247163

Відповідно до Плану моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища, лікувально-профілактичних закладів, загальноосвітніх та дитячих навчальних закладів та закладів соціального забезпечення на 2023 рік
ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» із джерел і мереж централізованого водопостачання відібрано та досліджено 6371 пробу питної води за мікробіологічними показниками та 5454 – за санітарно-хімічними показниками, з них гігієнічним вимогам не відповідало 202 (3,2%) проби за мікробіологічними показниками (загальне мікробне число, кишкова паличка, загальні коліформи) та 175 (3,2%) – за санітарно-хімічними показниками (забарвленість, каламутність, загальна жорсткість, вміст заліза, марганцю, нітратів тощо).

Найбільша кількість відхилень від встановлених нормативів за мікробіологічними показниками зареєстрована на водогонах Канівської (22,3%), Золотоніської (14,4%), Городищенської (21,5%) об’єднаних територіальних громад (далі – ОТГ), за санітарно-хімічними показниками – Золотоніської (26,0%), Городищенської (30,6%), Чорнобаївської (20,5%) ОТГ.

Із джерел нецентралізованого водопостачання (громадські та приватні свердловини і колодязі) досліджено 459 проб питної води за мікробіологічними показниками та 596 – за санітарно-хімічними, з них гігієнічним вимогам не відповідали 83 (18,1%) проби за мікробіологічними показниками (кишкова паличка, загальні коліформи) та 174 (29,2%) – за санітарно-хімічними показниками (забарвленість, каламутність, загальна жорсткість, вміст заліза, марганцю, нітратів).

Найбільша кількість відхилень за мікробіологічними показниками реєструється у джерелах нецентралізованого водопостачання Корсунь-Шевченківської (63,7%), Катеринопільської (45,5%), Чигиринської (30,3%) ОТГ, за санітарно-хімічними показниками Корсунь-Шевченківської (56,2%), Смілянської (55,2%), Звенигородської (52,7%) ОТГ.

Майже у кожній четвертій (25,3%) дослідженій пробі виявлені нітрати в кількостях, що перевищують норматив (50 мг/дм3) у 1,5-4 рази. Найбільша питома вага проб води з відхиленнями за вмістом нітратів виявлена у приватних криницях на територіях Корсунь-Шевченківської (61,2%), Христинівської (48,6%), Маньківської (47,1%) ОТГ.

Слід зазначити, що забруднена нітратами вода, на вигляд чиста, прозора, без запаху і видимих домішок та звичайна за смаком. Нітрати можуть створювати інтоксикацію, імунодепресію, розвиток хронічних хвороб, а у немовлят викликати специфічне захворювання – метгемоглобінемію (кисневе голодування тканин організму), що в окремих випадках призводить до летальних наслідків. Крім того, вживання води з підвищеним вмістом нітратів збільшує ризик появи онкологічних захворювань.

Перевищення нормативів якості питної води, зокрема жорсткості, може сприяти розвитку або погіршенню перебігу різного роду дерматитів, сечокам’яної та жовчнокам’яної хвороби, створює додаткове навантаження на серцево-судинну систему, надлишок марганцю в питній воді пригнічує функцію щитовидної залози тощо.

Стан здоров'я людини може погіршуватись через нестачу або надлишок певних мікроелементів. Дефіцит йоду у воді й продуктах харчування спричиняє захворювання щитоподібної залози, нестача кальцію – ламкість кісток, нестача кобальту чи заліза – недокрів'я. Через нестачу фтору виникає карієс, а його надлишок призводить до ураження зубів – флюорозу; при ще більшій концентрації фтору починається скостеніння зв'язок, порушується функція печінки, шлунку. Низький вміст кальцію може призводити до деформації кісток, хрящів, викривлення хребта. Надлишок бору – спричинювати захворювання органів травлення та дихання.

Вживання питної води, забрудненої збудниками мікробної та вірусної етіології, є однією з причин виникнення спалахів гострих кишкових інфекцій.

Тому заради вашого здоров'я та здоров'я вашої родини необхідно періодично перевіряти якість питної води, яку ви споживаєте.

Перевірити якість питної води за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками можна у Державній установі "Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України" за адресою: м. Черкаси, вул. Волкова 3 (телефони (0472) 360714, 360711), а також у відокремлених структурних підрозділах Центру в регіонах.