suspilne pa 

На 20%, порівняно з аналогічним періодом минулого року, в області зросла кількість людей, які захворіли на гострі кишкові інфекції. Як розпізнати кишкову інфекцію та коли слід звертатися до лікаря – про це розповів Суспільному Черкаси Головний державний санітарний лікар Черкаської області Володимир Папач.

Гострі кишкові інфекції – це ціла група інфекцій, збудник яких локалізується і робить свою «чорну» справу саме в кишківнику. ГКІ мають фекально-оральний механізм передачі. Від цього з’являються симптоми: біль у животі, блювота, діарея тощо.

Людина може пов’язати інфекційну хворобу з іншими діями, що привели до поганого самопочуття, приміром немиті руки перед вживанням їжі.

papach sayt

Володимир Папач наголошує, що лише за результатами лабораторних досліджень можна точно підтвердити захворювання на ГКІ. Тривалість процесу хвороби залежить від нозології, оскільки до кожної форми інфекційного захворювання є відповідні протоколи лікування. Терміни перебігу хвороби сягають від декількох днів до декількох тижнів, залежно від того, яка інфекція, збудник хвороби та ступінь тяжкості стану людського організму.

«Кишкові інфекції мають яскраво виражений сезонний характер – весна, літо, осінь. З інфекційними хворобами ми можемо зустрітися будь-де. Потенційно небезпечним середовищем поширення інфекцій може стати і питна вода, і продукти харчування, і ґрунт, і вода водойм – усе, що нас оточує, може мати ті чи ті збудники інфекційних захворювань, зокрема ГКІ», – зазначив Володимир Папач.

За його словами, збудники кишкових інфекцій доволі стійкі у навколишньому середовищі та можуть виживати днями, тижнями і місяцями:

«За підвищеної температури мікроорганізми активно розмножуються та накопичуються, щоб у вдалий для них час потрапити до людського організму. Це відбувається через недотримання елементарних профілактичних заходів».

Черкаський обласний ЦКПХ постійно проводить моніторинги об’єктів середовища життєдіяльності, продуктів харчування, питної води, води водойм на предмет їхньої безпечності та циркуляції збудників інфекційних захворювань, зокрема гострих кишкових інфекцій.

Аби вберегтися від гострих кишкових інфекцій, потрібно вибудовувати заходи профілактики захворювання:

– вживати лише безпечні продукти харчування, дотримуватися термінів та умов їх зберігання;

– у теплий період року не споживати швидкопсувні продукти;

– не готувати їжу про запас;

– не купувати продукти харчування на стихійних ринках;

– ретельно мити свіжі овочі та фрукти перед вживанням;

 для пиття та приготування їжі використовувати лише якісну воду з безпечних джерел або бутильовану;

– дотримуватися особистої гігієни, мити руки з милом перед вживанням їжі, після відвідування туалету та слідкувати, щоб це робили діти;

– регулярно мити та дезінфікувати дитячі іграшки і предмети побуту;

– користуватися офіційними місцями масового відпочинку;

– не заковтувати воду під час купання;

– після пляжу приймати душ.

Володимир Папач розповів про найбільш ризиковані місця розмноження та передачі збудників хвороб:

«Звичайно, що все обробити нереально, але ми самі можемо подбати про себе та територію особистого простору. Мити та дезинфікувати поверхні на кухні, у кімнатах, ручки вбиралень. Якщо говорити про інші території, то потрібно боротися, приміром, із місцями виплоду мух та гризунами. Органи місцевого самоврядування мають контролювати місця, де складують побутові відходи».

Проти переважної більшості гострих кишкових інфекцій стійкого імунітету немає. Але проти черевного тифу, ротавірусної інфекції є рекомендовані вакцини, завдяки яким можна виробити штучний імунітет.

Як зауважив Головний державний санітарний лікар області, за перших ознак будь-якого інфекційного захворювання не варто займатися самолікуванням, слід ізолюватися та невідкладно звернутися за медичною допомогою.

Більше дивіться в інтерв’ю.