30 вересня 2022
Сезонний грип — гостре інфекційне захворювання, викликане типовими вірусами грипу, які зустрічаються серед людей, може протікати у вигляді епідемій чинавіть пандемій. У північній півкулі, до якої належить і територія України, сезон грипу зазвичай припадає на період з жовтня до квітня. Найчастіше захворювання у людей викликають типи А і В. Вірус грипу А характеризується значною антигенною мінливістю, що створює ризик захворювання кожного року і необхідність щорічного оновлення складу вакцин.
Основними проявами захворювання є поява гострого респіраторного синдрому з вираженою інтоксикацією, гарячкою та трахеобронхітом. Найчастішим ускладненням грипу є ураження легень та головного мозку, які можуть за декілька годин чи днів призвести до смерті хворого. Також внаслідок грипу нерідко розвивається серцева недостатність, погіршується перебіг фонових серцевих хвороб. Нерідкими ускладненнями є приєднання бактеріальної інфекції у вигляді бронхіту або пневмонії.
У більшості випадків грип починається гостро.Інкубаційний період триває від 1 до 7 днів (у середньому — 2 дні). Період заразливості від 5 до 10 днів після появи симптомів. Хворі з тяжкими порушеннями імунітету можуть виділяти вірус протягом декількох тижнів або місяців. У клінічному перебігу домінують два основних синдроми: інтоксикаційний і катаральний з ураженням дихальних шляхів. При інтоксикаційному синдромі переважають такі прояви, як озноб, різкий головний біль, ломота в тілі, біль у м’язах і суглобах, біль в очах при русі ними чи при натисканні на них, світлобоязнь, сльозотеча, різка слабкість, млявість, втомлюваність. Катаральний синдром часто відступає на другий план, особливо на початку хвороби. У деяких випадках він взагалі виражений слабко. Проявляється сухістю й відчуттям першіння в горлі, закладеністю носа. Найяскравішою ознакою катарального синдрому є трахеобронхіт, що проявляється відчуттям дертя або болю за грудниною через запальний процес у слизовій оболонці, грубим надсадним кашлем, іноді нападоподібним з незначною кількістю мокротиння.
Для профілактики грипу та розвитку ускладнень після його перенесення, проводиться вакцинація. Протигрипозна вакцина містить, як правило, антигени тих штамів вірусу грипу, які циркулюють у світі на момент проведення вакцинації цією вакциною.
Вакцинуватися варто одразу після появи вакцини проти грипу для нового сезону. Щорічно склад у вакцинах відрізняється відповідно до тих видів вірусу грипа, поширення яких було зафіксоване протягом поточного року. В Україні вакцини з'являються зазвичай восени, частіше в жовтні. В цьому році очікується наявність вакцин французького та корейського виробництва. Зазвичай вакцини проти грипу продаються в аптеках та купуються за власні кошти громадянами. Вакцинація рекомендована для груп ризику: для дітей з 6 місячного віку, вагітних, людей похилого віку після 60 років, пацієнтам з тяжкими хронічними захворюваннями, військовослужбовцям, медичним працівникам,тощо.
Вакцина проти грипу є найкращим способом захисту людей від грипу та запобігання його поширенню. Вакцинація може також зменшити ступінь тяжкості грипу, якщо людина заразилася штамом, якого вакцина не містила. Потрібно приблизно від двох до чотирьох тижнів після вакцинації для вироблення імунітету. Особливо актуальна вакцинація проти грипу в період пандемії COVID-19, коли можливе одночасне захворювання на грип та COVID-19, що викликає тяжкий перебіг захворювання.