Як попередити поширення захворюваності на коросту

Друк
PDF

Короста (лат. scabies) – це інфекційне паразитарне захворювання шкіри, яке супроводжується свербінням, розчухуваннями на шкірі, папульозними висипаннями.

Викликає коросту коростяний кліщ (Sarcoptes scabiei) розміром з крапку. Кліщ паразитує у верхніх шарах шкіри людини. Ходи в шкірі хворого прокладають запліднені самиці та личинки - німфи. Личинки виходять із ходів і занурюються у волосяні фолікули та під лусочки рогового шару епідермісу. Період розвитку кліща від личинки до дорослої особини відповідає появі на шкірі хворого дрібних фолікулярних папул, поодиноких везикул, ледь помітних ходів. У день запліднена самиця перебуває в ходах у спокої, а ввечері, переважно між 18 і 21-ю годинами, прогризає нові ходи. Таким чином, посилення свербіння ввечері та вночі пояснюють добовим біоритмом життєдіяльності кліща. Кліщ гине за температури вище 50 °C, тому кип'ятіння білизни чи прасування її гарячою праскою вбиває його. Кліщі та їхні личинки практично відразу гинуть за температури нижче 0 °C, це можна використати в зимовий період для дезінфекції речей, виставивши їх на холод.

Зараження здорової людини відбувається при прямому контакті з хворими (рукопотискання, статевий контакт), при користуванні загальними з хворим речами (рушник, мочалка, рукавички, загальна постіль, м’які меблі). Через 2-3 дні після контакту з’являються клінічні прояви захворювання. Найчастіше висипи знаходяться між пальцями рук, на передпліччях, попереку, на боках, внутрішніх поверхнях стегон, животі. Вибір вищевказаних ділянок тіла пояснюється тим, що кліщі переважно локалізуються в місцях, де роговий шар епідермісу найбільш тонкий.

Розповсюдженню корости сприяє можливість кліща залишатись живим до 5 – 6 - ти діб поза межами організму людини на різних речах і предметах, до яких доторкався хворий.

Несвоєчасне звернення до лікаря із проявами цієї хвороби та самолікування може призвести до ускладнень, а саме гнійничкових дерматитів, екзематозних станів, що затримує процес одужання від корости.

Короста ніколи не проходить сама по собі. Вона може тривати місяцями і роками, іноді перестаючи турбувати хворого, але рано чи пізно симптоми корости знову проявляться.

Попередити зараження та розповсюдження корости можливо й для цього варто дотримуватися простих правил:

  • при появі перших ознак захворювання негайно звернутись до лікаря;
  • пролікувати хворого та контактних, вести за ними медичне спостереження протягом 45 днів;
  • виділити хворому окрему постіль, рушник, мочалку тощо;
  • натільну та постільну білизну хворого прокип’ятити, випрати;
  • м’які меблі, килими, матраци, ковдри, подушки прогладити гарячою праскою через вологу тканину;
  • верхній одяг необхідно почистити пилососом, особливо всередині, де знаходяться шви;
  • якщо річ не береться термічній обробці, її потрібно вивісити на балкон на 5-6 діб (на морозі досить буде однієї доби).
  • провести прибирання 2% мильно-содовим розчином;
  • речі які придбані на ринках та в магазинах «Секонд-хенд», обов’язково випрати або прогладити гарячою праскою через вологу тканину;
  • не користуватись чужими речами або постільною білизною;
  • в поїздах не користуватись постільними речами (матраци та інше) без чистої постільної білизни;
  • уникати випадкових статевих контактів;
  • якщо довелося ночувати у сумнівних місцях, то при першій же змозі добре вимитись господарським милом.

Профілактичні заходи обов’язкові для всіх членів родини. Якщо один із подружжя захворів – профілактичне лікування обов’язкове і для другого.

Слідкуйте за чистотою шкіри!

Щоденно мийтесь – це перша умова профілактики корости. Дотримуйтесь правил особистої гігієни! При появі висипів звертайтесь до лікаря.

За 4 місяці 2022 року в області зареєстровано 28 випадків корости проти 23 - за аналогічний період 2021 року (інтенсивний показник склав 2,4 та 2,0 на 100 тисяч населення відповідно).