ОБЕРЕЖНО КЛІЩІ

Друк
PDF

За настання тепла більшість громадян планують відпочинок на відкритому повітрі: ліс, річка, парк. А що говорити про велосипедистів, які так полюбляють кататись за містом.
З першими теплими променями сонця "прокидаються" і кліщі.
 

 klictchi1

Усім відомо, що кліщі активні тільки влітку. Але це не зовсім так. У зв'язку зі зміною клімату та теплими зимами, активність кліщів проявляється вже у березні і триває до листопада. Впродовж цього періоду спостерігаються два піки активності кліщів: травень-червень та вересень-жовтень. Впродовж дня кліщі активні до 12 години (полудень), та після 16 до вечора.

Кліщі не живуть лише в лісі та на деревах, а здебільшого в траві (парки, газони) на висоті 20-60 см та в листяному покриві лісу, проте їх можна зустріти і на кущах висотою до 120 см.


Є кілька загальноприйнятих порад , щоб вберегтися від кліщів:
o Обирайте одяг світлого кольору. На такому одязі буде легше помітити кліща. Для кращого захисту тканина повинна бути гладкою, щоб кліщ не міг зачепитись за неї.

  • Штани краще заправляти в шкарпетки, щоб унеможливити проникнення кліща.
  • Рукава повинні щільно прилягати до шкіри рук. По можливості захистити голову (шоломом у велосипедистів), хустинкою, капюшоном.
  • Якщо робите зупинку у лісі, то краще обирати місця під соснами, де нема трави та опалого листя.
  • Необхідно проводити самоогляд та огляд товаришів перебуваючи у лісі.
  • Особливу увагу слід приділити огляду шкіри на таких ділянках: шкіра голови, вушні раковини, підпашки, пахова область, підколінні ямки.


Слід пам'ятати, що кліщі переносять багато захворювань та інфекцій. Найбільш поширені це: віруси кліщового енцефаліту і бактерії, що викликають хворобу Лайма.
Якщо ви виявили кліща на своєму тілі, рекомендуємо негайно звернутись до чергового лікаря за місцем проживанням або до травматичного пукту.
В умовах, коли нема можливості звернутись по медичну допомогу, можна спробувати витягнути кліща самостійно (рекомендацію взято з сайту Міністерства Охорони здоров'я України).

vid-klictchi1

Три способа видалення кліща самостійно:

  1. Можна скористатись спеціальним пристроєм для видалення кліщів. Він схожий на гачок з двома зубцями. З його допомогою потрібно розташувати кліща між зубцями, спершу розгойдувати з боку в бік, а тоді підчепивши кліща викрутити його в напрямку проти годинникової стрілки. Такий пристрій для видалення кліщів можна придбати у зоомагазинах.
  2. Обгорнувши пальці марлевою серветкою або відрізом бинту, захопити кліща та легкими плавними рухами викрутити його.
  3. За допомогою нитки утворити петлю, та накинути її на кліща. Скручуючи нитку в джґут, викручуватиметься кліщ.

Зауважте, що потрібно видалити всю комаху, не розірвавши її, щоб під шкірою не залишились частки кліща.
Після видалення паразита слід обробити рану антисептиком та ретельно вимити руки з милом.
Правильно буде помістити кліща у закриту колбу/посудину та відправити до лабораторії на аналіз наявності небезчних вірусів. Впродовж трьох тижнів потрібно спостерігати за власним здоров'ям та самопочуттям.
Будьте здорові, бережіть себе та своїх близьких.