karas solen 

У Черкаській області зареєстровано черговий випадок захворювання на ботулізм. Занедужав житель міста Черкаси після вживання ікри карася, засоленої в домашніх умовах. Про це інформує державна установа «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».    

Симптоми отруєння у хворого з’явилися вже наступного дня після вживання зараженого продукту – блювота, загальна слабкість, сонливість. 

 Після звернення до швидкої медичної допомоги 29 жовтня потерпілий доставлений до КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» Черкаської міської ради у стані середньої важкості з попереднім діагнозом «отруєння грибами», оскільки вживав також смажені опеньки.

Після встановлення діагнозу «ботулізм» 2 листопада, коли у хворого з’явилися розлади зору, його переведено до Черкаської міської інфекційної лікарні та введено протиботулінічний гептавалентний антитоксин.

Фахівці Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб нагадують, що перші симптоми захворювання можуть виникнути вже через дві години після споживання зараженої їжі. Але найчастіше симптоми проявляються через 12–24 години. Бувають випадки, коли вони виникають і значно пізніше — наприклад, на четверту добу.

Симптоми ботулізму:

- порушення близького зору — ви не можете читати текст, але добре бачите предмети, двоїння в очах, «сітка» перед очима;

- сильно виражена сухість у роті;

 - важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);

- підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;

- запаморочення;

- короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім — стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп);

- ураження м’язів шиї та кінцівок.

У важких випадках людину турбує відчуття нестачі повітря, тягар у грудній клітці, розвивається дихальна недостатність.

УВАГА! За перших проявів таких симптомів — негайно викличте швидку. Також радимо промити шлунок підсоленою водою та зробити очисну клізму теплою кип’яченою водою.      

Щоб вберегтись від захворювання, фахівці Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб радять:

•   Рибу перед посолом у домашніх умовах необхідно очистити від нутрощів, ретельно промити зовнішню і внутрішню поверхні.

•   Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок грунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках в домашніх умовах

• При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоту, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище.

•   Важливо добре стерилізувати банки і кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів.

•   При консервуванні в домашніх умовах, особливо м'ясних і рибних продуктів, необхідно проводити тиндалізацію (протягом двох діб прогрівати консерви за температури 100°С 5 хвилин для переходу спор у вегетативну форму), після чого простерилізувати консерви за температури 100°С не менше ніж 40-60 хвилин із подальшою герметичним закриттям.

•   Найменше здуття кришки – причина для категоричної відмови від вживання в їжу вмісту банки.

•   Також необхідно категорично виключити придбання домашніх консервів, в'яленої, копченої, солоної риби та інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі, у приватних осіб.

Пам’ятайте, хворобі легше запобігти, ніж лікувати!