П’ять ПОРАД ЯК УБЕРЕГТИ ДІТЕЙ ВІД ГОСТРИХ КИШКОВИХ ІНФЕКЦІЙ

Друк
PDF

Кишкові інфекції - є найпоширенішими інфекційними хворобами, що можуть призвести до серйозних ускладнень, особливо у дітей.

Загроза розповсюдження гострих кишкових інфекцій (ГКІ) зростає в теплу пору року.

Підвищена захворюваність серед дітей пояснюється тим, що у дітей, на відміну від дорослих, слина і шлунковий сік мають слабкі бактерицидні властивості. При попаданні збудника кишкових інфекцій в ротову порожнину, вони легко проникають у кишечник.

Крім того, високий рівень захворюваності на ГКІ серед дитячого населення можливо пов’язаний із віковими особливостями дітей, які схильні частіше ніж дорослі недотримуватись правил особистої гігієни.

Зазвичай ГКІ спричиняють бактерії або віруси, які потрапляють в організм людини із зараженою їжею, водою чи просто через брудні руки, іграшки, або інші предмети довкілля, з якими тісно контактує дитина.

Так, за даними ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» за 4 місяці 2022 року в області зареєстровано 390 випадків гострих кишкових інфекцій, у тому числі серед дітей 294. Питома вага захворілих дітей до 17 років складає 75,4%, з найвищими показниками у вікових групах 1-4 роки – 37,4% та 5-9 років – 36,4%. 

Захворювання були спричинені ротавірусами в 19,7% випадків, сальмонелою в 2,3%, іншими встановленими збудниками у 20,8%, збудника не було встановлено у 57,2%.

За 4 місяці поточного року в області всього зареєстровано 77 випадків рота-вірусних ентеритів, з них 76 (98,7%) – у дітей. Зокрема, захворіли 3 (4%) дитини віком до 1 року, 14 (18%) дітей віком 1–4 роки, 41 (54%) дитина у віці 5–9 років, 18 (24%) дітей віком 10–14 років.

Зрозуміло, що коли дитина перебуває в дитячому садочку, за її безпеку і здоров’я відповідає заклад, для цього закупляються якісні продукти та забезпечується їхнє належне зберігання, приготування, персонал харчоблоку дотримується санітарно-гігієнічних норм тощо. Якщо ж малюк не відвідує садок, батьки мають самостійно дбати про профілактику гострих кишкових інфекцій. Це не складно, головне - дотримуватися простих, але ефективних правил:

1. Підтримуйте чистоту. Перед приготуванням будь-якої страви необхідно мити руки з милом. Чистим має бути посуд та інше кухонне приладдя, що використовується під час приготування страви.

2. Відокремлюйте сиру їжу від готової. Бактерії, які часто стають причиною ГКІ, полюбляють «жити» в сирому м’ясі та морепродуктах. Пам’ятайте про це! Користуйтесь для обробки сирих продуктів окремими ножами й обробними дошками та ретельно їх мийте. Щоб уникнути контакту між сирими й готовими продуктами, зберігайте їх у закритому посуді чи контейнерах.

3. Ретельно готуйте їжу. Їжа стає безпечною, коли під час приготування температура всередині страви стає достатньо високою, аби знищити мікробів. Молоко необхідно кип’ятити. Яйця, м’ясо, рибу та морепродукти слід ретельно піддавати термічній обробці.

4. Зберігайте їжу при безпечній температурі. Коли йдеться про харчування маленької дитини, страви, що приготовлені для неї, бажано вживати відразу або протягом години після приготування. А якщо і зберігати при кімнатній температурі, то не більше двох годин, у спеку (при температурі повітря більше 32 °С) - не довше 1 години. Не розморожуйте продукти за кімнатної температури та у воді, оскільки мікроорганізми починають швидко розмножуватися в тих частинах продукту, які досягли кімнатної температури. Це необхідно робити повільно в холодильній камері та слідкувати, щоби тала рідина не забруднила інші продукти.

5. Використовуйте безпечну воду і свіжі продукти. Для приготування страв використовуйте чисту питну або доочищену воду. Не забувайте пояснювати дитині, що не можна вживати воду з відкритих джерел! Обирайте свіжі та не зіпсовані продукти, слідкуйте за терміном придатності при їх купівлі. Ретельно мийте овочі та фрукти, особливо якщо подаватимете їх до столу сирими. Не використовуйте продукти, у яких закінчився термін придатності.

Візьміть до уваги, що одним із найдієвіших методів профілактики ротавірусних інфекцій є щеплення.  Також для профілактики гострих кишкових інфекцій важливо змалку привчати дитину дотримуватися правил особистої гігієни, адже без цього самих лише старань батьків буде замало.