Інформація для населення

Що потрібно знати про опісторхоз

Друк
PDF

Опісторхоз - це зооантропонозний природно-осередковий біогельмінтоз із групи трематодозів із фекально-оральним механізмом передачі паразита, який характеризується хронічним перебігом із переважним ураженням печінки, жовчного міхура, підшлункової залози.

В Україні значні осередки опісторхозу виявлено в басейнах річок Дніпра, Десни, Південного Бугу, Сіверенського Донця, Ворскли. Щорічно в середньому реєструється 350-400 випадків захворювання найбільше у Сумській, Полтавській, Черкаській, Чернігівській областях.

У Черкаській області за останні 5 років зареєстровано 34 випадки захворювань на опісторхоз, за 10 місяців поточного року 4 випадки. Захворюваність серед людей реєструється у Канівському, Золотонішському, Чорнобаївському, Черкаському районах та м. Черкаси.

Детальніше...

Вакцинація проти грипу – це важливо!

Друк
PDF

Всі громадяни можуть придбати вакцини лише за умови наявності в них термоконтейнера з холодоелементами. Тому що зберігання вакцин здійснюється з дотриманням "холодового ланцюга", що забезпечує зберігання первинної якості препаратів.

Вакцини, що зберігались в умовах порушення "холодового ланцюга", не можуть бути використані і підлягають знищенню.

Кожна доза супроводжується інструкцією про застосування вакцин українською мовою, та обов’язково видається касовий чек з датою та годиною продажу.

Детальніше...

Ні - поліомієліту, кору і краснусі!

Друк
PDF

ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» повідомляє, що 18-19 жовтня 2016 р. в м. Києві, за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я, проведена робоча конференція щодо інтегрованого нагляду за поліомієлітом, кором і краснухою.

В роботі конференції взяли участь представники Міністерства охорони здоров’я, обласні епідеміологи, інфекціоністи, імунологи, вірусологи, педіатри та інші фахівці, які залучені за епіднаглядом за гострими в’ялими паралічами, поліомієлітом, кором та краснухою.

На конференції представлена оновлена програмна інформація щодо ліквідації поліомієліту, кору і краснухи на глобальному, регіональному та національному рівні. Представлений аналіз ефективності проведених організаційних та протиепідемічних заходів у відповідь на спалах поліомієліту в Закарпатській області у 2015 році.

Дані рекомендації по плануванню подальших заходів щодо покращення показників епіднагляду, стану імунізації на національному та регіональному рівнях.

Щодо проблеми нітратів у питній воді

Друк
PDF

Що таке нітрати? Нітрати неорганічні, частіше просто нітрати, - безбарвні кристалічні речовини, солі азотної кислоти. Вони утворюються при взаємодії азотної кислоти з відповідними металами, або їх оксидами чи гідроксидами. У воді нітрати добре розчиняються.

Однією із найбільш вагомих та поширених причин забруднення води нітратами у колодязях та каптажах є порушення їхніми власниками вимог чинного законодавства при облаштуванні та утриманні джерел водопостачання, а саме: недотримання зон санітарної охорони (в радіусі 50 метрів розташовують вигреби, дворові вбиральні, купи гною, сміття, які можуть сприяти як бактеріологічному забрудненню води, так і її забрудненню нітратами, нітритами, аміаком та іншими хімічними речовинами); не забезпечується захист вказаних джерел від доступу домашніх тварин та птиці, з фекаліями яких у воду можуть потрапляти патогенні мікроорганізми та небезпечні хімічні речовини. Окрім того, на забруднення води може впливати неконтрольоване використання на присадибних ділянках біля джерел водопостачання пестицидів, агрохімікатів, засобів захисту рослин тощо, близькість до ймовірних джерел забруднення (тваринницькі ферми, гноєсховища, кладовища, промислові підприємства тощо).

Детальніше...

Як вберегтися від грипу: пам'ятка для населення

Друк
PDF

В Україні спостерігається значне підвищення рівня захворюваності на грип, близьке до епідемічного. МОЗ України наголошує на необхідності дотримання заходів задля попередження зараження грипом та у разі захворювання.

Епідемічний сезон грипу триває орієнтовно з вересня-жовтня по березень-квітень кожного року. В цей час є найбільший ризик заразитися смертельно небезпечним недугом.

Як можна заразитися вірусом грипу?

Детальніше...

Важливі поради по виявленню та попередженню ентеробіозу

Друк
PDF

Ентеробіоз зустрічається в усіх кліматично-географічних зонах, але є найбільш поширеним у країнах з помірним кліматом. Рівень поширеності корелює із ступенем санітарної культури населення.

Серед гельмінтозів, що реєструються в області найпоширенішим є ентеробіоз. За 8 місяців поточного року зареєстровано 1161 – 98% захворюваності становлять діти.

Ентеробіоз – антропонозний пероральний контактний гельмінтоз, який характеризується переважно перианальним свербіжем,  кишковими та нервовими розладами.

Детальніше...

До Всесвітнього дня боротьби зі сказом!

Друк
PDF

HOeR6yXKQ0U.jpg28 вересня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі сказом.Метою заходів, присвячених цій події, є привернення уваги людства на проблематику розповсюдження цієї небезпечної хвороби, як серед людей, так і тварин.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’ясказ реєструється в 113 країнах світу та входить до першої п’ятірки хвороб, спільних для людини і тварин. 

Не дивлячись на те, що це захворювання вважається одним із забутих, сказ зустрічається більш ніж у 150 країнах світу і на усіх континентах.

За даними Міністерства охорони здоров`я щорічно в Україні реєструється близько 100- 120 тис. осіб, які звертаються до медичних установ з  приводу укусів тваринами, з них 60 % одержують лікування.

Детальніше...

Профілактика дизентерії

Друк
PDF

Влітку та восени значно збільшується вірогідність виникнення серед дорослих і дітей гострих кишкових інфекцій. Яскравим представником таких захворювань є шигельоз (дизентерія), який , викликається бактеріями роду Shigella та характеризується переважним ураженням відділу товстого кишечника.

Збудники дизентерії – шигели, в даний час представлені чотирма видами (S. dysenteriae, S.flexneri, S. boydii, S. Sonnei).

Різноманітність клінічних форм, наявність летальних випадків лише підтверджують актуальність проблеми захворюваності на шигельоз.     

Детальніше...

Лістеріоз - маловідома хвороба.

Друк
PDF

Лістеріоз - це рідкісне інфекційне захворювання, що викликається бактеріями, які можуть жити на овочах, продуктах тваринництва, в грунті, сіні, тощо.

Основним розповсюджувачем збудника є гризуни. Свійські тварини і домашня птиця заражаються лістеріозом через корми та воду. Людина може заразитися при вживанні без належної обробки молочної та м'ясної продукції від хворих тварин, немитих овочів і непридатної для вживання води.

Детальніше...

Про порядок проведення робіт із профілактичної дезінфекції, дезінсекції та дератизації

Друк
PDF

У  зв’язку із запитами  підприємств, установ, організацій та громадян області державна установа «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здорв’я України» (надалі ДУ «Черкаський ОЛЦ МОЗ України») інформує, що послуги з дезінфекції, дезінсекції та дератизації відносяться до профілактичних дезінфекційних заходів і входять до діючого «Переліку робіт з підвищеною небезпекою» (п. 37), затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005р. № 15, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 року за № 232/10512.

Детальніше...

Криптоспоридіоз та його профілактика

Друк
PDF

Сучасна наукова література вказує на важливість вивчення криптоспоридіозу, як медичної проблеми. Дані щодо зоогеографії цього захворювання свідчать про його широку розповсюдженість серед тварин та людей. Інфекції шлунково-кишкового тракту зареєстровані у всіх вікових групах і на всіх континентах, за винятком Антарктиди. Таке широке поширення захворювання пов'язано з великою кількістю природних резервуарів інфекції, низькою інфікуючою дозою і високою резистентністю збудника до дезінфектантів. В індустріально розвинених країнах ураженість людей складає близько 1-3% та 5-10% - в країнах, що розвиваються.

Детальніше...

Обережно, трихінельоз!

Друк
PDF

В Україні за останні 5 років погіршилась епідемічна ситуація з трихінельозу, про що свідчить збільшення випадків захворювання серед людей у 2,7 рази, порівняно з попереднім п'ятиріччям.                                  

У всіх випадках захворюваність пов’язана із вживанням в їжу свинини. Ветеринарно-санітарна експертиза м’яса не проводилася.

В області 2012 році у Чорнобаївському районі зареєстровано 1 випадок трихінельозу.

Що ж це за хвороба - трихінельоз?

Детальніше...

Туляремія – це небезпечно!

Друк
PDF

Туляремія - це природно-вогнищеве, гостре інфекційне захворювання, яке викликається бактеріями, що тривалий час можуть існувати у зовнішньому середовищі. Інфекція активна цілий рік, але близько 80% випадків фіксуються влітку та восени. Частота захворюваності у чоловіків у два рази вище, ніж у жінок. Основним фактором ризику інфікування є професійна діяльність (рибальство, мисливство, сільське господарство)

Детальніше...