tugden imunizac 

24 квітня стартував Всесвітній тиждень імунізації.

Щороку з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я у другій половині квітня проводиться Всесвітній тиждень імунізації. Європейський регіон ВООЗ, до якого належить і Україна, відзначає Європейський тиждень імунізації (EIW) з метою підвищення обізнаності населення про важливість імунізації для профілактики інфекційних хвороб та захисту життя. Починаючи з 2005 року, щороку в Україні проходить Український тиждень імунізації.Всесвітній тиждень імунізації – це нагода підкреслити неймовірну здатність вакцин не лише рятувати життя, а й запропонувати можливість довгого життя для всіх.

Сьогодні імунізація – це питання національної безпеки

В цей нелегкий час Україна зіткнулася з багатьма викликами у сфері громадського здоров’я через пандемію COVID-19 та війну. Багато людей були вимушені покинути свої домівки, через що тисячі дітей не змогли отримати життєво важливі дози вакцин, які захистили б їх від небезпечних для життя захворювань.

Наприкінці 2021 року в Рівненській та Закарпатській області були зареєстровані випадки поліомієліту. Два з них призвели до паралічу. У квітні 2022 року в нашій країні було зафіксовано два випадки дифтерії. У 2023 році на Черкащині зареєстрований спалах паротиту серед нещеплених дітей.

Крім цього, через масові переміщення, українці стикаються з обмеженим доступом до засобів гігієни, лікування, житла, переповненими пунктами очікування та транзиту, що створює серйозну загрозу спалахів інфекційних захворювань.

Показники охоплення щепленнями на Черкащині не достатні для формування колективного імунітету

Черкащина також знаходиться в зоні високого ризику. Зокрема, рівень охоплення щепленнями по області не досяг необхідних 95% для створення колективного імунітету.

Низькі показники охоплення щепленнями від поліомієліту дітей віком понад 14 років, від кору, краснухи та паротиту – дітей віком понад 7 років.

Особливу настороженість викликає рівень щеплень серед дорослого населення від дифтерії та правця, який виконано лише на 57%. Нещеплене населення створює небезпеку виникнення спалахів цих інфекцій у нашій області.

Щеплення для дітей та дорослих в умовах воєнного стану – це надважливо

Сьогодні ми прагнемо нагадати усім, що щеплення – єдиний надійний захист проти вакцинокерованих інфекцій.Імунізація – це процес, завдяки якому людина набуває імунітет, або стає несприйнятливою до інфекційних хвороб, зазвичай, шляхом введення вакцини. Вакцини стимулюють власну імунну систему організму до захисту людини від відповідної інфекції або хвороби. Експерти всього світу одностайні в тому, що вакцинація є найбільшим досягненням сучасної медицини.

Основний контингент, що підлягає щепленню – це діти. До 1,5 року дитина отримує майже всі необхідні щеплення, що дозволяє їй активно контактувати з іншими дітьми без ризику заразитися і захворіти.

Національний календар профілактичних щеплень включає обов’язкову вакцинацію від десяти захворювань:

  • гепатит В,
  • туберкульоз,
  • дифтерія,
  • правець,
  • кашлюк,
  • кір,
  • краснуха,
  • епідемічний паротит,
  • поліомієліт,
  • хіб-інфекція.

Відмови від щеплень підвищують не лише ризик зараження інфекцією, але і ризик важкого її перебігу, розвитку ускладнень і смерті. Крім того, відмови від вакцинації призводять до зменшення захищених осіб у колективі і роблять можливим спалахи тих захворювань, які людство залишило в минулому.

Доросліповинні щодесять років поновлювати щеплення від дифтерії та правця. Це особливо актуально під час військових дій, адже як цивільні, так і військові зараз ризикують отримати різноманітні поранення, через які дуже легко заразитися смертельно небезпечним збудником правця. 

Сьогодні як ніколи легко отримати щеплення

Якщо у вас виникають сумніви в необхідності проведення профілактичних щеплень, не поспішайте відмовлятись і підписувати документальну відмову. Для початку проконсультуйтеся з лікарем, зберіть повну інформацію про небезпеку інфекційного захворювання, необхідність проведення щеплення, наслідки відмови, можливі поствакцинальні реакції, епідеміологічну ситуацію у світі та Україні, зокрема щодо цього захворювання, і прийміть правильне позитивне рішення щодо проведення щеплень, адже хворобі легше запобігти, ніж лікувати.

Незважаючи на військові дії, рутинна вакцинація продовжується. Медичні заклади по всій країні доступні для всіх жителів нашої держави, в тому числі і для внутрішньо переміщених осіб. Після переїзду сім’ї можуть наздогнати пропущені життєво важливі щеплення дітей та дорослих у будь-якому закладі охорони здоров’я.Для того, щоб зробити щеплення, можна не підписувати декларацію з лікарем у тимчасовому місці перебування. Усі дані про вакцинацію буде внесено в Електронну систему охорони здоров’я, тож ця інформація залишиться в системі при переміщенні. За бажання можна отримати паперову довідку про проведення вакцинації на місці. Всі щеплення за Календарем проводяться безоплатно.

Сьогодні в унісон цілому світу у Всесвітній тиждень імунізації ми говоримо з вами про важливість та доступність своєчасної планової вакцинації, надолуження пропущених щеплень, а також вакцинації проти COVID-19 серед вразливих груп. У Всесвітній організації охорони здоров’я наголошують: «Вакцини рятують життя з 1796 року, коли було зроблене перше щеплення від віспи. Ця вакцина та сотні інших вакцин пізніше дали кожному з мільярдів людей шанс прожити довше життя. Вирости, щоб стати пожежниками, лікарями, музикантами, батьками, матерями, братами, сестрами». 

Здорова нація – запорука перемоги над будь яким ворогом! Вакцинуйся – будь переможцем!