Моніторинг захворюваності

МОНІТОРИНГ ЗА ПРИРОДНО-ВОГНИЩЕВИМИ ІНФЕКЦІЯМИ У СІЧНІ 2018 РОКУ

Друк
PDF

сова0902.jpgФахівцями групи спостереження за природно-вогнищевими та трансмісивними інфекціями ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» здійснюється постійний моніторинг циркуляції збудників природно-вогнищевих інфекцій в об’єктах довкілля. Однією з основних складових контролю за цією ситуацією є епізоотологічні обстеження території області. Зимово-весняний комплекс робіт включає:

- відбір проб води та збір пелеток хижих птахів для дослідження на туляремію;

- облік чисельності та відлов дрібних ссавців з метою дослідження на природно-вогнищеві інфекції.

За січень 2018 р. відібрано 30 проб води для дослідження на туляремію з річок Вільшанка і Ірдинка в Черкаському, Кропивна у Золотоніському, Мохнач та Ірклій в Чорнобаївському районах. Збудник туляремії не виявлений.

Зібрано близько 200 екз. пелеток хижих птахів у 8 населених пунктах 3-х адміністративних районів області, зокрема мм. Черкаси, Золотоноша, с. Червона Слобода Черкаського району, селах Вільхи і Коробівка Золотоніського району, смт. Чорнобай, селах Мала Бурімка та Богодухівка Чорнобаївського району. З них досліджено 60 екземплярів, антиген збудника туляремії не виявлений.

В природних біотопах відловлено 73 екз. дрібних ссавців, дослідження яких на наявність збудників природно-осередкових інфекцій в даний час продовжуються.

Відповідно до плану моніторингових досліджень, погодженого Черкаською ОДА, зазначена робота буде продовжуватись і в подальшому.

Стан моніторингу захворюваності на особливо небезпечні інфекції за січень 2018 року

Друк
PDF

080218оні.pngЗа результатами щомісячного моніторингу захворюваності на особливо небезпечні інфекції, який здійснює ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України», захворювання на такі особливо небезпечні інфекції як сибірка, бруцельоз, висипний тиф, сказ, туляремія, лептоспіроз у січні 2018 році не реєструвались.

Захворюваність на хворобу Лайма зменшилась на 1 випадок. Зареєстровано 4 випадки проти 5 за аналогічний період 2017 року (інтенсивні показники – 0,3 та 0,4 на 100 тис. населення).

На активний туберкульоз органів дихання захворюваність збільшилась на 9 випадків (36 випадків проти 27), інтенсивний показник становить 2,9 на 100 тис. населення проти 2,2 за аналогічний період 2017 року.

Кількість бактеріологічно підтвердженого туберкульозу органів дихання збільшилась на 6 випадків (21 випадок та 15, інтенсивний показник 1,7 проти 1,2 на 100 тис. населення.

Найвищі інтенсивні показники у Маньківському - 10,8,Кам’янському-7,3, Смілянському- 5,9, Черкаський - 5,3, Шполянському-4,9, Звенигородському- 4,5 районах на 100 тис. населення.

Ураженість населення педикульозом зменшилась на 14 випадків. Зареєстровано 37 випадків педикульозу проти 51 інтенсивний показник на 100 тис. населення 2,9 проти 4,1. Найвищі показники в Лисянському, Кам’янському та Шполянському районах.

Стан захворюваності на особливо небезпечні інфекції в області знаходиться на контролі ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України».

В області лабораторно підтверджено вірус грипу типу В

Друк
PDF

З метою вірусологічного моніторингу циркуляції вірусів серед населення області та своєчасної етіологічної розшифровки грипу і ГРВІ вірусологічна лабораторія ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» проводить обстеження хворих з клінічними ознаками грипу (температура більше 38 С, кашель, біль у горлі, задишка або дихальна недостатність).

Особлива увага надається вагітним, особам організованих колективів, особам з тяжкою формою хвороби, що знаходяться у відділеннях реанімації та померлі.

Впродовж епідсезону 2017-2018 рр. вірусологічною лабораторією ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» методом флуоресціюючих антитіл (МФА) досліджено 31 змив від хворих,яким встановлено діагноз грип , ГРВІ . Внаслідок проведення лабораторних досліджень у 2 хворих було підтверджено парагрипозну інфекцію.

Станом на 06.02.2018р. методом полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР) досліджено 34 змиви, з них у 2 хворих виявлено специфічний маркер вірусу грипу типу В (Кам’янський район та м. Черкаси).

Таким чином, підтверджено прогноз ВООЗ щодо циркуляції в Україні та, зокрема, в Черкаській області вірусів грипу типу В.

Отже, основним та єдиним профілактичним заходом при грипі є щеплення.

Аналіз виконання досліджень на особливо небезпечні та природно-вогнищеві інфекції за 2017 рік

Друк
PDF

ласка070218.jpgЗ метою моніторингу за особливо небезпечними та природно-вогнищевими інфекціями протягом 2017 року групою спостереження здійснено 13 виїздів, під час яких обстежено прилеглі території поблизу м. Черкаси та 49 - ти населених пунктів 16 адміністративних районів області (Черкаський, Чорнобаївський, Канівський, Золотоніський, Маньківський, Чигиринський, Кам’янський, Звенигородський, Лисянський, Тальнівський, Корсунь-Шевченківський, Городищенський, Шполянський, Уманський, Жашківський, Смілянський райони).

Зібрано 750 пелеток хижих птахів, при досліджені яких на туляремію виявлено 49 (6,5%) позитивних результатів в титрах 1:10 – 1:80 в мм. Черкаси, Сміла, Золотоноша, смт. Маньківка, Катеринопіль, Чорнобай, Черкаському, Чигиринському, Золотоніському та Чорнобаївському районах, у 2016р. цей показник склав 3,3%.

Відловлено 843 екз. дрібних ссавців, при серологічному дослідженні крові яких 3,7% результатів були позитивними на туляремію в титрах 1:20-1:80 (Черкаський, Звенигородський, Золотоніський, Тальнівський, Корсунь-Шевченківський, Жашківський, Маньківський райони) (2016р. – 1,7%). На ієрсініоз та псевдотуберкульоз позитивні результати в титрах 1:20 – 1:160 (Черкаський, Лисянський, Тальнівський, Корсунь-Шевченківський, Маньківський і Звенигородський райони), що складає 3,2% проти 2,6% у 2016 р. При бактеріологічному дослідженні матеріалу від гризунів виділено 12 культур І. ентероколітика (1,43%) в Черкаському та Канівському районах (2016р. – 1,3%).

Зібрано 1344 екз. кліщів. При дослідженні них на туляремію позитивних знахідок не було. На природну інфікованість бореліями досліджено 476 екз. кліщів, носійство борелій виявлено у 77 екз., що становить 16,1% (2016р. - 7,3%). За результатами позитивних досліджень підтверджено ензоотичність територій на хворобу Лайма в мм. Черкаси, Канів, в Канівському (с. Ліпляве), Черкаському (с. Мошни, с. Леськи, с. Степанки, с. Свідівок), Драбівському (с. Безбородьки), Золотоніському (с. Чапаєвка), Маньківському (с. Іваньки, с. Чорна Кам’янка) районах.

Відібрано 55 проб води відкритих водоймищ на туляремію та 15 проб ґрунту на сибірку. Результати дослідження негативні.

З метою вивчення імунобіологічного фону проведено серологічний скринінг населення ензоотичних територій в Канівському та Черкаському районах. Досліджено 80 сироваток на туляремію, з яких 10 проб позитивні в титрах 1:20 – 1:40.

Досліджено на природну інфікованість бореліями 104 екз. кліщів знятих з людей, з них 8 (7,8%) з позитивним результатом (2016р. 4,7%).

Враховуючи результати досліджень, епідпрогноз залишається несприятливим, не виключені випадки інфікування людей збудниками туляремії та погіршення епідемічної ситуації з іксодових кліщових бореліозів.

З метою попередження епідускладнень з холери проводився моніторинг за циркуляцією збудника в об’єктах довкілля відповідно до наказу від 03.05.2017 № 144, яким затверджено стаціонарні точки у відкритих водоймах. Досліджено 341 проба води, збудник холери не виділений.

Результати щотижневого моніторингу захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип

Друк
PDF

020118.jpgДержавна установа «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» повідомляє, що за даними Центру грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України»(далі – Центр грипу та ГРІ), щоза звітній тиждень на грип та ГРІ захворіли 181 287 осіб, із них 66,4 % діти віком до 17 років. Інтенсивний показник становить 467,3 на 100 тисяч населення, що не перевищує епідпоріг по Україні, на 13,8 % більше минулого тижня і на 19,9 % менше аналогічного періоду минулого сезону. В порівнянні з минулим тижнем показник темпу приросту захворюваності серед дорослих та дітей до 17 років збільшився на 5,5 %, та 18,6 % відповідно.    

Найвищий інтенсивний показник зареєстровано в Київській – 739,4, найменший у Закарпатській областях – 242,6 на 100 тис. населення.

Детальніше...

Стан захворюваності на особливо небезпечні інфекції в області у 2017 році

Друк
PDF

Відділенням та лабораторією особливо небезпечних інфекцій Державної установи «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» здійснюється моніторинг щодо захворюваності населення області на особливо небезпечні інфекції. Так, нестійка епідемічна ситуація з холери та інших особливо небезпечних інфекцій в ряді країн світу при сучасних розвинутих міжнародних транспортних зв’язках створює загрозу їх занесення на територію області.

З метою попередження у 2017 році епідускладнень з холери проводився моніторинг за циркуляцією збудника у воді відкритих водойм відповідно до наказу обласного лабораторного центру від 03.05.2017 № 144, яким затверджені стаціонарні точки відбору проб. Досліджена 341 проба води, збудники холери виділені не були.

Епідемічна ситуація з іксодових кліщових бореліозів у 2017 році погіршилась. Зареєстровано 322 випадки захворювань на хворобу Лайма, проти 173 - у 2016 році. Захворювання реєструвались на 18 адміністративних територіях. Найвищі показники у мм. Черкаси (172 випадки), Умань (20), Канівському (36), Городищенському(26),Корсунь-Шевченківському(18),районах. У 2017 році досліджено на природну інфікованість бореліями 476 екз. іксодових кліщів з об’єктів довкілля та 128 екз. кліщів знятих з людей. Позитивні результати отримано у14,4% екз. проти 6,8% у 2016 році. Нові ензоотичні території визначені у 23населених пунктах.Станом на 01.01.2018 року ензоотичні території з ІКБ наявні на 24 адмінтериторіях у 291 населеному пункті.

лайма18.png

У 2017 році захворювання на лептоспіроз не реєструвались.

У 2017 році в області погіршилась епізоотична ситуація по сказу.Зареєстровано 122  випадки сказу серед тварин (2016 рік - 92), з них 29 (23,8%) серед диких звірів (у 2016 році відповідно 15 - 16,3%).

За антирабічною допомогою звернулося 2280 осіб, показник звернення становить183,9 на 100 тис.населення проти 157,4 у 2016 році.Низький рівень показника в межах 73,6 - 116,9 в Христинівському, Городищенському, Золотоніському районах. Кількість відмов від призначених щеплень зменшилась і становить 21 особа проти 27.

З метою моніторингу циркуляції збудників природно-вогнищевих (зоонозних) інфекцій в об’єктах довкілля групою спостереження за цими інфекціями проведені епізоотологічні обстеження, складовою яких був облік чисельності та відлов дрібних ссавців, збір пелеток хижих птахів, іксодових кліщів, відбір проб води відкритих водоймищ, грунту з подальшим їх дослідженням в лабораторії особливо небезпечних інфекцій Державної установи «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України».

За рік групою обстежені території 13-ти адміністративних районів області та м. Черкаси, зокрема й ті на яких періодично проявляють свою активність природні осередки особливо небезпечних хвороб.

За результатами цієї роботи групою відловлено 841 екземпляр мишоподібних гризунів, зібрано 750 пелеток хижих птахів і 868 екз. іксодових кліщів, відібрано 55 проб води відкритих водойм та 15 проб грунту.

При дослідженні дрібних ссавців виявлені носії туляремії (3,7%), лептоспірозу (0,1%) та псевдотуберкульозу і кишкових ієрсиніозів (1,4%).

При дослідженні на туляремію пелеток хижих птахів визначено 6,5% позитивних, що свідчить про активну циркуляцію збудника в об’єктах довкілля і реальність ризику зараження та виникнення захворювань серед людей.

Природна інфікованість іксодових кліщів бореліями у 2017 році складала 14,4%. Наведені дані дозволяють прогнозувати активний розвиток епідемічного процесу з іксодового кліщового бореліозу.

Результати моніторингу підтверджують наявність в області ензоотичних територій щодо природно-вогнищевих інфекційних хвороб, існування яких підтримується відповідними ландшафтними і сприятливими погодними умовами, а також наявністю резервуарів і переносників збудника.

Прогноз щодо особливо небезпечних інфекцій на 2018 рік залишається несприятливим. Можливе виникнення поодиноких випадків захворювань серед людей на ензоотичних територіях (туляремія, лептоспіроз, хвороба Лайма).

За результатами моніторингу особливо небезпечних інфекцій систематично направлялась інформація в органи державної виконавчої влади та місцевого самоврядування, управлінню Держспоживслужби у Черкаській області тощо. Результати моніторингупостійно висвітлювались в засобах масової інформації.

Моніторинг за особливо небезпечними інфекціями Державною установою «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» буде здійснюватись на території області і у 2018 році.

Результати щотижневого моніторингу захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип

Друк
PDF

грипп ДЖДержавна установа «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» повідомляє, що за даними Центру грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України»(далі – Центр грипу та ГРІ), щоза звітній тиждень на грип та ГРІ захворіли 159 260 осіб, із них 63,8 % діти віком до 17 років. Інтенсивний показник становить 410,6 на 100 тисяч населення країни, що на 20,5% більше минулого тижня та на 21,3 % менше аналогічного періоду минулого сезону.   

Найвищий інтенсивний показник зареєстровано в Київській – 602,5, найменший у Тернопільській областях – 170,9 на 100 тис. населення.

Детальніше...

Результати щотижневого моніторингу захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип

Друк
PDF

грип 4Державна установа «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» повідомляє, що за даними Центру грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України»(далі – Центр грипу та ГРІ), щоза звітній тиждень на грип та ГРІ захворіли 132 204 особи, із них 62,7 % діти віком до 17 років. Інтенсивний показник становить 340,8 на 100 тисяч населення країни, що на рівні минулого тижня та на 22,1 % менше аналогічного періоду минулого сезону.   

Найвищий інтенсивний показник зареєстровано в Київській – 602,5, найменший у Тернопільській областях – 170,9 на 100 тис. населення.

У всіх областях України спостерігалася низька інтенсивність епідемічної активності грипу та ГРВІ.

По всій території України захворюваність на грип та ГРВІ залишається нижче епідемічного порогу, лише в деяких областях спостерігаються випадки лабораторно підтвердженого грипу.

Показник темпу приросту захворюваності серед дорослих збільшився на 13,9 %, а серед дітей до 17 років – зменшився на 2,0 %.

Детальніше...

Результати щотижневого моніторингу захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип

Друк
PDF

грип 1Державна установа «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» повідомляє, що за даними Центру грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій ДЗ «Український центр контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України»(далі – Центр грипу та ГРІ), щоза звітній тиждень на грип та ГРІ захворіло 127 871 особа, із них 66,1 % діти віком до 17 років. Показник захворюваності на грип та ГРІ (сумарно) серед населення України 329,6 на 100 тисяч населення, що на 13,3 % менше минулого тижня.   

Найвищий показник захворюваності на грип та ГРІ зареєстровано в Київській – 529,5, найменший у Закарпатській областях – 151,8 на 100 тис. населення.

На 01 тижні 2018 року в жодній із областей України епідемічний поріг не був перевищений.

Показники темпу приросту захворюваності серед дорослих і дітей до 17 років зменшилися на 2,0 % та 18,1 % відповідно.

У порівнянні з минулим тижнем зменшилася на 2,1 % сумарна кількість госпіталізованих осіб. Найбільш уразливою категорією на 1 тижні залишається дитяче населення у віці 0 – 4 років.

Детальніше...

Аналіз роботи вірусологічної лабораторії за 2017 рік

Друк
PDF

virycгрипу.jpgВірусологічною лабораторією ДУ «Черкаський ОЛЦ МОЗ України» у 2017 році  проведено 11662 дослідження, з позитивними результатами у 1049 випадках (9%).

На виконання наказу №732МОЗ України від 06.11.2015 року та з метою отримання своєчасної об'єктивної інформації,щодо поширення захворюваності на грип та ГРІ, атакож для розшифровки збудника епідемії грипу на території області  проведено 1665 досліджень, позитивних – 72 (34,3%).На початку року в області продовжував циркулювати вірус грипу типу А(Н3N2), епідемія  середньої інтенсивності,в кінці епідсезону вірус грипу типу А замінив вірус грипу типу В. Методом ПЛР обстежено 81 хворий, у 20 випадках визначено РНК вірусу грипу (24,7%). Зметою ретроспективної діагностики захворюваності на грип у 2017р. досліджено 206 парних сироваток крові від хворих,у 33 випадках- з позитивним результатом (32%).   Досліджено 5 зразків секційного матеріалу від померлих, з діагнозом грип таГРІ. В одному випадку виявлено РНК вірусу грипу типу А(Н3N2). В міжепідемічний період захворюваності на ГРІ провідна роль належала вірусам парагрипу та аденовірусам.

Детальніше...

Паразитарна захворюваність за 2017 рік

Друк
PDF

10012018.jpgЗа результатами моніторингу на паразитарні захворювання, який здійснює Державна установа "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України", у 2017 роцізареєстровано 1999 випадків хворих на паразитози, інтенсивний показник на 100 тис. населення становить 160,1 проти 166,0. у минулому році. Захворюваність дітей складає 96,8% від усіх захворілих, із них 89% це діти організованих колективів.

У сумі інфекційної захворюваності без грипу та ГРВІ паразитози складають 36,1%.

У структурі паразитарної захворюваності 90,3% складають гельмінтози, яких зареєстровано 1807 випадків, інтенсивний показник 144,7 на 100 тис. населення проти 144,0 у минулому році. Найвищі показники захворюваності в Уманському районі, Золотоніському, Жашківському, м. Умань, Смілянському, Звенигородському, Шполянському  районах.

Серед гельмінтозів ентеробіоз складає 95,9%. Рівень захворюваності досягає 138,9 на 100 тис. населення, дитячого 761,8 на 100 тис. дитячого населення, проти 130.0– 778.0 у 2016 році.

Зареєстровано 63 випадки захворювань на аскаридоз у мм. Черкаси, Умань, Сміла, Золотоніському, Кам’янському, Катеринопільському, Корсунь-Шевченківському, Маньківському, Уманському, Христинівському та Чигиринському  районах.

Із рідкісних гельмінтозів зареєстровано 6 випадків опісторхозу в м. Черкаси, 4 випадки токсокарозу, зокрема: 3 випадки – м. Умань; 1- Маньківському районі, 3 випадки дирофіляріозу, зокрема: 2 - м. Умань; 1- м. Черкаси, 3 випадки трихоцефальозу в Чорнобаївському, 1 випадок дифілоботріозу у Смілянському районі та 1 випадок ехінококозу в м. Черкаси.

Із кишкових найпростіших в області зареєстровано 192 випадки лямбліозу, інтенсивний показник – 15.48 на 100 тис. населення в тому числі діти до 17 років включно – 79.17 на 100 тис. дитячого населення, проти 22.0-109.36  відповідно. Спостерігається зниження захворюваності 29.7%.

Зареєстровано 1 випадок завізної малярії у м. Черкаси, прибулий із Гвінеї-Бессау,  в минулому році випадків завізної малярії не реєструвалося.

Результати щотижневого моніторингу захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип

Друк
PDF

грип та гріДержавна установа «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» повідомляє, що за даними Центру грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій ДЗ «Український центр контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України»(далі – Центр грипу та ГРІ), щоза звітній тиждень на грип та ГРІ захворіло 147 445 осіб, із них 70,0 % діти віком до 17 років. Показник захворюваності на грип та ГРІ (сумарно) серед населення України 380,1 на 100 тисяч населення, що на 19,2 % менше минулого тижня.   

Найвищий показник захворюваності на грип та ГРІ зареєстровано в Київській – 696,9, найменший у Тернопільській областях – 191,7 на 100 тис. населення.

На 52 тижні 2017 року в жодній із областей України епідемічний поріг не був перевищений.

Показники темпу приросту захворюваності серед дорослих і дітей до 17 років зменшилися на 16,4 % та 20,3 % відповідно.

Детальніше...

Стан моніторингу захворюваності на особливо небезпечні інфекції за 2017 рік

Друк
PDF

04012018.pngЗа результатами щомісячного моніторингу захворюваності на особливо небезпечні інфекції, який здійснює Державна установа «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України», захворювання на такі особливо небезпечні інфекції як сибірка, бруцельоз, висипний тиф, сказ, туляремія, лептоспіроз у 2017 році не реєструвались.

Відзначається збільшення захворюваності на хворобу Лайма на 86.1 %. Зареєстровано 322 випадків проти 173 за аналогічний період 2016 року (інтенсивні показники – 25.9 та 13,9 на 100 тис. населення).

Детальніше...

Результати щотижневого моніторингу захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип

Друк
PDF

020118.jpgДержавна установа «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» повідомляє, що за даними Центру грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій ДЗ «Український центр контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України»(далі – Центр грипу та ГРІ), щоза звітній тиждень на грип та ГРІ захворіло 182 393 особи, із них 71,0 % діти віком до 17 років. Показник захворюваності на грип та ГРВІ (сумарно) серед населення України 470,2 на 100 тисяч населення, що на 5,4 % менше минулого тижня.     

Найвищий показник захворюваності на грип та ГРВІ зареєстровано в Київській – 812,6, найменший у Тернопільській областях – 215,8 на 100 тис. населення.

Детальніше...