Імунопрофілактика
02 березня 2023
Управління Європейської комісії з питань готовності та реагування на надзвичайні ситуації у сфері охорони здоровʼя (HERA) передало Україні 10 000 доз вакцини Jynneos проти віспи мавп.
Україна отримала вакцину як гуманітарну допомогу в межах EU4Health – програми ЄС з охорони здоровʼя, до якої України приєдналась у липні 2022 року. Вакцина буде розподілена та розвезена Міністерством охорони здоров’я до регіонів відповідно до зібраної потреби. Вакцинація людей, які належать до груп ризику, здійснюватиметься безоплатно, інформують у МОЗ.
02 березня 2023
Залишки імунобіологічних препаратів у Черкаській області станом на 01.03.2023
02 березня 2023
Залишки імунобіологічних препаратів у Черкаській області станом на 03.04.2023
01 березня 2023
Щороку 1 березня відзначається Всесвітній день імунітету. Це рішення було прийнято ВООЗ у 2002 році для привернення уваги громадськості до проблем, які пов’язані з поширеністю різних імунних захворювань, а також для залучення суспільства до створення умов збереження і зміцнення імунітету.
З чого складається захисна система організму
Саме слово «імунітет» походить від латинського слова «immunitas», що в перекладі означає «звільнення». Тож імунітет – це здатність організму звільнятися від чужорідних чинників (вірусів, бактерій, найпростіших, гельмінтів, їхніх токсинів тощо) та сукупність захисних механізмів, які допомагають організму боротися.
Захисна система організму складається з центрального лімфатичного органу – тимусу, та кісткового мозку. В цих органах формуються специфічні клітини захисту: Т-лімфоцити, моноцити, нейтрофіли, еозинофіли, базофіли, які захищають нас від вірусів та бактерій. Також до імунітету належить лімфатична система, селезінка, мигдалини та аденоїди.
Імунна система відповідає за два важливі процеси: заміну пошкоджених клітин різних органів та захист від проникнення різних чужорідних агентів. Таким чином забезпечується протиінфекційний, протипухлинний захист і генетична стабільність організму.
Розрізняють вроджений і набутий імунітет. Вроджений імунітет передається спадково. Набутий імунітет виникає внаслідок перенесеної інфекції або вакцинації і спадково не передається. Велика робота в цьому напрямку ведеться з імунізації – створення штучного імунітету.
23 лютого 2023
Введення кількох вакцин одночасно є стандартною світовою практикою, яка допомагає швидше отримати необхідний захист та зменшити кількість візитів до лікаря. Численні дослідження довели, що це абсолютно безпечно і не викликає додаткових побічних реакцій. Про це інформує Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб спільно з МОЗ України.
Одночасне введення декількох вакцин не може ослабити чи перевантажити імунітет людини. Із самого народження ми щодня контактуємо з тисячами бактерій та вірусів. Наша імунна система працює в режимі 24/7, без відпусток та вихідних. І зустрічає вона живих активних збудників, а не знешкоджених чи ослаблених, як у вакцинах. Тому декілька вакцин в один день, або ж одна багатокомпонентна вакцина, не буде для неї проблемою.
Втім, варто знати, що не всі вакцини можна комбінувати.
14 лютого 2023
Пневмококова інфекція – захворювання, викликане бактерією Streptococcus pneumoniae.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку від цієї інфекції помирає близько мільйона дітей.
Пневмококова інфекція є однією з найчастіших причин ускладнень та смерті від грипу.
Пневмокок спричиняє багато небезпечних захворювань, серед яких: запалення легень (пневмонія), запалення мозкових оболонок (менінгіт), запалення кісток (остеомієліт), запалення суглобів (артрит), бронхіт, отит і багато інших хвороб.
Пневмокок особливо небезпечний для дітей віком до 5 років, а також для людей літнього віку.
08 лютого 2023
Сьогодні відомо, що вірус гепатиту В (ВГВ) може проникати в організм людини через пошкоджену шкіру та слизові оболонки. Зараження ВГВ відбувається навіть частіше, ніж ВІЛ-іфекцією.
Під час війни екстрена профілактика ВГВ набула особливої актуальності. Велика кількість постраждалих від військової агресії росії як серед військових, так і серед цивільного населення сприяє активному зараженню гепатитом В. Найбільш вразливий до зараження контингент – це військовослужбовці, медики, працівники ДСНС, поліції, а також цивільне населення, яке проживає в зоні проведення бойових дій. Це ті люди, якій мають найбільшу ймовірність контакту з кров’ю через поранення, опіки, переливання крові, надання медичної або домедичної допомоги.
Для того, щоб ефективно захиститися від ВГВ в умовах війни, необхідно провести екстрену імунопрофілактику, особливо якщо контактна особа раніше не була вакцинована.
07 лютого 2023
Якщо дитина тільки кашляє, не має високої температури та значного погіршення самопочуття — їй можна робити щеплення. Але якщо кашель є симптомом якогось серйозного захворювання, перед вакцинацією проконсультуйтеся з лікарем. Наявність протипоказань до щеплення визначає лікар індивідуально для кожної дитини. Про це інформує Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб спільно з МОЗ України.
02 лютого 2023
Сьогодні відділ імунопрофілактики ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» святкує ювілей – 10 років. За цей час колектив відділу пережив багато подій та впровадив численні зміни.
2 лютого 2013 року був створений відділ імунопрофілактики, який підпорядкувався КЗ «Черкаський обласний центр медичної статистики ЧОР». Основною функцією відділу було впровадження національної політики імунізації населення області. Через 5 років відділ імунопрофілактики перейшов до КЗ «Черкаський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом» ЧОР. У 2021 році відділ переведений до ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».
Керує відділом лікар-епідеміолог Ірина Шуляренко. Питаннями імунопрофілактики у відділі займаються також лікар-епідеміолог Тетяна Гололобова та помічники лікаря-епідеміолога Людмила Гаско, Тетяна Юрченко та Вероніка Гайдаєнко.
02 лютого 2023
В Україні зареєстровані дві вакцини проти ротавірусної інфекції. Обидві є оральними, тобто мають форму крапель. Про це повідомляє Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб спільно з МОЗ.
Вакцини проти ротавірусної інфекції призначені для маленьких дітей відповідно до інструкції.
Перша передбачає дві дози у віці від 6 до 24 тижнів.
Інтервал між застосуванням першої і другої дози повинен бути не менше 4 тижнів.