medkanabis

На початку літа 2022 року Кабінет Міністрів України подав законопроект № 7457 «Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни», який Верховна Рада України планує розглянути до кінця літа 2023 року.

Перші відомі письмові згадки про вживання конопель для полегшення болю і судом зустрічаються в 3000 р до н.е. у стародавньому Китаї. Через дві тисячі років у Індії створили баханг – напій із марихуани і молока, який використовували як анестетик. Стародавні індійці також застосовували коноплі для лікування прокази, дизентерії, лихоманки та покращення якості сну.

Cannabis, або марихуана – це рослина, що містить у собі дві важливі для медицини складові дельта-9-тетрагідроканабінол (ТНС) та канабідіол (СBD). У той час, як вживання СBD справляє на людину заспокійливий, протитривожний та розслаблюваний ефект, саме ТНС викликає всім відоме відчуття піднесення.

Всупереч поширеній думці в медичних цілях використовується переважно СBD. На сьогодні доведеним є позитивний ефект канабісу в лікуванні таких патологій як епілепсія, м'язові спазми при розсіяному склерозі, надмірна нудота і блювання під час хіміотерапії, анорексія у пацієнтів зі СНІД-ом.

Окрім того, досліджується ефективність використання марихуани в лікуванні синдрому подразненого кишківника, глаукоми, хвороб Паркінсона та Альцгеймера, а також цілого спектру психологічних захворювань (безсоння, тривожність, посттравматичний стресовий розлад).

Існує поширена думка, що марихуану вживають виключно шляхом паління у формі сигарети. І хоча цей метод є найбільш поширеним, проте не є єдино можливим. Окрім куріння висушених листків, канабіс додають до їжі (кексів, пиріжків), роблять витяжки та екстракти, заварюють чай використовують у "вейпах" та навіть косметології. Окрім того, у медичних цілях використовуються таблетки з коноплею та спреї, які пацієнт може наносити під язик.

Чи існує звикання до канабісу – основне питання дебатів у тих країнах, де відбувається громадське обговорення легалізації медичного канабісу. Національний інститут зловживання наркотиками США стверджує, що у близько 30% людей, які вживають канабіс, може розвиватися залежність, підлітки – у групі ризику.

Медичний канабіс безумовно безпечніший, ніж опіоїди. Його неможливо передозувати, а звикання, якщо і виникає, то у набагато легшій формі".

До складу конопель входять ті ж хімічні речовини, що є в рослинах тютюну. Тому існують побоювання, що вживання медичного канабісу у формі цигарок чи інгаляторів може негативно вплинути на бронхи і легені пацієнтів.

Спеціалісти зазначають, що для виявлення усіх можливих побічних ефектів необхідні подальші клінічні дослідження

Та головне необхідно докласти чимало зусиль до правового урегулювання використання канабісу на медичному ринку та зміни сприйняття цієї речовини суспільством. Завдання кожного - бути обізнаним, аби упередження не ставали перепоною до нашого розвитку.