insult kurinna 

Вживання тютюну – один з основних факторів ризику виникнення інсульту. Навіть у малих дозах тютюн негативно впливає на здоров’я. Тож фахівці ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» нагадують про основні способи подолання залежності від тютюнокуріння.

За статистикою дві п’ятих смертей, що виникають у віці до 65 років, пов'язані з курінням.

Тютюнокуріння подвоює ризик ішемічного інсульту та збільшує ймовірність геморагічного інсульту в 4 рази.

Вдихання вторинного диму та вживання бездимного тютюну також підвищують ризик інсульту. Для прикладу, пасивне куріння підвищує ризик інсульту на 20-30%.

Варто знати, що через чотири-п’ять років після відмови від куріння ризик інсульту для колишнього курця майже такий самий, як і для людини, яка не курила все життя.

Ось декілька універсальних порад, які допоможуть кинути курити:

1.   Змініть ваш стиль життя та звички (здорове харчування, фізичні вправи, відмова від активностей, які асоціюються із курінням).

2.   Подумайте, що провокує вас закурити і як ви можете із цим впоратися. Уникайте таких ситуацій. Побудуйте план, що ви робитимете, коли у вас виникне нестерпне бажання закурити.

3.   Випишіть причини, з яких ви хочете кинути курити, та повісьте їх на видному місці.

4.   Позбудьтеся усіх предметів, які нагадують вам про куріння (вдома, на роботі, у машині), виперіть ваш одяг, позбудьтеся запаху тютюну.

5.   Сходіть до дантиста та почистіть зуби від тютюнового нальоту, регулярно чистіть зуби свіжою м’ятною пастою.

6.   Заручіться підтримкою родичів і друзів.

7.   Намагайтеся уникати компаній курців, проводьте більше часу з некурцями чи колишніми курцями (до речі, можна запитати про їхній досвід відмови від куріння).

8.   Переконайте себе, що для вас неважливо, що думають інші про ваше рішення.

9.   Вчіться відмовлятися від пропозиції закурити, асоціюйте себе з некурцями. Продумайте, як поводитися, якщо ви опинитеся у місці, де курять (наприклад, носіть із собою льодяник або жувальну гумку).

10. Намагайтеся справлятися з власним емоційним станом (стресом, роздратуванням, складністю сконцентруватися тощо) іншими способами (наприклад, ходіть на прогулянки, займайтеся спортом, робіть дихальні вправи тощо).

Якщо згадані вище методи не призвели до бажаного результату, рекомендуємо звернутися до лікаря для отримання консультації та діагностики. Лікар зможе оцінити ваш рівень залежності та призначити відповідні медичні препарати, якщо це буде необхідно та безпечно для вашого здоров'я.

Поради та допомога для тих, хто хоче кинути курити, на сайті Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України за посиланнями  https://stopsmoking.org.ua