m Інформація для населення

Інформація для населення

Про результати досліджень питної води на вміст нітратів

Друк
PDF

вода_бал2017.jpgПовідомляю, що відповідно до Плану моніторингових досліджень на 2017 рік, затвердженого в МОЗ України та погодженого з Черкаською ОДА, ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'яУкраїни"  проводиться моніторинг  за вмістом нітратів у питній воді громадських та індивідуальних криниць, вода яких використовується для дітей віком до 3-х років.        

За результатами моніторингу  впродовж 6 місяців  2017 року досліджено 186 проб питної води криниць, із них перевищення вмісту нітратів  виявлено у  22,5% проб (Уманський, Шполянський, Жашківський,  Маньківський, Золотоніський, Звенигородський,  Чорнобаївський район).

Основною причиною забруднення води криниць нітратами є  хаотична забудова присадибних ділянок, облаштування  поблизу джерел нецентралізованого водопостачання гноярок, вигрібних ям, господарських споруд, внесення в ґрунт гербіцидів та інших засобів хімічного захисту рослин у надмірних кількостях, з порушенням регламентів їх застосування.            

Як відомо, нітрати після надходження з водою у травну систему людини  під впливом кишкової мікрофлори окислюються до нітритів. Останні  потрапляють  в  кров,  де блокують гемоглобін еритроцитів шляхом утворення метгемоглобіну, який вже не здатний вступати в реакцію з киснем і переносити його до клітин. Внаслідок цього відбувається гіпоксія або кисневе голодування тканин організму. Це захворювання носить назву водно-нітратної метгемоглобінемії і має особливо важкий перебіг у дітей перших  3-х років життя, а в окремих випадках може призводити до летальних наслідків.

Детальніше...

Віруси Коксакі, що необхідно знати

Друк
PDF

коксакі_1.jpgОстаннім часом в засобах масової інформації з’явились повідомлення про розповсюдження на території України інфекційної хвороби, яка викликається вірусами Коксакі.

Віруси Коксакі (лат. Coxsackievirus) — це кілька споріднених серотипів ентеровірусів, які належать до категорії РНК-вірусів. Після потрапляння в організм людини він розмножуються в її кишково-шлунковій системі. Вперше вірус був виділений з фекалій дітей, що мали поліомієлітоподібне захворювання в госпіталі міста Коксакі (США).

Детальніше...

ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України інформує:

Друк
PDF

тушонка_Нік2.jpgВ області зареєстровано ще один випадок захворювання на ботулізм 51-річного мешканця м.Золотоноша.

Хворий вживав рибні консерви домашнього приготування, придбані на ринку м.Золотоноша у невстановлених осіб. Консерви вочевидь були приготовлені з порушенням елементарних санітарних правил та технологічних процесів, що й послужило причиною захворювання.

Діагноз ботулізм встановлено клінічно. Після введення протиботулінічної сироватки стан хворого покращився, 11.07.2017 він виписаний зі стаціонару у задовільному стані.

Ще раз звертаємо увагу: аби запобігти захворюванню, слід дотримуватись головних вимог технології приготування консервованих харчових продуктів, в тому числі рибних консервів, в’ялених і копчених виробів з риби та м’яса, проводити термічну обробку домашніх консервів перед вживанням та своєчасно звертатися за медичною допомогою.

Про результати моніторингу дитячих оздоровчих закладів впродовж травня - червня 2017 року

Друк
PDF

ддзбалабан.jpgЗ початку підготовки   та впродовж оздоровчого сезону  фахівцями відділів та відділень ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я  України"  відібрано та  досліджено     - 503 проби питної води  за мікробіологічними показниками та 439 проби  за санітарно-хімічними показниками, не відповідали гігієнічним вимогам  43 (8,5%) та 45 (10,2%)  проб  відповідно, зокрема за вмістом нітратів та по  загальній жорсткості (Тальнівський, Жашківський, Золотоніський, Звенигородський, Шполянський райони).

Досліджено 378 страв на калорійність, з них 9 страв не відповідали вимогам нормативної документації (Монастирищенський, Жашківський, Маньківський, Христинівський райони), 397 проб кулінарних виробів на   бактеріологічне забруднення, з них 10 (2,5%) проби  не відповідали гігієнічним вимогам (Уманський, Монастирищенський, Жашківський райони). Досліджено 3496 змивів   на бактерії  групи кишкової палички, з них  62 (1,7%) позитивних (Жашківський, Городищенський, Монастирищенський, Звенигородський райони).

Відібрано та досліджено 20 проб  води водойм за санітарно - хімічними показниками, 64 - за мікробіологічними показниками, відхилення від гігієнічних нормативів у  2(3,1%) та 2(10,0%) пробах  відповідно (Чорнобаївський, Уманський райони).

Лабораторний центр продовжує моніторингові дослідження в закладах оздоровлення та відпочинку дітей.

Вірусний гепатит А та його профілактика

Друк
PDF

vgaDj.pngВірусний гепатит А – гостре інфекційне захворювання, з фекально – оральним механізмом передачі, яке характеризується переважним ураженням печінки і травного каналу. Інколи його називають хворобою Боткіна, жовтухою.

Збудник захворювання (вірус гепатиту), стійкий у навколишньому середовищі: за кімнатної температури він може зберігатися протягом кількох тижнів, за температури 40°С – кількох місяців, за температури 100°С руйнується тільки через 5 хвилин. Швидко гине під впливом ультрафіолетового випромінювання та дезінфекційних засобів. Для виникнення захворювання достатньо невеликої кількості вірусів, які через воду та харчові продукти, забруднені випорожненням хворої людини, предмети побуту та брудні руки, недотримання правил особистої гігієни потрапляють до сприятливого організму, тобто хвороба передається від людини до людини. Підступною властивістю вірусного гепатиту А являється його інтенсивне виділення з кишечника зараженої людини при безсимтомному перебігу хвороби (у людини відсутні скарги, проте вірус виділяється впродовж 1,5-2 тижнів). У захворілого з типовою клінічною картиною вірусного гепатиту А виділення збудника починається задовго до появи перших ознак хвороби (в кінці інкубаційного періоду) коли діагноз, як правило не встановлений. В подібних ситуаціях родичі та інші особи, які спілкуються з хворим, не підозрюють про ризик зараження.

У більшості випадків хвороба починається гостро, з підвищенням температури до 38,5 °С протягом перших 2-3 днів, ломоти в тілі, можливе першіння у горлі. Хворий відчуває загальну слабкість, погіршення апетиту, нудоту, іноді характерна блювота, біль та відчуття важкості у правому підребер’ї. На третій день захворювання, сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного пива). Можлива жовтяниця (пожовтінням шкіри та склер очей), а також свербіння шкіри.

Детальніше...

Щодо захворюваності на ботулізм

Друк
PDF

ботулізмм.jpgДержавна установа «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України інформує, щов області ускладнилась ситуація щодо захворюваності на ботулізм: за останній місяць зареєстровано 3 випадки захворювань з чотирма потерпілими, троє з яких померли.

Хворі вживали в’ялену річкову рибу (лящ, тарань) власного виготовлення, вочевидь з порушенням елементарних санітарних правил та технологічних процесів, що й  призвело до трагічних наслідків. Це були мешканці с.Червона Слобода Черкаського району та с.Нова Дмитрівка Золотоніського району. Ще один потерпілий, мешканець с.Мельники Чорнобаївського району, вживав м’ясну домашню тушонку без термічної обробки, пізно звернувся за медичною допомогою і також помер.

Аби запобігти захворюванню, слід дотримуватись головних вимог технології приготування консервованих харчових продуктів, в’ялених і копчених виробів з риби та м’яса, проводити термічну обробку домашніх консервів перед вживанням та своєчасно звертатися за медичною допомогою.

Увага - кір!

Друк
PDF

кір_увага.jpgВ деяких областях України (Івано-Франківська, Дніпропертовська, Одеська, Київська) за останій час відмічається значний ріст захворюваності на кір. В нашій області в 2017 році захворіла одна особа. Але загроза розповсюдження кору на території області існує. Звертаємо увагу на те, що кір - це вірусне захворювання, що передається повітряно- крапельним шляхом при кашлі, чханні, розмові та може викликати серйозні ускладнення. Єдиним джерелом збудника інфекції є людина. Інфікуватися можуть як діти, так і дорослі, які раніше не хворіли, оскільки сприйнятливість людини до кору дуже висока. Крім того, цей вірус – дуже заразний (при спілкуванні з хворим імовірність захворіти складає майже90-100%) та летючий він миттю поширюється по всіх приміщеннях, де перебував хворий, а також може проникати через вентиляційну систему, щілини у дверях, вікнах, на інші поверхи будівлі, тому неодноразово описувалися випадки інфікування сприятливих до даної інфекції дітей і дорослих, які безпосередньо не контактували з хворим.

Детальніше...

Обережно гострі кишкові інфекції!

Друк
PDF

сайт гкіКишкові інфекції – захворювання травного тракту час від зараження до перших клінічних проявів таких як підвищення температури тіла, пронос, блювання  триває від декількох годин до кількох діб. До кишкових інфекцій відносяться такі небезпечні захворювання як черевний тиф, дизентерія, сальмонельоз, гастроентероколіти. Всі ці хвороби виникають внаслідок вживання інфікованих харчових продуктів або води, які проникають в організм

людини через брудні руки, продукти харчування. Тобто збудники кишкових інфекцій передаються за допомогою фекально - орального механізму, харчовим, водним, контактно-побутовим шляхами. Факторами передачі є м’ясо, яйця, вода, кухонний інвентар, руки, мухи, тощо. Важливим є те, що наявність збудників, їх розмноження в продуктах харчування не впливає на їх смакові якості. Інфіковані продукти на смак і вигляд не відрізняються від безпечних та якісних.

Джерелом збудника інфекції може бути, як хвора людина з клінічними проявами інфекції так і здорова - «носій». Носії становлять епідеміологічну небезпеку, оскільки вони ведуть активний спосіб життя, при цьому контактують зі здоровими людьми.

Детальніше...

Авіахімроботи

Друк
PDF

Авіаційно-хімічні роботи.

Організація і порядок здійснення лабораторного контролю їх безпечності для здоров’я та довкілля.

авіахімроботи.jpg

Авіаційно-хімічні роботи, їх організація, повинні виконуватись у відповідності до вимог Закону України «Про пестициди і агрохімікати», державних санітарних правил ДСП 8.8.12.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві», «Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України», ДСП 382-96, затверджених наказом МОЗ України від 18.12.96 р. №382.

Безпосередньо лабораторні дослідження додатково регламентуються відповідними правилами відбору проб, затвердженими методиками визначення залишкових кількостей пестицидів у воді, ґрунті, рослинній продукції.

Не вдаючись до зайвої деталізації питань, зупинюсь на головних, котрі врешті-решт, обумовлюють повноту і якість лабораторного контролю, безпечність всього комплексу авіаційно-хімічних робіт.

Надзвичайно важливим є наявність в конкретних проектах авіаційного застосування пестицидів та агрохімікатів правильно оформлених картографічних матеріалів (генеральні плани, карти-схеми землекористування та ін.). Вони повинні бути виконані у відповідному масштабі, де можна побачити межі населених пунктів, аеродрому (вертодрому), поля, які будуть оброблятись пестицидами і агрохімікатами, тваринницькі і птахоферми, джерела водопостачання, зони відпочинку населення, пасіки тощо.

Значно полегшує правильність визначення точок відбору проб їх кількість, нанесені на карти-схеми відповідних розмірів санітарно-захисні зони вищеназваних об’єктів. Окрім розташування точок відбору проб, працівниками лабораторії визначається кількість проб, перелік спеціального обладнання для їх відбору тощо. Кожна проба, відібрана в конкретній точці, повинна бути представницькою, стосовно об’єкту випробувань з якою вона відібрана, що досягається застосуванням  правильних методів відбору проб.

Важливим під час відбору проб є правильне відображення в лабораторній документації основних даних щодо дати і часу відбору проб, типу проб, що відбираються, розташування точки відбору, технології відбору, кількість проб, що відібрані і т. ін.

Як правило, маркується тара для перевезення проб, вказуються умови транспортування, зберігання в лабораторії, тощо.

Токсикологічна лабораторія ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» є атестованим підрозділом і всі дослідження проводять в рамках галузі акредитації.

Минулого року, ми мали можливість досліджувати в об’єктах довкілля всі 13 найменувань пестицидів, включених до «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні» і які застосовуються при авіахімроботах.

Додаткову інформацію з вище окреслених питань, а також стосовно вартості робіт, можна отримати за телефоном 36-07-11.

Нітрати в ранніх овочах та їх вплив на організм людини

Друк
PDF

нітрати_хоменко.jpgПісля зими хочеться свіжих овочів та зелені; помідорів, огірків, цибулі, кропу та петрушки, ранньої капусти, редиски, що зараз є на базарах. 

Тепличні та ґрунтові овочі не тільки відрізняються за своїми смаковими якостями, але і за хімічним складом. У битві за тепличний урожай, окремі господарства та приватні особи для якнайшвидшого дозрівання овочів використовують добрива та стимулюючі речовини. Чим вища концентрація цих речовин, тим небезпечнішим стає продукт для вашого здоров’я.

Детальніше...

Ботулізм - це небезпечно !

Друк
PDF

alt

Як уберегтися від смертельного отруєння!

Як це не прикро, але щороку лікарі області реєструють гострі харчові отруєння, збудниками яких є палички ботулізму.

Ботулізм – це найважче харчове отруєння бактеріальної природи, яке супроводжується ураженням центральної нервової системи, і невчасне звернення до лікарів може призвести до смертельного наслідку.

Продукт, який найчастіше викликає важке отруєння, – апетитна в’ялена та копчена риба, виготовлена в домашніх умовах.

Детальніше...

Що робити, якщо вкусив кліщ?

Друк
PDF

кліщі_04.2017.jpgУ теплу весняну пору люди прагнуть до спілкування з природою. Це і прогулянки в парках, виїзди на відпочинок у ліс, а також проведення весняних робіт на дачних та присадибних ділянках. Але не слід забувати, що необачне поводження на природі може призвести до негативних наслідків, а саме – до укусу кліща.

Кліщі є переносниками багатьох захворювань, серед яких кліщовий енцефаліт, кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), рикетсіози і інші інфекції.

Виявили кліща, що присмоктався - витягніть його якомога швидше! Затягувати з видаленням не можна. Чим довше кліщ п'є кров, тим більше інфекції потрапить в організм.

Якщо плануєте здати кліща на аналіз, то бажано щоб кліщ був живим і цілим. Щоб уникнути розриву кліща, не тягніть його різко. Кліщів зручно видаляти тонким пінцетом. При цьому його слід захопити якомога ближче до хоботка, потім акуратно потягнути вгору, при цьому обертаючи навколо своєї осі у зручну сторону. Зазвичай через 1 – 3 обороти кліщ витягується разом з хоботком. Для видалення кліщів існують також спеціальні пристрої. Якщо під рукою немає ні пінцета, ні спеціального пристрою, то кліща можна видалити ниткою. Для цього міцну нитку зав'язують у вузол якомога ближче до хоботка кліща, потім скручують її в одному напрямку (трохи підтягуючи вгору), до тих пір поки кліщ не викрутиться.

Детальніше...

В області проводиться тиждень імунізації

Друк
PDF

имунізація_дж.jpgДержавна установа «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» повідомляє, що з 24 по 30 квітня 2017 року проводиться Український тиждень імунізації одночасно з Всесвітнім та Європейським тижнями. Головна мета – інформування населення про вакцинацію, як найбільш ефективний інструмент захисту від інфекційних хвороб та важлива умова збереження національної безпеки країни.

Інфекційні хвороби до цього часу є однією з основних причин інвалідності та смертності населення в усьому світі. Підвищення рівня інфекційної захворюваності пов’язане з негативними соціально-економічними змінами, міграцією населення, різноманітними економічними катаклізмами, а також появою нових нозологічних форм, таких як пташиний грип, пандемічний грип, спричинений вірусом Н1N1 Каліфорнія.

Із найпоширеніших інфекцій напруженою залишається ситуація з дифтерії, вірусних гепатитів, краснухи, кору, епідемічного паротиту, гемофільної інфекції, кашлюку. Зокрема, краснуха та вірусний гепатит В часто є причиною вроджених аномалій та вад розвитку.

На жаль, рівень вакцинації дітей в України за даними 2016 року далеко від рекомендованого ВООЗ (95%). Дана проблема може вирішитись лише спільними зусиллями громадськості, медиків та представників влади,тоді Україна зможе досягти змін на краще.

За результатами проведеного аналізу встановлено, що у І кварталі 2017 рокув області первинним вакцинальним комплексомпроти кашлюку, дифтерії, правця охоплено лише 16,4% запланованого контингенту, вакциновано проти туберкульозу 23,2 % дітей, проти поліомієліту 17,6%

Зниження рівня охоплення профілактичними щепленнями закономірно та неухильно супроводжується підвищенням захворюваності на імунокеровані інфекційні хвороби, що в недалекому майбутньому може призвести до епідемічного поширення, особливо при реєстрації спалахів інфекційних хвороб у сусідніх країнах.

Боротьба з інфекціями, яким можна запобігти саме засобами імунопрофілактики, - одне з важливих завдань профілактичної медицини.

Недопущення епідемічних ускладнень інфекційних хвороб можливе за умови ефективного та планомірного використання вакцин, проведення профілактичних щеплень згідно календаря щеплень, затвердженого наказом МОЗ України від 11.08.2014 р. № 551.

Щодо показового навчально-тренувального заняття

Друк
PDF

virusologia.jpgВ Державній установі «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» 20 квітня 2017 року проведено показове навчально-тренувальне заняття з метою перевірки готовності вірусологічної лабораторії  на випадок підозри на вірус Ебола.

У зв’язку з ускладненням епідемічної ситуації щодо хвороби, викликаної вірусом Ебола у країнах Західної Африки та розповсюдження її на інші континенти, виникла необхідність провести навчання на випадок появи цієї хвороби на території Черкаської області. Ризик проникнення віруса Ебола в Україну досить високий, в країні знаходяться кілька тисяч студентів з Західної Африки, більше 100 тисяч моряків і миротворчий контингент, усі вони часто бувають у тих точках світу, де вірогідність зараження висока. Відповідно рекомендацій Міністерства охорони здоров’я щодо поводження з такими хворими проведено повторення методики використання засобів індивідуального захисту.

Завідувач вірусологічною лабораторією Федорченко Наталія Федорівна розповіла про епідемічні та профілактичні заходи на випадок появи хворого з геморагічною лихоманкою Ебола. Під час занняття фахівцями вірусологічної лабораторії було продемонстровано наявність засобів індивідуального захисту та методика поводження з інфекційним матеріалом з підозрою на вірус Ебола.

У разі виникнення біологічної загрози для населення фахівці лабораторного Центру готові до проведення протиепідемічних заходів, передбачених обласним Комплексним планом заходів попередження заносу і поширення інфекційних хвороб.

шаблоны joomla 2.5 здесь
темы Wordpress
music-xpert.
Интересные мини игры.