radio shularenko

Щороку наприкінці вересня та на початку жовтня з настанням осінніх холодів, зростає кількість захворювання на гострі респіраторні вірусні інфекції.

Які види грипу фіксуються в області та наскільки активно черкащани вакцинуються проти цієї хвороби – про це у програмі «Радіодень» на Українському радіо Черкаси розповіла Ірина Шуляренко, завідувачка відділу імунопрофілактики ДУ «Черкаський обласний ЦКПХ МОЗ».

«Серед ГРВІ реєструються грип, парагрип, гострі респіраторні інфекції невстановленої етіології, а також з минулого року до цього переліку входить COVID-19», – пояснила Ірина Шуляренко у прямому ефірі.

За словами лікарки-епідеміологині на сьогодні найбільша кількість захворювань на ГРВІ реєструється у західній частині України, проте тенденція до зростання показників захворюваності спостерігається і на Черкащині. Найбільше зареєстрували захворілих у Черкаському та Золотоніському районах, де перевищення епідпорогу склали від 2 до 6 відсотків.

«Інститут вивчення грипу реєструє декілька видів грипу – А, В, С, D. Найважче населення переносить грип А. Він передається повітряно-крапельним шляхом, також джерелом інфекції є свійські чи дикі птахи, тварини.

Тип В – це вже вірус, який циркулює і передається від людини до людини. Цей тип не дає великих спалахів.

Ці два штами, мають такі симптоми хвороби: лихоманка, підвищення температури до 40 градусів, озноб, ломота в тілі, біль у горлі, посилена світлочутливість очей», – зазначила фахівчиня обласного центру.

Вірус має дуже агресивну форму і вражає практично всі органи, особливо легеневу тканину. Тому варто дотримуватися рекомендацій лікаря, не відвідувати роботу, при поганому самопочутті не загружати себе домашніми справами, аби уникнути ускладнень: запалення легень, запалення судин, енцефаліту.

Найкраща профілактика – вакцинація. Вакцина від грипу входить до Календаря щеплень, але є рекомендованою, безкоштовний препарат можуть отримати лише певні категорії населення – медичні працівники та вагітні. На Черкащині наявні вакцини корейського та французького виробництва.

«До підйому захворювань варто отримати щеплення, але якщо не встигли чи не мали можливості придбати, можна це зробити пізніше. За законами епідеміології, якщо грип розпочався взимку, потім він спадає на певний час і навесні відбудеться новий спалах, до якого потрібно підготуватися заздалегідь і захистити організм», – наголосила Ірина Шуляренко.

Нагадуємо, що вакцинація від грипу не захищає від COVID-19 і навпаки. А також враховувати, що згідно з останніми рекомендаціями НТЕГІ щодо поєднання вакцин – щеплення проти цих недуг можна робити в один день або з мінімальним інтервалом. Серед вразливої категорії діти, які мають отримати вакцину, перше щеплення проводиться з шести місяців і старше. Лише після медичного огляду лікаря здійснюється допуск до вакцинації.

Післявакцинальні реакції трапляються рідко і швидко минають. Серед них: нездужання, міалгія, головний біль, припухлість у місці ін’єкції, еритема в місці ін’єкції.

Більше інформації слухайте за покликанням.