vidmovu vid vakc sait

В Україні з 17 липня триває загальнонаціональна кампанія з наздоганяючої вакцинації проти кору для дітей, які пропустили щеплення. З 260 тисяч дітей, які пропустили щеплення КПК згідно із Календарем профілактичних щеплень, вакцинувались 65 817 осіб (станом на 26 серпня 2023 року).

За даними Центру громадського здоров’я, у межах вакцинальної кампанії перше щеплення КПК зробили 34 011 нещеплених дітей віком від 2 до 17 років. Ще 31 806  дітей віком від 7 до 17 років отримали друге щеплення.

На жаль, є батьки, які свідомо відмовляються вакцинувати дітей проти кору. Серед типових причин відмови від щеплення є релігійні переконання, сподівання на "природний імунітет", побоювання побічних ефектів тощо.

Всеукраїнська наздоганяюча кампанія з імунізації проти кору триває і на Черкащині. Згідно з даними ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», за останній тиждень в області для проведення щеплень проти кору було запрошено 993 особи. Серед них третина відмовилася від щеплень через недовіру до вакцинації.

Із батьками, які відмовляються вакцинувати дітей проти кору, постійно проводиться роз’яснювальна робота фахівцями обласного ЦКПХ та лікарями первинної ланки.

Щеплення дітей вакциною КПК є обов’язковим у Календарі профілактичних щеплень, вакцина безпечна для здоров’я дитини, високоефективна, дозволена до використання в Україні та безкоштовна.

"Вакцинування від інфекційних хвороб під час війни — важливий компонент індивідуального імунного захисту. Люди, рятуючись від обстрілів, чи діти, які під час навчання довгий час перебувають у бомбосховищах і в місцях масового скупчення, отримують вищі ризики інфікування. Кір дуже швидко поширюється, передається повітряно-крапельним шляхом, вірус живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом двох годин. Слід зауважити, що кір призводить до тяжких ускладнень,  таких як пневмонія, отит, енцефаліт та паненцефаліт” , — вважає Сергій Крамарьов, дитячий лікар-інфекціоніст вищої категорії, професор, доктор медичних наук, завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, заслужений лікар України.

"На мою думку, батьки не до кінця розуміють ризики захворювання. До того ж у нас є органи опіки та піклування, які займаються питаннями захисту прав дітей. У батьків є певні зобов'язання перед дітьми. Мабуть, якщо батьки відмовляються, вони не до кінця розуміють свої обов'язки", — зазначив Федір Лапій, дитячий лікар-інфекціоніст, кандидат медичних наук, доцент кафедри педіатрії, імунології, інфекційних та рідкісних захворювань Міжнародного Європейського університету, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики.

Нагадаємо, що у країні зберігається ризик спалаху кору, що є серйозним інфекційним захворюванням. Людина, яка перехворіла на кір, з часом зустрічається із серйозними наслідками. Під час останньої епідемії кору в Україні (2017-2019 рр.) захворіли 115 тисяч осіб, 41 людина з яких померла. Особливо гостро постає питання вакцинації дітей напередодні шкільного року. Інфекція швидко розповсюджується в місцях скупчення людей, малих групах. Наразі вакцинація є єдиним надійним способом, щоб захистити себе та дитину від захворювання.

Крім того, для набуття колективного імунітету принаймні 95% осіб мають бути вакцинованими.