rak shuiku

Чи знаєте ви, що раку шийки матки можна запобігти? 18 січня почався Всесвітній тиждень обізнаності про рак шийки матки, щоб якомога більше людей дізналися, як вони можуть зменшити свій ризик цього захворювання.

Рак шийки матки виникає у клітинах нижньої частини матки – «шийки», – яка з'єднується з піхвою. Це один із найпоширеніших видів раку у жінок: у 2020 році понад 342 тисячі жінок у всьому світі померли від нього, а в Україні — 1,5 тисячі. Водночас він добре піддається лікуванню у разі своєчасного виявлення.

Рак розвивається, коли клітини шийки матки починають мутувати. Якщо вони здорові, вони ростуть і розмножуються з певною швидкістю, а потім за певний час гинуть. Мутації змушують клітини рости та розмножуватися безконтрольно, їхній життєвий цикл збільшується і вони не гинуть – відтак зі скупчення клітин утворюються пухлини. Ракові клітини можуть вражати і сусідні тканини або відриватися від пухлини, щоб поширюватися (метастазувати) в інших частинах тіла.

Достеменно невідомо, що спричиняє розвиток раку шийки матки, але у більшості випадків причиною його появи є вірус папіломи людини (ВПЛ). Це – інфекція, що передається статевим шляхом.

Водночас інфікування ВПЛ не завжди є початком онкозахворювання. У більшості жінок, що мають ВПЛ, рак ніколи не розвивається, адже під час контакту з вірусом імунна система організму зазвичай не дає йому заподіяти людині шкоди. Однак у невеликого відсотка жінок вірус виживає роками, сприяючи процесу, який змушує деякі клітини шийки матки перетворюватися на ракові.

Кожна жінка має ризик розвитку раку шийки матки. Проте є ефективні способи профілактики цього захворювання: регулярний скринінг та щеплення проти ВПЛ.

Скринінг

Це тестування всіх жінок із групи ризику, у більшості з яких симптоми не проявляються. Скринінг призначений для виявлення передракових змін, які за відсутності лікування можуть призводити до розвитку раку.

Під час скринінгу раку шийки матки можна використовувати низку тестів. Зокрема, ПАП-тест (його ще називають цитологічним скринінгом) використовують серед широких груп населення. Він допомагає своєчасно виявити передракові стани шийки матки.

Усім жінкам віком понад 30 років варто регулярно робити скринінг. Скринінг не проводять у жінок молодше 30 років, за винятком ВІЛ-інфікованих. Інтервали між обстеженнями повинні бути не менше 5 років, рекомендовано робити його раз на 3 роки.

Щеплення проти вірусу папіломи людини

Запобігти інфікуванню вірусом папіломи людини можна щепленням. Вакцина проти ВПЛ ― доведена та ефективна профілактика раку шийки матки. Вона на 90% зменшує ймовірність розвитку новоутворень.

Рекомендованою ВООЗ основною цільовою групою населення для вакцинації проти вірусу папіломи людини є дівчата у віці 9–14 років ще до початку статевого життя.

Проте вакцинувати варто і хлопців, адже вони можуть бути носіями ВПЛ. Щеплення захищає від розвитку таких видів раку як рак шийки матки, порожнини рота й горла, статевих органів і ануса. Вакцина проти ВПЛ також рекомендована людям віком до 26 років, якщо вони ще не вакциновані. Однак дорослі віком від 27 до 45 років можуть також зробити щеплення проти ВПЛ після спілкування з лікарем.

Існують такі вакцини проти ВПЛ:

- Церварикс (бівалентна проти 16 і 18 типу).

- Гардасил (тетравалентна 16, 18, 6, 11 тип).

Захистити себе від вірусу папіломи людини мають змогу і жителі Черкаської області. У лікувальних закладах Черкащини наразі в наявності вакцина Гардасил, виробництва Нідерланди, і її можна отримати безкоштовно.

Для отримання щеплення необхідно звернутися до свого сімейного лікаря, педіатра, гінеколога, уролога, імунолога.

326361311 1633450073754622 5100811188401375844 n

Читайте інформацію на наших ресурсах:

- Facebook ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»

- Telegram-канал ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»