molochna zaloza

Рак молочної залози — злоякісна пухлина залозистої тканини молочної залози. Це найчастіша форма раку у жінок. Кількість випадків раку молочної залози щорічно зростає, кожного року понад півмільйона жінок у всьому світі помирає через цю недугу. Проте, хворіють на рак грудей і чоловіки.

Раннє діагностування, тобто на 1-2 стадії захворювання збільшує шанси на повне одужання значно меншими силами. Проте коли хвороба перебуває на 3 або 4 стадії, то лікування більш агресивне, процес набагато довший. Кожній четвертій жінці рак грудей діагностують уже на ІІІ–ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується.

Важливо: рак виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50% жінок.

За даними ВООЗ, 21% усіх випадків смерті від раку молочної залози у світі спричинено вживанням алкоголю, зайвою вагою і ожирінням, а також фізичною інертністю.

У групі ризику перебувають ті жінки, у яких є родичі першої лінії (мама, бабуся, сестра, тітка), які хворіли на рак грудей, не мали вагітностей та пологів; віком старше 40 років, хворі на цукровий діабет та гіпертонічну хворобу; мають надмірну вагу та ожиріння; мають шкідливі звички (куріння, зловживання алкоголем) тощо.

Найкраще лікування будь-якої хвороби, це профілактика. Тому фахівці Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб рекомендують:

  •  з 18 років регулярно проводити самообстеження грудних залоз (бажано щомісяця),
  •  з 25 до 40 років щороку здійснювати огляд грудних залоз у мамолога та робити УЗД,
  •  після 40 років 1 раз на 2 роки проводити скринінгову мамографію,
  •  після 50-ти років – щорічно скринінгову мамографію.

Для проведення самообстеження молочних залоз потрібно знати перші ознаки та звертати увагу на:

  •  утворення або ущільнення в грудних залозах;
  •  зміну контуру чи форми грудних залоз;
  •  втягнення соска грудної залози, кров’яні виділення з соска;
  •  зміну стану шкіри, втягнення, зморщення шкіри на певному проміжку;
  •  збільшення лімфовузлів під пахвами.

Для того щоб пройти кваліфіковану перевірку молочної залози, необхідно звернутися до сімейного лікаря, який вам оформить направлення на проходження діагностики.

Для попередження розвитку в організмі онкопатологічних проявів необхідно пам’ятати про загальні профілактичні заходи, спрямовані на дотримання основних правил здорового способу життя: раціональне харчування, нормалізація ваги, відмова від шкідливих звичок (паління та надмірне вживання алкоголю), фізичні навантаження згідно вікової категорії, тривале грудне вигодовування, нормальний нічний сон.

Тому кожного року, в жовтні, лікарі-профілактики привертають особливу увагу до проблеми захворювання на рак молочної залози у жінок. Зараз, під час війни, важливо пам’ятати, що хвороби ніхто не відміняв, стресові події негативно відображаються на нашому організмі. Тому фахівці Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб радять жінкам не нехтувати своїм здоров’ям, проходити плановий огляд у мамолога згідно з наданими рекомендаціями.

Це такі прості речі, які бережуть вам життя. Будьте здорові!