m Інформація для населення

Інформація для населення

Як вберегти себе від укусів кліщів?

Друк
PDF

oni0320181.pngПеред настанням теплих весняних днів слід нагадати про небезпеку, яку приховує в собі природа і про яку важливо знати – разом з теплом в лісах і парках з’являються кліщі, які є носіями небезпечної для здоров’я і життя людини хвороби - хвороби Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз). Тому дуже важливо знати головні правила поведінки, які допоможуть уникнути неприємних наслідків.

Кліщ - це паразитична комаха, якій для життя і розмноження потрібна кров ссавців, щоб перейти в наступні стадії свого розвитку. Його «жертвою» є не тільки людина, але і інші ссавці та птиці.

Для профілактики захворювання слід уникати укусів кліщами. Найпростіший спосіб - закрити шкіру одягом під час перебування в лісі, це сорочка з довгими рукавами, довгі холоші, шкарпетки, високі черевики, кашкет або хустка. Доброю ідеєю є носіння однотонного одягу, так як на ньому легше побачити кліща. Також від кліщів здатні захистити репеленти від комах, які можна купити в будь-якому супермаркеті. Після повернення з прогулянки в лісі чи парку необхідно уважно оглянути шкіру, особливо ті частини, які були відкриті. Кліщі найбільше люблять місця тіла покриті м'якою і вологою шкірою, тобто пах, пахви, область за вухами, а також складки, наприклад, ліктьові. Також потрібно перевіряти собак, що були з Вами на прогулянці. Кліщі небезпечні і для них та можуть переходити з тварини на людину.

Якщо Ви знайшли кліща, від нього треба швидко позбутися. Не треба його припікати, змащувати маслом або поливати спиртом - так він починає виділяти більше слини і блювоти, які підвищують ризик зараження.

oni0320182.jpgКліщів зручно видаляти тонким пінцетом.

Щоб уникнути його розриву, не тягніть різко. Кліща слід захопити якомога ближче до хоботка, потім акуратно потягнути вгору, при цьому обертаючи навколо своєї осі в зручну сторону, через 1-3 оберти кліщ витягується разом з хоботком. Якщо під рукою немає пінцета, то кліща можна видалити ниткою. Для цього міцну нитку зав'язують у вузол якомога ближче до хоботка кліща, потім скручують її в одному напрямку трохи підтягуючи вгору, до тих пір поки він не викрутиться.

oni0320183.jpg

Не кожен кліщ переносить хворобу і навіть не кожен інфікує людину. Однак, на всякий випадок, слід вважати, що той кліщ, який вкусив Вас, носить у собі мікроорганізми, що викликають бореліоз. Якщо плануєте здати кліща на аналіз на носійство збудника бореліозу, то бажано отримати кліща живим і цілим, як правило, приймають тільки таких. Дослідження можна зробити на платній основі в лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України». Кліща слід помістити в невеликий слоїк разом із шматочком вати, злегка зволоженим водою, щільно закритий кришкою і зберігати, до доставки в лабораторію, в холодильнику. Потрібно розуміти, що наявність інфекції у кліща ще не означає, що захворіє людина. Аналіз кліща потрібний для спокою в разі негативного результату і пильності - в разі позитивного.

oni0320184.jpgПід мікроскопом бактерії роду Борелія виглядають як пружинки,тому їх відносять до спірохет. Щоб вони могли проникнути в організм, їм потрібна співучасть кліщів. Коли паразит присмоктується до людини, бактерії потрапляють в шкіру, де викликають почервоніння на місті укусу, яке є досить характерним і згодом виглядає як кільце.

Спірохети зі шкіри потрапляють у кров або лімфатичну систему людини, і з током крові або лімфи дістають, практично, до будь-якого органу і вражають серце, очі, м'язи, мозок, печінку, суглоби та шкіру.


oni03201814.jpgНе у кожного зараженого виникають зміни на шкірі, так що людина може навіть не усвідомлювати те, що колись його укусив кліщ, і саме він є винуватцем хвороби. При первинному почервонінні необхідно звернутись до лікаря.

Найкращий спосіб визначити наявність захворювання - здати аналіз крові. Здавати кров відразу після укусу кліща не потрібно - аналізи нічого не покажуть, тому що захисні антитіла починають виробляться з 2-3 неділі захворювання. Можна досліджувати кров на антитіла (IgG) до борелій методом ІФА через місяць і більше після укусу.

Адреса лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України»: м. Черкаси, вул. Волкова, 3. Час прийому : з понеділка по п’ятницю з 8-ї до 16-ї години. Вартість 1 дослідження крові на антитіла до борелій методом ІФА – 47,26 грн., 1 кліща на носійство борелій – 36,54 грн. з урахуванням 20% ПДВ. Консультації та довідки за телефонами – (0472)360716 та 0674700589.

Обережно ! Полімерні матеріали та вироби з них.

Друк
PDF

полімери05032018.jpgПрактично всюди в господарстві та побуті широко використовуються полімерні матеріали та вироби з них.

Співвідношення змін з використанням полімерів та можливостями адаптування організму людини стає не на користь останньої.

Полімери за своїми властивостями належать до отруйних речовин, які за певних умов провокують та ускладнюють у людини гострі та хронічні захворювання нервової системи, внутрішніх органів, шкіри, можуть призвести до інвалідності або навіть до летальних наслідків.

Детальніше...

Опісторхоз. Варто знати.

Друк
PDF

05032018п2.jpgОпісторхоз – це зооантропонозний природно-осередковий біогельмінтоз із групи трематодозів із фекально-оральним механізмом передачі паразита, який характеризується  хронічним перебігом із переважним ураженням печінки, жовчного міхура,  підшлункової залози.

В Україні значні осередки опісторхозу виявлено в басейнах річок Дніпра, Десни, Південного Бугу, Сіверенського Донця, Ворскли. Щорічно в середньому реєструється 350-400 випадків  захворювання найбільше у Сумській, Полтавській, Черкаській, Чернігівській областях.

У Черкаській області за останні 5 років зареєстровано 24 випадки захворювань на опісторхоз, за 3 місяці поточного року 3 випадки. Захворюваність відмічалася серед людей у м. Черкаси.

Детальніше...

ЛЕГІОНЕЛЬОЗ ТА ШЛЯХИ ЙОГО ПРОФІЛАКТИКИ

Друк
PDF

легіонельоз_2018.jpgЛегіонельоз (хвороба легіонерів) – типова техногенна інфекція.

Вперше була зареєстрована у США у 1976 році у вигляді спалаху на конгресі колишніх військовослужбовців Американського легіону (звідси і назва - легіонельоз). Людей вразило невідомою хворобою, яка викликала важку пневмонію. Захворіло 220 учасників з майже 4,5 тисячі осіб, 34 хворих померли.

Легіонельоз– це важка форма пневмонії, викликана впливом бактерій легіонелла. Захворювання є дуже серйозним. Близько 10% випадків хвороби можуть бути смертельними для пацієнтів. Особливо сприйнятливі до хвороби легіонерів літні люди, курці і люди з ослабленою імунною системою. Бактерія легіонелла також є причиною понтіакської лихоманки – більш слабкої форми легіонельозу, що протікає без запалення легенів. Найчастіше перебіг понтіакської лихоманки нагадує звичайну застуду або слабку форму грипу. Своєчасне лікування антибіотиками досить швидко позбавляє від хвороби легіонерів, але у деяких хворих навіть після одужання можуть виникати ускладнення.

Як поширюється легіонельоз?

Легіонелли перебувають у воді та ґрунті, проте нерідкі випадки життєдіяльності таких бактерій в домашніх умовах. Наприклад, легіонелла міститься в системах водопостачання: обприскувачах, джакузі, питних фонтанах і зволожувачах повітря; та кондиціонерах. Значна кількість спалахів легіонельозу відбувається у великих будинках, оскільки складні системи водовідведення, кондиціонування і зволоження повітря дуже цьому сприяють. Більшість людей інфікується легіонеллою в момент вдихання мікроскопічних крапель води, що містять бактерії. Це може статися в момент прийняття душу або перебування в джакузі, а також при вдиханні диспергованого повітря (що містить мікрочастинки води). Спалахи легіонельозу пов’язані з такими джерелами води як гарячі і гідромасажні ванни; градирні в системах кондиціонування повітря; декоративні та питні фонтани; басейни; обладнання для фізіотерапії; водні системи в готелях, лікарнях. Передача патогена може здійснюватися і при контакті з зараженим вологим ґрунтом. В цьому випадку зараження відбувається при роботі в саду або використанні зараженого ґрунту в домашніх умовах (наприклад, для пересадки рослин). Людина є біологічним тупиком для збудника.

Фактори ризику захворювання на легіонельоз

Не всі особи, які зазнали впливу бактерії легіонелла, хворіють. Існують окремі категорії людей, ризик хвороби у яких набагато вище. До них відносяться:

- курці. Куріння пошкоджує легені, а значить, робить людину більш сприйнятливою до всіх видів легеневих інфекцій;

- люди з ослабленою імунною системою в результаті ВІЛ / СНІДу або прийому кортикостероїдів і препаратів, що вживаються для запобігання відторгнення органів після трансплантації;

- люди з хронічними захворюваннями, наприклад емфіземою, цукровим діабетом, хворобами нирок і раком;

- літні люди у віці старше 50 років. Хвороба легіонерів є проблемою лікарень і будинків престарілих, оскільки люди, що там знаходяться схильні до інфекції і легко уразливі.

Симптоми хвороби легіонерів, перебіг захворювання

Хвороба легіонерів зазвичай розвивається протягом 2-10 днів після потрапляння легіонелли в легені людини. Найчастіше з’являються головний і м’язовий біль, лихоманка, температура вище 38 градусів. На другий-третій день розвиваються задуха, біль у грудях, кашель з кров’ю і слизом, нудота, блювота і діарея; зміна стану психіки. При м’якій формі хвороби, понтіакській лихоманці, легені людини не страждають, а сама хвороба проявляється лише головним і м’язовим болем, лихоманці і підвищенні температури. Такі симптоми зазвичай зникають протягом двох-п’яти днів.

Коли необхідно звертатися до лікаря?

При появі підозрілих симптомів необхідно звертатися за медичною допомогою. Хвороба легіонерів виліковується антибіотиками. Чим раніше почнеться терапія, тим менше ймовірність отримання серйозних ускладнень або летального результату. Понтіакська лихоманка проходить сама по собі, без лікування, і не викликає ускладнень зі здоров’ям.

Профілактика легіонельозу

Медики рекомендують в якості найдієвішого заходу профілактики хвороби легіонерів відмовитися від куріння і алкоголю. Куріння підвищує шанси розвитку будь-яких легеневих захворювань, а не тільки легіонельозу. Рекомендується відмовитися від купання у водоймах, басейнах сумнівної чистоти або у відверто антисанітарних умовах. Після відвідин басейну або джакузі рекомендується прийняти душ з милом. У домашніх умовах рекомендується очищати системи кондиціонування та подачі води в джакузі мінімум раз на рік. Зміцнення імунітету також знижує ризик розвитку легеневих захворювань.

Пестициди в продуктах харчування – це небезпечно.

Друк
PDF

пестициди2018.jpgПестициди – це хімічні речовини призначені для боротьби з шкідниками та хворобами сільськогосподарських культур (плоди, ягоди, овочі, зерно та ін.).

Сьогодні практично неможливо виростити високі врожаї без застосування пестицидів. З овочами, фруктами та іншими продуктами пестициди надходять в організм людини.

Пестициди можуть міститися не тільки в продуктах рослинного походження а і в молочній та м’ясній продукції, тому, що в організм сільськогосподарських тварин вони надходять з кормами.

Потрапляючи в організм людини і накопичуючись там в значних кількостях, залишки пестицидів призводять до розвитку багатьох хронічних захворювань шлунково – кишкового тракту, нервової системи, розладу дихання, захворювань шкіри, а також до збільшення кількості вроджених аномалій розвитку і дитячої смертності, можуть викликати ракові пухлини.

Пестициди надовго затримуються в організмі, окремі залишаються в ньому назавжди.

Ще однією негативною властивістю пестицидів є те, що вони можуть передаватись дітям разом з молоком матері, що годує.

Основна маса пестицидів до 95% потрапляє в організм людини через продукти вживані в їжу. Приблизно 4,7% пестицидів людина отримує з водою, а ще 0,3% з повітрям і через шкіру.

Сьогодні в торговій мережі, зокрема в супермаркетах, реалізується велика кількість ягід, овочів, фруктів, круп, як вітчизняного виробництва так і імпортовані.

При транспортуванні сільськогосподарська продукція, щоб не втрачала товарного виду, також обробляється пестицидами.

З метою недопущення надходження в організм людини пестицидів необхідно постійно здійснювати лабораторний контроль за їх залишками в сільськогосподарській продукції.

В ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" ще в 60-х роках минулого століття вперше в області створена лабораторія з визначення залишків пестицидів в сільськогосподарській продукції.

Визначення залишків пестицидів проводиться майже за 90 показниками їх діючих речовин.

Сьогодні визначення залишків пестицидів проводиться високочутливими методами, такими як газо - рідинна, тонко - шарова хроматографії та ін.

Визначити якість сільськогосподарської продукції можна в лабораторії ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" за адресою: 18005, м. Черкаси, вул. Волкова, 3, (тел. 35-75-67).

Стан захворюваності на кір в області

Друк
PDF

кір260218.jpgДержавною установою «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» продовжується здійснення епіднагляду з лабораторним супроводом захворюваності на кір в області.

За результатами нагляду станом на 26.02.2018 року зареєстровано 23 випадки хворих на кір, з яких 17 осіб були не щеплені проти даної інфекції. Так, в Золотоніському районі зареєстровано 15 випадків захворювання на кір, Городищенському, Лисянському та Звенигородському районах по 2, Маньківському та Тальнівському районах по 1. Серед захворілих осіб – 12 дітей віком до 17 років.

Державною установою «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» спільно з лікувальною мережею та органами державної влади і місцевого самоврядування в осередках проведені відповідні протиепідемічні і профілактичні заходи. Епідситуація контрольована.

Фахівці Державної установи «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» зауважують, що крім вакцинації, іншої профілактики кору не існує. У відповідь на введення вакцини виробляються антитіла пам’яті, які залишаються в організмі надовго. Щойно вакцинована людина зустрічається з хворим на кір, антитіла пам’яті одразу блокують вірус кору, адже при щепленні імунітет до хвороби виробляється практично у 100% дітей на другому році життя через один місяць після вакцинації.

Щеплення від кору потрібно робити діткам у віці 1 року, повторне щеплення - в 6 років. Вакцинацію проти кору необхідно проводити тим, хто не був раніше щеплений проти даного вірусу, та не хворів на кір і підліткам в 15-17 років.

Дорослі громадяни можуть отримати щеплення у віці до 30 років, якщо немає документального підтвердження про проведення такого щеплення раніше. Це можна зробити в закладах охорони здоров’я за місцем проживання, попередньо придбавши вакцину в аптеці.

Люди, що перехворіли на кір, зберігають стійкість до цього вірусу на все подальше життя. Рецидиви спостерігаються вкрай рідко. Діти до 3-6 міс, що перебувають на грудному вигодовуванні (при умові, що мати хворіла на кір), мають майже 100% імунітет (лише на період годування груддю).

Тож, при виникненні перших симптомів, негайно звертайтеся до медичних установ, адже Ваше здоров’я у Ваших руках!

«Кишковий грип» або норовірус

Друк
PDF

norovirus2018.jpgПерший спалах гострого гастроентериту зареєстровано серед учнів однієї із початкових шкіл у 1968 році в Америці. Від хворих виділено вірус, який ретельно вивчений, отримавши таксономічне положення серед вірусів під назвою Норуолк, а назва роду, до якого відноситься цей вірус – Norovirus.

Захворювання, що спричиняють норовіруси належать до хвороб шлунково-кишкового тракту небактеріальної природи, мають сезонну належність – осінньо-зимовий період. Норовірусінфікує людей будь-якого віку. Спалахи, викликані вірусом, найчастіше виникають у закритих або в напівзакритих закладах. Це – лікувальні заклади інтернатного типу для хронічно хворих дітей та дорослих, виправні заклади, гуртожитки і круїзні лайнери. Там де вірус з’явився хоча б одного разу, інфекція поширюється дуже швидко від людини до людини через інфіковану їжу, воду. У більшості випадках норовірус передавався через їжу, варто було одній інфікованій людині до неї доторкнутися.

Основними клінічними симптомами захворювання є діарея,нудота,блювота, біль у животі, слабкість,температура та в’ялість тіла. У народі цю інфекцію називають «шлунковий грип» - за її надзвичайно активне поширення в певному середовищі. У дітей в симптоматиці домінує блювання, у дорослих – діарея.

Інкубаційний період складає від 10 до 48 годин, у більшості випадків симптоми з’являються через 1-2 доби. Це, як правило, самовиліковне захворювання, але можливі ускладнення, такі як запалення шлунку, дегідратація (зневоднення) організму, приєднання бактеріальної флори. Симптоми можуть тривати кілька днів і, якщо ігнорувати і не боротися із зневодненням організму, це може мати небезпечні наслідки для життя.

До групи ризику належать діти, люди похилого віку і пацієнти з ослабленою імунною системою.

У людини, що перехворіла, імунітет повністю не виробляється і має тимчасовий характер. Існує вроджена схильність до інфекції: люди з І групою крові хворіють частіше, ніж люди з ІІІ та IV групами крові. Отже постінфекційний імунітет короткий і не виключає повторного зараження.

Матеріалом для діагностики норовірусної інфекції є фекальні маси, які досліджуються методами полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР), імуноферментним аналізом (ІФА). Вірусологічна лабораторія ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» почала впровадження обстежень хворих на норовірусну інфекцію з 2017 року.

Протягом звітного періоду проведено 64 дослідження матеріалу від хворих з підозрою на норовірусну інфекцію, з позитивним результатом у 23 осіб, що складає 36%. Серед 17 обстежених контактних осіб з вогнища норовірусної інфекції позитивний результат виявлено у 8 осіб (47%).

Норовірус це простий по своїй структурі вірус, тому він надзвичайно сталий у зовнішньому середовищі, стійкий до обробки спиртом і детергентами. Швидко дезактивується шляхом нагрівання або при обробці хлоровмісними дезінфікуючими засобами. Засобів спецефічної профілактики проти норовірусної інфекції немає. Важливим в комплексі протиепідемічних заходів є виявлення та ізоляція хворих. В осередку захворювання проводять спостереження за контактними особами та інші протиепідемічні заходи, індивідуально важливо не забувати дотримуватись правил особистої гігієни. Найбільш ефективним засобом, з метою попередження поширення норовірусної інфекції, є миття рук, а як профілактика в закладах – обов’язкове щоденне вологе прибирання.

Піклуйтеся про своє здоров'я, зміцнюйте свій організм та залишайтесь бадьорими на довгі роки!

Дослідження ефективності вентсистем

Друк
PDF

Детальніше...

Полімерні і синтетичні матеріали та вироби з них в побуті

Друк
PDF

полімери01.jpgСучасний український покупець (споживач) полімерних і синтетичних матеріалів та виробів із них перед їх купівлею, в силу відомих причин, керується переважно двома критеріями:  зовнішній вигляд і ціна. Іноді навпаки.

Якість виробу переважно не обговорюється, або обмежується поняттям типу ”чи міцно тримається”. На наш погляд, питання якості товару, треба було би зробити головним, насамперед тому, що саме неякісний товар може  реально негативно вплинути на стан здоров’я людини.

До того ж, сучасний виробник, у своїй гонитві за надприбутками, без особливих коливань змінює технологічні процеси синтезу матеріалів, випуску продукції, її зберігання, застосування і т.ін.

В результаті, менш шкідливі компоненти, наприклад синтезу, замінюються більш токсичними - дешевшими, більш затратні технології виробництва на певних ділянках можуть скорочуватись у часі, або ж взагалі – виключатись.

Детальніше...

Заняття на базі обласного лабораторного центру

Друк
PDF

 

В рамках соціального партнерства на базі Державної установи «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» кафедрою організації заходів цивільного захисту Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України під керівництвом доцента, полковника Д. Журбинського та старшого викладача А. Тарасенка проведені заняття з дисципліни «Небезпека радіаційного, хімічного та біологічного походження», на яких курсанти глибше ознайомились з питаннями організації забезпечення радіаційної безпеки населення. 

Мета занять – практичне засвоєння механізму дії радіаційних факторів на організм людини та навколишнє середовище, підтвердження рівня теоретичної і практичної підготовки курсантів для забезпечення радіаційної безпеки.    

В відпрацюванні навчальної програми приймали участь завідувач лабораторії електромагнітних полів та інших фізичних факторів ДУ «Черкаський ОЛЦ МОЗ України» Л.Мукомел та лікар з радіаційної гігієни Л.Печериченко.

20180206_103814т.jpg

Завідувач лабораторії електромагнітних полів та інших фізичних факторів Л. Мукомел 

проводить практичне навчання з спектрометричного контролю 

20180206_105524р.jpg 20180206_105149н.jpg 20180206_105420н.jpg

Лікар з радіаційної гігієни Л. Печериченко проводить

теоретичні заняття з радіаційної безпеки

Що потрібно знати про небезпеку роботи в закритих ємкостях

Друк
PDF

Детальніше...

Щодо здійснення епіднагляду з лабораторним супроводом захворюваності на кір в області

Друк
PDF

кір201802.jpgДержавною установою «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» продовжується здійснення епіднагляду з лабораторним супроводом захворюваності на кір в області.

За результатами нагляду станом на 05.02.2018 року зареєстровано 19 випадків хворих на кір, з яких 14 осіб були не щеплені проти даної інфекції. Так, в Золотоніському районі зареєстровано 14 випадків захворювання на кір, Лисянському та Звенигородському районах по 2, Маньківському районі - 1. Серед захворілих осіб – 10 дітей віком до 17 років.

Державною установою «Черкаський обласний лабораторний центр  Міністерства охорони здоров'я України» спільно з лікувальною мережею та органами державної влади і місцевого самоврядування в осередках проведені відповідні протиепідемічні і профілактичні заходи. Епідситуація контрольована.

Основним профілактичним заходом проти кору є вакцинація. Щеплення від кору потрібно робити діткам у віці 1 року, повторне щеплення - в 6 років. Вакцинацію проти кору необхідно проводити тим, хто не був раніше щеплений проти даного вірусу, та не хворів ним, підліткам в 15-17 років і дорослим до 30 років.

При щепленні імунітет до хвороби виробляється практично у 100% дітей на другому році життя через один місяць після вакцинації.

Люди, що перехворіли на кір, зберігають стійкість до цього вірусу на все подальше життя. Рецидиви спостерігаються вкрай рідко. Діти до 3-6 міс, що перебувають на грудному вигодовуванні (при умові, що мати хворіла на кір), мають майже 100% імунітет (лише на період годування груддю).

Тож, при виникненні перших симптомів, негайно звертайтеся до медичних установ, адже Ваше здоров’я у Ваших руках!

Дифтерія – гостре інфекційне захворювання!

Друк
PDF

дифтерія18.jpg«Протидійте хворобі спочатку - пізно думати про ліки, коли вона вкорінилася від тривалого зволікання»

Публій Овідій Назон.

Дифтерія – (лат. - diphtheria) – гостре інфекційне захворювання, що викликається токсигенними штамами дифтерійної палички (Corynebacterium diphtheriae).

Згадки про цю інфекцію зустрічаються ще в працях лікарів І – ІІ ст. н.е., які описували хворобу під назвою «смертельна виразка глотки», «задушлива хвороба», «зашморг задушеного». До ХVII ст. ця недуга мала назву сирійської хвороби, А. Труссо в ХІХ ст. запропонував термін «дифтерія», що зберігся до наших днів. Дифтерійна коринебактерія, що продукує екзотоксин, який і зумовлює тяжкість захворювання, відкрита Клебсом і Леффлером в 1883 - 1884 роках.

Детальніше...

Щодо захворюваності на ботулізм

Друк
PDF

ботулізммЗ початку 2018 року в області зареєстровано два випадки захворювання на ботулізм у мешканців м.Сміла та с.Моринці Звенигородського району після вживання курячої домашньої тушонки та м’ясного домашнього паштету без термічної обробки.

Консерви вочевидь були приготовлені з порушенням елементарних санітарних правил та технологічних процесів, що й послужило причиною захворювання.

Ситуацію ускладнило несвоєчасне звернення хворих за медичною допомогою, які на сьогоднішній день після проведеного лікування виписані з інфекційних стаціонарів у задовільному стані.

За 2017 рік зареєстровано 8 випадків захворювання на ботулізм з загальною кількістю 9 потерпілих, 3 з яких померли. Захворювання на ботулізм реєструвались в м.Черкаси, Черкаському, Золотоніському, Чорнобаївському, Корсунь-Шевченківському, Катеринопільському районах.

Бактеріологічно діагноз підтверджено у 7 потерпілих, що складає 77,7% від загальної кількості потерпілих. Реєструвались типи «В» та «Е» збудника ботулізму.

У 33 % випадків ботулізм пов'язаний із вживанням риби в’яленої, в 57% – консервів м’ясних та рибних, що були виготовлені у домашніх умовах.

Ще раз звертаємо увагу, що для попередження захворювання слід дотримуватись технології приготування консервованих харчових продуктів, зокрема м’ясних та овочевих консервів, в’ялених і копчених виробів з риби та м’яса, проводити термічну обробку домашніх консервів перед вживанням та своєчасно звертатися за медичною допомогою.

шаблоны joomla 2.5 здесь
темы Wordpress
music-xpert.
Интересные мини игры.