ПРОФІЛАКТИКА САЛЬМОНЕЛЬОЗУ

Друк
PDF

Сальмонельоз - гостре інфекційне захворювання, збудниками якого є різні види бактерій роду Salmonella, характеризується переважним ураженням травної системи з розвитком діареї, інтоксикації та зневоднення організму; іноді захворювання має перебіг з тифоподібними симптомами, рідше у вигляді генералізованих септичних форм.

Відомо близько 2000 типів сальмонел, їм властива надзвичайна стійкість до факторів навколишнього середовища. Так у кисломолочних продуктах за температури +4°С сальмонели зберігаються протягом 48 годин, у молоці за кімнатної температури – до 4-10 діб, у холодильнику у сирах – від 7 до 13 місяців. У яйцях птахів сальмонели можуть зберігати життєздатність до 3-9 місяців, у ковбасних виробах – від 6 до 130 днів. Соління та копчення м’ясних продуктів не гарантує від зараження, оскільки у копченому м’ясі із 12-19% вмістом солі збудник зберігається до 75 днів.

Механізм передавання інфекції - фекально-оральний. Зараження відбувається аліментарним, водним і побутовим шляхами.

У 96-98 % випадків інфікування пов'язане зі споживанням забрудненої сальмонелами їжі. Великий відсоток випадків зараження людини відбувається через продукти харчування – яйця, м’ясо птахів, тварин, риби, молока, а також готові продукти, що не підлягають термічній обробці – салати, фрукти, кондитерська продукція.

Першоджерелом інфекції вважаються сільськогосподарські тварини – велика рогата худоба, свині, коні, вівці, кури, качки, гуси, а також дикі водоплавні птахи. Ці тварини роками здатні виділяти збудника з сечею, фекаліями, молоком, слиною і бути джерелом зараження для людини, що доглядає за ними, при транспортуванні, обробці та зберіганні туш. Останнім часом почастішали випадки зараження людей на сальмонельоз через вживання курячих яєць. Джерелом інфекції також може бути людина, яка хвора на сальмонельоз, або бактеріоносій, у якого ознак захворювання немає. Особливу небезпеку здорові бактеріоносії несуть, якщо працюють на харчових підприємствах, у дитячих та лікувальних закладах, пологових будинках, оскільки можуть спричинити епідемічні спалахи сальмонельозу. Носійство сальмонели може тривати від кількох днів до кількох років.

Інфікування продуктів харчування відбувається при контакті сирих та готових продуктів, під час їх зберігання та транспортування, при використанні спільного кухонного приладдя. Найбільшу небезпеку являють такі продукти і страви, які після приготування не піддаються термічній обробці, і, особливо, якщо вони тривало зберігаються при кімнатній температурі. Слід пам’ятати, що навіть при інтенсивному розмноженні сальмонел у харчових продуктах, вони не змінюють ні смаку, ні запаху, ні їхнього зовнішнього вигляду.

Сальмонельозу властива різноманітність проявів хвороби. При харчовому зараженні розвивається, як правило, сальмонельоз типу харчової токсикоінфекції. Інкубаційний період коливається від 6 годин до 2-3 діб. Захворювання в більшості випадків виникає раптово. Починається симптомами гострого гастроентериту та гастроентероколіту: блювотою, зазвичай багаторазовою, біллю в животі, діареєю. З’являються симптоми інтоксикації: підвищення температури тіла до 39–40 градусів, головний біль, біль у м’язах, слабкість, серцево-судинні розлади, збільшення печінки, у дітей порушується водно-сольовий баланс, з’являються судоми тощо.

Лікування як дітей, так і дорослих має проводитися лише в стаціонарних умовах. У жодному разі не слід займатися самолікуванням і приймати антибіотики - збудник, може бути до них стійким і в результаті неправильного лікування людина може стати прихованим носієм інфекції і заражати інших.

Щоб застерегти себе від сальмонельозу, необхідно дотримуватися таких основних правил безпечного харчування:

вживати харчові продукти, напої, воду свіжими та гарантованої якості;

забезпечити чистоту всього, що стосується приготування їжі і напоїв, починаючи з рук і завершуючи кухонним обладнанням; для готових та сирих продуктів потрібно використовувати окремий посуд, дощечки та ніж для нарізування;

дотримуватися технології та режимів приготування страв: м’ясо, птицю, вживати в їжу тільки після достатньої термічної обробки; молоко — після кип’ятіння; відмовитися від пиття сирих яєць та приготування домашнього майонезу з сирими яйцями;

споживати лише свіжі, без ознак псування овочі, фрукти та молочні продукти;

створити належні умови зберігання продуктів: швидкопсуючі продукти (варені ковбаси, м’ясні салати, молочні продукти та ін.) зберігати в холодильниках, ретельно відокремлювати готові продукти харчування від сирих, убезпечити їжу та напої від впливу комах і гризунів;

не купувати продукти харчування, а тим більше готову їжу, у місцях стихійної торгівлі;

дотримуватися правил особистої гігієни - ретельно мити руки з милом перед вживанням їжі, після повернення з вулиці та після кожного відвідування вбиральні;

при появі симптомів захворювання (підвищення температури тіла, головний біль, блювання, рідкі випорожнення, біль у животі, висипання на шкірі тощо) своєчасно звертатися за медичною допомогою.

За 2021 рік в Черкаській області зареєстровано 105 випадків сальмонельозу, інтенсивний показник 8,9 на 100 тис. населення (Україна, 2021 – 8,0). Поодинокі випадки захворювань на сальмонельоз реєструвалися майже на всіх адміністративних територіях області, але найбільше їх було у Черкаській (40), Канівській (13) та Катеринопільській (9) громадах.

За І квартал 2022 року зареєстровано 2 випадки сальмонельозу, що на 7 випадків менше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Випадки захворювань на сальмонельоз зареєстровані у Черкаській та Чорнобаївській територіальних громадах.