моніторингу якості ґрунту висвітлюються на офіційному сайті Державна установа «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України».

Лабораторний центр продовжує моніторинг якості ґрунту в області.

Про результати моніторингу води поверхневих водойм за І півріччя 2019 року

Друк
PDF

11.07.2019123.jpgВідповідно до Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища на 2019 рік, погодженого облдержадміністрацією 10.01.2019р., ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я  України" здійснює постійний лабораторний моніторинг води поверхневих водойм у 92 контрольних створах та у місцях водокористування населення.

Впродовж І півріччя 2019 року із водойм І категорії проведено 667 лабораторних досліджень річкової води, відхилень за санітарно-хімічними показниками не виявлено. За результатами 76 лабораторних досліджень річкової води І категорії за мікробіологічними показниками виявлені відхилення від встановлених нормативів у 4 дослідженнях (м. Черкаси, Звенигородський та Корсунь-Шевченківський райони).

При проведенні 4065 досліджень  проб води водойм ІІ категорії за санітарно - хімічними та 1168 – за мікробіологічними показниками встановленим нормативам не відповідало 20 (0,5%) та 71 (6,1 %)  дослідження відповідно.

Питома вага досліджень води водойм  з відхиленнями від встановлених нормативів  за санітарно-хімічними показниками (інтенсивність запаху, забарвленість, вміст суспензованих речовин, розчиненого кисню, хімічне споживання кисню) перевищувала середньообласний показник в Золотоніському та Чорнобаївському районах, за мікробіологічними (індекси лактозопозитивної кишкової палички, колі - фагів) – у мм. Умань, Сміла Катеринопільському, Звенигородському та Золотоніському районах.

Результати моніторингу якості води водойм висвітлювались на офіційному сайті ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"та в засобах масової інформації, направлялись в обласну, районні адміністрації та міськвиконкоми, Управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації, Головне управління Держпродспоживслужби в Черкаській області для відповідного реагування та прийняття управлінських рішень.

Лабораторний центр продовжує моніторинг якості води поверхневих водойм.