generator

У суворих реаліях сьогодення масове знеструмлення створює українцям складнощі у побуті. Щоб мати можливість зігрітися, приготувати їжу та зарядити гаджети, багато хто почав використовувати генератори. Але мало хто знає, чим це може бути небезпечно. 

Якщо ви плануєте використовувати генератор у побуті чи на роботі, то маєте знати правила експлуатації, техніки безпеки та обов’язково дотримуватися їх, щоб не завдати шкоди собі чи сусідам, а також довкіллю.

Робота генераторів пов’язана зі значним шумовим навантаженням та викидами в довкілля шкідливих речовин (чадний газ, окиси азоту, акролеїн, бензпірен тощо), які можуть негативно впливати на здоров’я. Особливо небезпечний чадний газ, який викликає гостре отруєння.

Чадний газ не має кольору, запаху чи смаку, тому його неможливо ідентифікувати без спеціальних приладів, але він може бути смертельним для людини і впливає на організм навіть у невеликих концентраціях.

Поширеними симптомами впливу чадного газу є головний біль, нудота, прискорене дихання, слабкість, відчуття втоми, запаморочення та сплутаність свідомості. Гіпоксія (сильний дефіцит кисню) внаслідок гострого отруєння чадним газом може навіть призвести до незворотних пошкоджень мозку або серця. 

Якщо ж ви відчуваєте подібні симптоми і підозрюєте, що причиною їх може бути чадний газ, передусім вимкніть усі прилади та відкрийте вікна, щоб впустити у приміщення повітря. Негайно викликайте швидку медичну допомогу за номером 103, вийдіть на відкрите повітря і винесіть потерпілого. Йому слід покласти подушку під голову, розстебнути комір і пояс. 

Слід розуміти, що реакція на отруєння чадним газом може розвинутися упродовж дуже короткого проміжку часу (навіть кількох хвилин). Люди, які сплять, можуть отримати смертельне отруєння газом ще до появи симптомів.

Тому фахівці ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» радять звернути увагу на певні правила та обмеження при встановленні генераторів:

- встановлюйте генератор тільки на відкритому повітрі, там, де вітер віднесе вихлопні гази далеко від будинку. Не допускається розміщення генератора у приміщеннях, на даху, в господарських будівлях тощо;

- не встановлюйте генератор біля вікон та входів до будівлі, оскільки чадний газ може потрапити до приміщення через отвори;

- необхідно врахувати, що під час роботи генератор сильно нагрівається, і об’єкти, що його оточують, можуть спалахнути;

- заливайте пальне в бак генератора лише на відкритому повітрі (пари пального шкідливі під час вдихання людиною та небезпечні для розміщених поруч предметів);

- не допускайте витікання бензину чи дизеля з бака, оскільки це забруднює ґрунт, асфальт та є загрозою виникнення пожежі;

- запас бензину або дизельного пального тримайте окремо, подалі від самого пристрою, щоб уникнути пожежі.

Розміщення електрогенератора на балконі не допускається: інтенсивний шум при його експлуатації створюватиме незадовільні умови проживання для мешканців багатоквартирних будинків, можливе також потрапляння забруднюючих речовин у житлові приміщення через нещільність вікон та дверей.

Не забувайте про те, що заходи безпеки стосуються не лише умов життєдіяльності та стану здоров’я людей, а і ставлення до навколишнього середовища. Не виливайте відпрацьоване мастило на землю, дотримуйтеся встановлених норм його утилізації.

Читайте інформацію на наших ресурсах:

 Facebook ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»

 Telegram-канал ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»