br tug im  cop 

Ризики поширення інфекційних захворювань під час війни суттєво зростають через відсутність доступу до чистої води, базових умов гігієни та медичної допомоги, а також перебування великої кількості людей одночасно у сховищах та тимчасових прихистках. Тож зараз украй важливо захистити від небезпечних інфекційних хвороб себе і своїх дітей, тобто вакцинуватися. На цьому наголосив під час брифінгу в Черкаській обласній військовій адміністрації 25 квітня головний державний санітарний лікар області Володимир Папач.

У брифінгу, який відкрила перша заступниця очільника області Наталія Кравченко, також взяла участь начальниця управління охорони здоров’я ОДА Антоніна Уманець.

З 24 по 30 квітня триває Всесвітній тиждень імунізації.

«Це тиждень, коли ми маємо донести до якомога ширшого загалу людей необхідність використати надзвичайно просту, але унікальну і потужну можливість убезпечити себе від багатьох інфекцій – вакцинуватися. Про необхідність цього свідчить і статистика інфекційної захворюваності в області», – зазначив Володимир Папач.

За його словами, на Черкащині за весь минулий рік на інфекційні захворювання захворіли понад 197 тисяч людей, а за перший квартал цього року – вже майже 70 тисяч черкащан.

На COVID-19 цього року в області захворіло понад 7 тисяч осіб, померло – 61. Майже усі не щеплені. Лише за останній тиждень захворіло 669 осіб та зареєстровано 10 смертей від коронавірусної інфекції.

В області у поточному році зареєстровано 20 випадків епідпаротиту, який може викликати менінгіт, енцефаліт та глухоту, а у хлопчиків у майбутньому може призвести до безпліддя. Спалах цієї хвороби зафіксовано у Черкаському районі. Усі 17 осіб, які захворіли, – не щеплені.

В Україні «підіймає голову» кір – цього року зареєстровано 9 випадків у Рівненській, Тернопільській, Волинській, Вінницькій областях та в місті Київ. Ця інфекція у 6 разів заразніша від грипу, 9 із 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені.

Триває спалах поліомієліту – небезпечного захворювання, що може призвести до невиліковного паралічу.

Як зауважив Володимир Папач, усім цим та іншим інфекціям можна запобігти та суттєво зменшити ризики смерті або ж ускладнень, якщо вчасно отримати профілактичне щеплення.

«На жаль, сьогодні в області в середньому рівень охоплення щепленнями – не достатній, і складає 78-90%, а щодо деяких нозологій і вікових груп ситуація значно гірша», – розповів головний державний санітарний лікар області.

Він також наголосив, що лише щеплення не менше 95% населення забезпечує належний рівень колективного імунітету і таким чином запобігає поширенню цих інфекцій у суспільстві.

 br tug im9

В Україні, згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, кожна дитина до 16 років має отримати щеплення від 10 небезпечних інфекцій – гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту, гемофільної інфекції типу В. Рекомендованими є щеплення від вітряної віспи, гепатиту А, грипу, менінгококової, пневмококової, ротавірусної, папіломавірусної інфекції.

Дорослим кожні 10 років потрібно ревакцинуватися від правця та дифтерії.

Володимир Папач нагадав, що вакцинація, згідно з Національним календарем щеплень, а також від COVID-19 гарантована державою. Діти та дорослі можуть вакцинуватися від цих хвороб безоплатно в будь-якому державному або приватному медичному закладі, який уклав договір із НСЗУ і де є потрібні вакцини. Для цього не потрібно укладати нову декларацію із сімейним лікарем чи педіатром.

Рекомендовано робити кілька щеплень одночасно – це світова практика, що дозволяє захиститися від кількох захворювань одразу, а застосування багатокомпонентних вакцин зменшує кількість уколів та надає захист від кількох інфекцій одразу. Це також враховано у Національному календарі щеплень. Багатокомпонентні вакцини використовуються для імунізації від кашлюку, дифтерії, правця – вакцина АКДП, та проти кору, паротиту, краснухи – вакцина КПК.

«У Всесвітній тиждень вакцинації закликаю усіх жителів області, які з різних причин не зробили щеплення для себе, а передусім для своїх дітей, прийти до пунктів щеплень, провакцинуватися і вберегти своє здоров’я та життя. Адже здорова нація – запорука перемоги над будь-яким ворогом!» – підсумував Володимир Папач.

На завершення брифінгу головний державний санітарний лікар області відповів на запитання представників місцевих ЗМІ про вакцини та щеплення.