Інформація для населення

kuzin 

7 лютого відбулося онлайн-інтерв’ю заступника Міністра охорони здоров'я, головного державного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна з медичним експертом ЮНІСЕФ Катериною Булавіновою.

В інтерв’ю Ігор Кузін висвітлив низку актуальних питань у сфері громадського здоров’я, зокрема:

- наявність та поставки вакцин;

- новий штам COVID-19;

- вакцинація проти грипу та COVID-19;

- захворюваність на COVID-19 та грип;

- тестування на COVID-19;

- оновлені стандарти медичної допомоги при туберкульозі;

- інфекційний контроль у лікарнях.

Детальніше...

rak 1 

Рак – це слово, яке все частіше лунає у нашому суспільстві. Це слово, яке не хочеться вимовляти ні вголос, ні подумки, але, враховуючи дані статистики, про рак потрібно говорити.

4 лютого відзначався Всесвітній день боротьби проти раку, який був започаткований ще у 2005 році Міжнародним протираковим союзом ( UICC). Цей день проходить під гаслом «I Am and I Will» («Я є і Я буду»). Головна мета – привернення уваги населення до важливості профілактики та вчасного виявлення захворювання, що дозволяє отримати високі шанси на повне одужання.

Рак – це збірна назва захворювання, що включає велику кількість різновидів. Кожен окремий підвид має особливості перебігу, лікування та прогнозу. На сьогодні у всьому світі, включаючи нашу країну, проводяться масштабні клінічні дослідження у пошуках найбільш ефективних методів боротьби з цією недугою. Завдяки цьому ми маємо в арсеналі можливості лікування, які були невідомі ще 10 років тому. При своєчасній діагностиці та лікуванні пацієнти мають можливість одужати та жити якісним повноцінним життям.

Детальніше...

 radiac avaria

Як відомо, існують різні типи радіаційних надзвичайних ситуацій, які різняться залежно від рівня завданої шкоди. Деякі приклади радіаційних надзвичайних ситуацій включають: ядерну детонацію (вибух), аварію на атомній електростанції, транспортну аварію, пов’язану з перевезенням радіоактивних матеріалів, або професійне опромінення, як-от у медичних чи дослідницьких установах. Хоч рівень шкоди буде різним, кроки для захисту від радіації завжди однакові. 

Скориставшись рекомендаціями фахівців відділу моніторингу та реагування на небезпеки Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб, ви знатимете, що необхідно робити, і зможете захистити себе та свою родину. 

Найкращий спосіб залишатися в безпеці під час будь-якої радіаційної надзвичайної ситуації — швидко, без паніки пройти до міцної будівлі, залишатися всередині та діяти відповідно до отриманих вказівок від служб реагування і органів влади.

                                                                   328950273 571422768178946 2224991137140281605 n328082664 932870884558346 7685590997414353526 n328712509 1249909025904293 4659910164022894191 n

Детальніше...

onkoskr 4 lut 

4 лютого відзначався Всесвітній день боротьби з раком. Більшість форм цього захворювання мають хороший прогноз лікування при виявленні на ранній стадії.

Наприклад, рак молочної залози на I стадії виліковний у 95% жінок. Натомість кожній четвертій жінці в Україні рак грудей діагностують вже на ІІІ-ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується. Схожа ситуація і зі здоров'ям чоловіків: у 21% випадків рак простати виявляють вже на стадіях, коли з’являються метастази.

Разом із Національним інститутом раку та МОЗ пропонуємо інфографіки, які допоможуть перевірити, які обстеження і як часто варто проходити, щоб зберегти своє здоров’я.

Детальніше...

 terataka

11 місяців Україна живе в стані повномасштабної війни. Це означає постійну небезпеку для цивільних громадян, які мешкають як поблизу лінії фронту, так і далі від неї. Щодня ми зазнаємо атак ворога на лікарні, школи, житлові будинки, тому кожен із нас має знати, як поводитися у випадку нападу.

Що робити, якщо ви стали свідком терористичної атаки? Відповідь на це запитання підготував Алекс Гершанов, міжнародний експерт із роботи з травмою (Ізраїльська коаліція травми).

Передусім – дотримуйтеся безпечної поведінки. Не біжіть у бік вибуху або стрілянини, якщо ви не є медиком, рятувальником або фахівцем, який надає першу психологічну допомогу. Пам'ятайте, що існує загроза повторних атак в одному місці за короткий проміжок часу. Також ви можете перешкодити роботі рятувальних та інших спеціальних служб.

Детальніше...

 novinipapachvv

Пік епідемії грипу на Черкащині слід очікувати в лютому-березні. Про це Суспільному Черкаси повідомив головний державний санітарний лікар області Володимир Папач.

За останній тиждень захворіли 4,3 тисячі жителів області. Хоч порівняно з попереднім тижнем це на 0,4% менше, незабаром медики очікують зростання рівня захворюваності.

"У нас в області уже активно циркулює вірус грипу, ми моніторимо цю ситуацію. Нині активно циркулює вірус грипу типу А. З-поміж інших типів він вважається найбільш агресивним, який нерідко дає ускладнення для здоров’я людей", – зазначив генеральний директор ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» Володимир Папач.

Детальніше...

produktu zb 

У зв’язку з агресією російської федерації вимкнення електроенергії для українців уже не новина, тож до тривалих відключень світла треба підготуватися заздалегідь.

Якщо для нас відсутність світла — це дискомфорт, то для їжі, яка зберігається в холодильнику, це дорога у смітник. Якщо тривалий час не підтримувати відповідну температуру, охолоджені або заморожені продукти можуть стати небезпечними для вживання.

Безпечна для продуктів температура у холодильнику має бути 4°С або нижче. У морозильній камері — 0°С або нижче. Перевірити ці показники можна за допомогою термометра в холодильнику.

Якщо доведеться виймати продукти, то слід підтримувати температуру їжі в межах 4°С або нижче, як у холодильнику.

Допоможуть це зробити контейнери з водою, які треба заморозити заздалегідь та обкласти навколо їжі. Також ефективно з цим впорається сухий лід.

Якщо електроенергію вимкнули ненадовго та потреби виймати харчові продукти з холодильника немає, тримайте його дверцята закритими.

Детальніше...

Фахівці Черкаського ОЦКПХ взяли участь у моніторинговому візиті щодо інфекційного контролю в обласному протитуберкульозному диспансері

Друк
PDF

 tubdus

Україна посідає 4 місце за рівнем захворюваності на туберкульоз серед 53 країн Європейського регіону ВООЗ. У Черкаській області в 2022 році захворюваність на активний туберкульоз органів дихання зросла на 18,7%  порівняно з попереднім роком.

27 січня 2023 року на виконання Грантової угоди Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією «Прискорення прогресу у зменшенні тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції в Україні» на 2021-2023 роки відбувся моніторинговий візит до КНП «Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради» керівника і головного фахівця відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю Центру громадського здоров’я МОЗ України Романа Колесника та Ірини Яницької за участі представників Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб Юлії Сокирки та Юрія Єгольнікова.

Детальніше...

 obmorojennya

У холодну пору року підвищується ризик холодової травми або, як її частіше називають у побуті, переохолодження. Актуальність цієї проблеми посилюється через постійне нищення цивільної інфраструктури терористичними військами російської федерації.

Важливо не ігнорувати цей вид травми, оскільки тривалість її лікування більш ніж удвічі перевищує тривалість лікування постраждалих з опіками.

Окрім низької температури, холодову травму можуть провокувати наступні чинники:

  • висока вологість (навіть тривале перебування при температурі +5  +8 °С, але за високої вологості може спричинити в людини холодову травму);
  • вітер (наявність вітру значно збільшує втрату тепла);
  • хронічні захворювання чи надмірна втома людини;
  • вживання алкоголю;
  • належність до певних груп (діти, люди похилого віку особливо чутливі до дії низьких температур через особливості теплообмінних процесів в організмі);
  • носіння тісного незручного взуття, легкого одягу.

Комбінація декількох таких чинників значно посилює ризик розвитку холодової травми. 

Детальніше...

 spalah likvidovano

Державна установа «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» повідомляє, що групове захворювання на гостру кишкову інфекцію, яке було зареєстровано серед дітей у КЗ «Канівська санаторна школа Черкаської обласної ради», локалізоване та ліквідоване.

У ході епідрозслідування фахівцями Центру було відібрано проби зразків із довкілля, харчових продуктів, біоматеріал від дітей та персоналу школи для проведення бактеріологічних та вірусологічних досліджень.

Детальніше...

tuberkuloz 

Україна першою в Європейському регіоні привела національні стандарти охорони здоров’я у разі туберкульозу у відповідність до рекомендацій ВООЗ 2022 року. 19 січня 2023 року наказом МОЗ України № 102 були затверджені стандарти медичної допомоги «Туберкульоз». Стандарти розроблені за активної участі фахівців Центру громадського здоров’я, інформують у МОЗ.

Ці стандарти спрямовані на удосконалення нормативної бази на засадах доказової медицини та рекомендацій ВООЗ. Вони дозволять підвищити якість лікування, знизити рівень захворюваності, інвалідизації та смертності, а також зменшити витрати та ризики для пацієнтів.

Детальніше...

 virus papilom

Причиною появи раку шийки матки у більшості випадків є вірус папіломи людини (ВПЛ). Найефективнішим способом профілактики ВПЛ є щеплення. Захистити себе від ВПЛ за допомогою вакцини можуть і жителі Черкаської області.

Вірус папіломи людини – це вірус із родини папіломавірусів, що має здатність до розмноженняв людському організмі та властивість інфікувати шкіру або слизові оболонки.

Наразі визначено понад 120 типів ВПЛ, кожен із яких ідентифікується за певним номером. Близько 12 з них, включаючи типи 16, 18, 31 та 45, належать до канцерогенних та можуть призводити до ракових захворювань статевих органів як у жінок, так і чоловіків. Близько 70% населення є носіями збудника без жодних його проявів.

Найпоширеніший шлях зараження – статевий. Зазвичай ВПЛ заражаються після першого статевого контакту, причому клінічних проявів захворювання може не бути тривалий час. Інкубаційний період хвороби може тривати кілька років, протягом яких пацієнт може заражатися різними типами вірусу. Тільки після впливу провокуючих факторів (імунодефіцит, переохолодження, стресові ситуації) можна спостерігати ознаки ВПЛ інфекції.

Детальніше...

diagnost rsm 

Триває Всесвітній тиждень обізнаності про рак шийки матки. У рамках тижня ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» спільно з МОЗ інформують про те, що Програма медичних гарантій дає українським жінкам можливість безоплатно проходити діагностику для раннього виявлення раку шийки матки.

Одним із найдоступніших та найефективніших методів ранньої діагностики є ПАП-тест на рак шийки матки, який можна зробити у гінеколога.

Проходити його доцільно в середньому  раз на 3 роки. За наявності чинників ризику рекомендується робити такий тест раз на рік.

Детальніше...

 rak shuiku

Чи знаєте ви, що раку шийки матки можна запобігти? 18 січня почався Всесвітній тиждень обізнаності про рак шийки матки, щоб якомога більше людей дізналися, як вони можуть зменшити свій ризик цього захворювання.

Рак шийки матки виникає у клітинах нижньої частини матки – «шийки», – яка з'єднується з піхвою. Це один із найпоширеніших видів раку у жінок: у 2020 році понад 342 тисячі жінок у всьому світі померли від нього, а в Україні — 1,5 тисячі. Водночас він добре піддається лікуванню у разі своєчасного виявлення.

Рак розвивається, коли клітини шийки матки починають мутувати. Якщо вони здорові, вони ростуть і розмножуються з певною швидкістю, а потім за певний час гинуть. Мутації змушують клітини рости та розмножуватися безконтрольно, їхній життєвий цикл збільшується і вони не гинуть – відтак зі скупчення клітин утворюються пухлини. Ракові клітини можуть вражати і сусідні тканини або відриватися від пухлини, щоб поширюватися (метастазувати) в інших частинах тіла.

Достеменно невідомо, що спричиняє розвиток раку шийки матки, але у більшості випадків причиною його появи є вірус папіломи людини (ВПЛ). Це – інфекція, що передається статевим шляхом.

Детальніше...