grubu nikit sait 2 

З початку цього року в Черкаській області зареєстровано шість випадків отруєння дикорослими грибами із десятьма потерпілими, серед яких четверо дітей.  Про це Суспільне Черкаси повідомила завідувачка відділу епіднагляду та профілактики неінфекційних захворювань Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб Світлана Нікітюк. Як правильно і які саме варто вживати гриби, щоб не нашкодити собі і своїм рідним, дізнавалася кореспондентка Вікторія Пожар.

Світлана Нікітюк детально розповіла про зафіксовані випадки отруєння дикорослими грибами. Постраждав 10-річний хлопець, який під час прогулянки лісом із мамою біля села Нечаївка Черкаського району з’їв два невідомих сирих гриба. Дитину у стані середньої тяжкості шпиталізували до Черкаської обласної дитячої лікарні.

Також отруїлася грибами подружня пара з села Велика Севастьянівка Уманського району. Після вживання смажених грибів рядовок чоловік із дружиною потрапили на лікарняне ліжко в тяжкому стані.

Нещодавно в області зафіксовано ще два випадки отруєння дикорослими грибами неповнолітніх дітей.

«Обидві дитини проживають у місті Черкаси. Я вважаю, у цих випадках батьки досить легковажно поставились до відвідування лісу з дітьми і до вживання грибних страв», – зауважила фахівчиня Черкаського обласного ЦКПХ.

Як розповіла Світлана Нікітюк, за характером дії на організм отруйні гриби поділяються на три групи – нейровегетотропні, гастроентеротропні та гепатонефротропні.

Гриби гастроентеротропної дії викликають такі симптоми, як нудоту, блювоту, важкість у шлунку, загальну слабкість. Отруєння від цієї  групи грибів протікають не дуже важко і зазвичай завершуються одужанням, якщо лікування розпочато своєчасно.

Тяжкі наслідки отруєння спричиняють гриби гепатонефротропної дії. Такі отруєння викликає зокрема бліда поганка.

«У 95% випадків отруєння дикорослими грибами бувають спричинені саме блідою поганкою. Наслідки такого отруєння для організму людини дуже тяжкі. Це токсична дія на печінку, нирки, мозок. І летальність у цих випадках дуже висока», – зазначила завідувачка відділу епіднагляду та профілактики неінфекційних захворювань.

grubu nikit sait 1

За її словами, цього року і минулого летальних випадків через отруєння грибами на Черкащині не було зареєстровано. Найбільше отруєнь грибами було у 2018 році:

«Тоді було зафіксовано 32 випадки, 69 потерпілих і було два летальні випадки. Це була подружня пара з Черкас, яка вживали гриби, зібрані у канівському лісі. Вочевидь, вони переплутали сироїжки з блідою поганкою. Симптоми отруєння були тяжкі. Пацієнти тривалий час перебували в реанімації в обласній лікарні, але, на жаль, обоє померли».

Симптоми отруєння дикорослими грибами

Симптоми отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хвилин після споживання, так і через деякий час. Зокрема ознаки отруєння грибами гепатонефротропної дії можуть не проявлятисякілька діб.За цей час отрута встигає всмоктатися у шлунок, навіть досягти головного мозку, і тільки тоді проявляються симптоми отруєння. Але наслідки бувають незворотними.

Основні ознаки отруєння грибами:

 • нудота;
 • блювота;
 • різкий біль у животі;
 • діарея;
 • запаморочення;
 • підвищення температури тіла;
 • зниження пульсу;
 • задуха;
 • судоми;
 • відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги);
 • марення, поява галюцинацій.

За наявності будь-якого з наведених симптомів слід негайно звернутися до свого сімейного лікаряабо до служб екстреної медичної допомоги.

Як уникнути отруєння грибами

Фахівчиня Черкаського обласного ЦКПХ Світлана Нікітюк радить черкащанам відмовитися від споживання дикорослих грибів, замінивши їх грибами, вирощеними штучно:

«Я б не рекомендувала взагалі займатися так званим «тихим полюванням», тому що люди наражаються при цьому на небезпеку, ризикують власним життям і життям своїх рідних. Краще їсти штучно вирощені гриби, адже вони підлягають контролю і безпечні стовідсотково».

Щоб не отруїтися дикорослими грибами:

- Не купуйте гриби на стихійних ринках;

- Уважно оглядайте гриби. Якщо у вас виникають найменші сумніви – відмовтеся від споживання грибів;

- Не давайте гриби дітям до 5-7 років, адже дитячий організм не в змозі переробляти хітин, що міститься у грибах;

 - Не беріть занадто молоді чи старі гриби. Їх легко переплутати з отруйними;

 - Не збирайте гриби поблизу трас, підприємств, забруднених територій: гриби вбирають в себе отруйні речовини, в тому числі важкі метали;

 - Ніколи не куштуйте сирі гриби;

 - Вдома ще раз ретельно перевірте гриби. Усі сумнівні слід викинути;

- Не рекомендується тривалий час зберігати вже зібрані гриби, тому що вони темніють, втрачають свої смакові якості. Готуйте гриби протягом першої доби після збирання;

- Варіть гриби не менше трьох разів, щоразу в свіжій підсоленій воді не менше 30 хвилин.

Більше дивіться у сюжеті.