vag i alk

Сила впливу алкоголю та його метаболітів (головним чином оцтового альдегіду) на плід зумовлена зокрема вільним подоланням ними плацентарного бар’єру. Уже через годину після вживання алкоголю концентрація в крові етилового спирту плоду дорівнює його концентрації в крові матері.

Вживання алкоголю вагітною жінкою становить значну загрозу для ненародженої дитини, призводить до широкого спектру відхилень, зокрема передчасних пологів та навіть смерті плода, а також комплексу вроджених вад, так званого фетального алкогольного синдрому.

Алкогольні розлади плоду, який включає в себе згаданий алкогольний синдром плоду – відхилення, що виявляються у новонародженого вже відразу після народження (аномалії лицьового черепа, кістково-м’язової системи, сечостатевої та нервової систем, вади серця) та алкогольні ефекти плоду – наслідки, що проявляються на більш пізніх етапах життя дитини затримкою психомоторного розвитку та розумовою неповноцінністю.

У грудному віці у таких дітей спостерігається відставання у фізичному розвитку, з’являються неврологічні розлади, а саме: підвищена збудливість, помірна розумова відсталість із підвищеною руховою активністю, знижена концентрація уваги та затримка мовного розвитку.

Клінічна картина алкогольного синдрому може включати вроджені вади розвитку різних систем, але найчастіше зустрічаються такі грубі вади розвитку, як мікрофтальмія, розщілина піднебіння, дефекти серцевих перегородок, аномалії нирок, зрощення шийних хребців, гемангіоми та аномалії вуха (глухота).

У дітей із синдромом алкогольної залежності специфічна зовнішність: маленька голова, вузький лоб, вузькі очні щілини, короткий ніс, недорозвиток середньої частини обличчя, тонка верхня губа.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Україна має один із найвищих у світі рівнів поширення тотального алкогольного синдрому – 5 випадків на 1000 людей. Дослідження ВООЗ показало, що у 2023 році в Україні 75,2 % жінок уживають алкогольні напої, з них 50,8% – жінки 30-44 років, тобто репродуктивного віку. Саме в цей період більшість жінок вагітніє та народжує.

Дані опитування свідчать про те, що багато жінок вважають «маленькі» дози алкогольних напоїв не шкідливими, особливо під час останнього триместру вагітності, проте слід знати, що це не так.

Пам’ятайте — вживання алкоголю небезпечне для вагітних жінок та плоду вже з перших днів вагітності, безпечних видів та доз алкоголю не існує.