shizs 

Він спрямований на покращення обізнаності про розлади психічного здоров’я та забезпечення кращого лікування та реабілітації для людей, які страждають на це захворювання.

Шизофренія–один з найсерйозніших розладів психічного здоров’я, який впливає на повсякденне життя людини.

На цю хворобу страждає 1 % населення світу, тобто приблизно 75 млн осіб. При цьому недуга зустрічається у 10 % людей, родичів яких поставлений той самий діагноз.

До цього захворювання приблизно однаково схильні і чоловіки, і жінки, і найчастіше воно наздоганяє людину в молодому віці. Чоловіки, як правило, захворіють у віці від 20 до 28 років, а жінки – від 26 до 32 років. Крім того, найчастіше недуга виявляється у міських жителів.

До недавнього часу причини шизофренії залишалися для вчених повною загадкою, проте розвиток нейробіології дозволило відкрити завісу таємниці. Згідно з даними досліджень, основним чинником є генетична схильність, проте велике значення мають умови, в яких людина перебувавала у ранні роки життя–наприклад, психічне або фізичне насильство в ранньому віці збільшує ризик розвитку хвороби.

До факторів ризику відносять низький соціальний статус, бідність, переслідування за расовими або іншим мотивам, безробіття і самотність. Отже, шизофренія – це психічне захворювання, що є наслідком поєднання генетичної схильності і впливу середовищного стресу.

Крім того, деякі вчені вважають, що вірусні захворювання, перенесені матір’ю під час вагітності, а також нестача вітамінів теж можуть збільшити ризик захворіти шизофренією.

Також шизофренія може розвиватися у дітей із низькою вагою при народженні, які народилися передчасно або мали нестачу кисню під час пологів.

Ось основні симптоми, які спостерігають у хворих на шизофренію:

  •  галюцинації—наприклад, пацієнт може чути голоси або бачити речі, яких насправді не існує;
  •  параноя;
  •  гіперболізація або викривлене розуміння дійсності;
  •  втрата або знижена здатність будувати плани;
  •  порушення комунікаційних функцій;
  •  слабке вираження емоцій;
  •  сплутана свідомість;
  •  проблеми з мовленням;
  •  порушення логічного мислення;
  •  неприродна поведінка та рухи.

Визначити хворобу можна тільки клінічно і займатися цим повинен виключно лікар-психіатр. На сьогодні існує безліч дієвих і гуманних способів лікування шизофренії, які включають в себе як медикаментозне лікування, так і психотерапію та соціотерапію.

При дотриманні лікарських приписів, людина, хвора на шизофренію може продовжувати жити насиченим життям, досягати великих професійних успіхів (наприклад, Сальвадор Далі і Вінсент Ван Гог, а також на це захворювання хворіли деякі відомі актори та музиканти).

Однак варто пам’ятати, що найефективнішим лікування буде в тому випадку, якщо людина не затягує з візитом до лікаря фахівця. При цьому важливою умовою одужання є щире бажання пацієнта подолати свою недугу та прикладати до цього зусилля.