radiac avaria

Як відомо, існують різні типи радіаційних надзвичайних ситуацій, які різняться залежно від рівня завданої шкоди. Деякі приклади радіаційних надзвичайних ситуацій включають: ядерну детонацію (вибух), аварію на атомній електростанції, транспортну аварію, пов’язану з перевезенням радіоактивних матеріалів, або професійне опромінення, як-от у медичних чи дослідницьких установах. Хоч рівень шкоди буде різним, кроки для захисту від радіації завжди однакові. 

Скориставшись рекомендаціями фахівців відділу моніторингу та реагування на небезпеки Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб, ви знатимете, що необхідно робити, і зможете захистити себе та свою родину. 

Найкращий спосіб залишатися в безпеці під час будь-якої радіаційної надзвичайної ситуації — швидко, без паніки пройти до міцної будівлі, залишатися всередині та діяти відповідно до отриманих вказівок від служб реагування і органів влади.

                                                                   328950273 571422768178946 2224991137140281605 n328082664 932870884558346 7685590997414353526 n328712509 1249909025904293 4659910164022894191 n

ЯК ЗАХИСТИТИСЯ У ВИПАДКУ РАДІАЦІЙНОЇ АВАРІЙНОЇ СИТУАЦІЇ?

Слідкуйте за офіційними повідомленнями від служб реагування та місцевої влади, неухильно виконуйте їх. Майте радіоприймач із живленням від батареї або ручний радіоприймач , який продовжуватиме працювати, якщо інші форми зв’язку вийдуть із ладу.

Створіть достатній запас  харчових продуктів, води, ліків, підготуйте запасний змінний одяг для кожного члена сім’ї та поліетиленовий мішок для сміття і забрудненого одягу.

 Складіть  сімейний план зв'язку на випадок надзвичайної ситуації. Вирішіть, де збиратиметься ваша родина, якщо ви не зможете зустрітися вдома. Визначте контактну особу за межами області, яку ви можете повідомити про своє місцезнаходження та безпеку. Плануйте з друзями або родиною безпечні місця для проживання, якщо вам знадобиться евакуація.  

Будьте в безпеці ПІД ЧАС

 Під час будь-якої радіаційної надзвичайної ситуації дотримуйтеся принципів радіаційного захисту щодо часу, відстані та екранування, зокрема, обмежте час перебування під дією радіації, тримайтеся якомога далі від радіоактивного джерела та захистіть себе від радіації, зайшовши до міцної будівлі (це може бути підвал або середина будівлі). Радіоактивний матеріал осідає на зовнішньому боці споруд, тому необхідно триматися якомога далі від стін і даху.

 Домашніх тварин варто тримати поруч, не дозволяйте їм гуляти на вулиці.

 Якщо можливо, залишайтеся в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей, зачиніть вікна та двері, ущільніть отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо) та вимкніть системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі).

 Залишайтеся в обраному безпечному місці, допоки не буде інших вказівок від служб реагування та органів влади!

Під час ядерного вибуху, якщо у вас є попередження, сховайтеся від вибуху за будь-чим, що може захистити. Якщо ви на вулиці, ляжте обличчям донизу, щоб захистити відкриті ділянки шкіри від ударної хвилі та летючого сміття. Після того, як ударна хвиля пройде, зайдіть у найближчу будівлю якомога швидше.

Після вибуху у вас буде близько 10 хвилин або більше, щоб знайти відповідне укриття, перш ніж випадуть радіоактивні опади. Найбезпечніші будівлі з цегляними або бетонними стінами. Підземні гаражі та метро також можуть забезпечити гарний прихисток.

 Залишайтеся в найбільш захищеному місці  протягом перших 24 годин, якщо вам не загрожує безпосередня небезпека  (наприклад, пожежа, витік газу, обвалення будівлі або серйозні травми)  або якщо служби реагування  та органи влади не повідомили, що можна залишити укриття. Рівень радіації швидко знижується, стаючи значно менш небезпечним протягом перших 24 годин.

 Дотримуйтеся вказівок служб реагування на надзвичайні ситуації. Якщо вам порадили евакуюватися, послухайте інформацію про маршрути, укриття та процедури. Якщо ви евакуювалися, не повертайтеся, поки місцева влада не повідомить, що повертатись безпечно.

Будьте в безпеці ПІСЛЯ

Якщо ви були на вулиці під час радіаційного викиду або якщо вам здається, що на вашому тілі є радіоактивний матеріал, є прості кроки, щоб видалити його.

                                                               rad zmurad zmu1rad zmu2

Зніміть верхній шар забрудненого одягу, щоб видалити радіоактивний матеріал зі свого тіла. Знявши верхній шар одягу, можна видалити до 90% радіоактивного матеріалу. Будьте дуже обережні, знімаючи одяг, щоб запобігти розповсюдженню радіоактивного пилу. По можливості не торкайтеся очей, носа та рота.

Знезаразьте себе. Якщо можливо, прийміть душ або вмийтеся водою з милом, щоб видалити будь-які радіоактивні частинки з відкритих ділянок шкіри або волосся. Якщо ви не можете вмитися, скористайтеся серветкою або чистою вологою тканиною, щоб очистити шкіру або волосся, які не були покриті. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Звертаємо увагу, що дезінфікувальний засіб для рук не захищає від радіоактивних матеріалів. 

Обережно почистіть шерсть домашнім тваринам, які були на вулиці після надходження радіоактивного пилу, щоб видалити будь-які радіоактивні частинки, і помийте водою з милом.

Допоки служби реагування чи органи влади не повідомили про безпеку водогінної води, слід вживати фасовану питну воду. Пакування захищає рідину всередині від радіоактивних речовин. Тож створіть  запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання.

Як і вода, харчові продукти є безпечними, якщо зберігались у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа з холодильника та морозильної камери. Перед відкриттям контейнерів, ємностей із водою, використанням кухонного приладдя необхідно витерти їх вологим рушником або тканиною.  Використану тканину чи рушник запакуйте у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.

Незапаковані продукти ззовні можуть бути забруднені радіоактивними матеріалами. Не вживайте їжу зі свого саду, а також їжу чи рідини, які були на відкритому повітрі не накриті, доки служби реагування чи органи влади не повідомлять, що це безпечно.

Кип’ятіння водогінної води не позбавляє від радіоактивних речовин. Водогінну або колодязну воду можна використовувати для миття тіла та побутових потреб. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.

Бережіть себе та інших!

Читайте інформацію на наших ресурсах:

- Facebook ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»

- Telegram-канал ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»