Інформація для населення

Вірусний гепатит А та його профілактика

Друк
PDF

vgaDj.pngВірусний гепатит А – гостре інфекційне захворювання, з фекально – оральним механізмом передачі, яке характеризується переважним ураженням печінки і травного каналу. Інколи його називають хворобою Боткіна, жовтухою.

Збудник захворювання (вірус гепатиту), стійкий у навколишньому середовищі: за кімнатної температури він може зберігатися протягом кількох тижнів, за температури 40°С – кількох місяців, за температури 100°С руйнується тільки через 5 хвилин. Швидко гине під впливом ультрафіолетового випромінювання та дезінфекційних засобів. Для виникнення захворювання достатньо невеликої кількості вірусів, які через воду та харчові продукти, забруднені випорожненням хворої людини, предмети побуту та брудні руки, недотримання правил особистої гігієни потрапляють до сприятливого організму, тобто хвороба передається від людини до людини. Підступною властивістю вірусного гепатиту А являється його інтенсивне виділення з кишечника зараженої людини при безсимтомному перебігу хвороби (у людини відсутні скарги, проте вірус виділяється впродовж 1,5-2 тижнів). У захворілого з типовою клінічною картиною вірусного гепатиту А виділення збудника починається задовго до появи перших ознак хвороби (в кінці інкубаційного періоду) коли діагноз, як правило не встановлений. В подібних ситуаціях родичі та інші особи, які спілкуються з хворим, не підозрюють про ризик зараження.

У більшості випадків хвороба починається гостро, з підвищенням температури до 38,5 °С протягом перших 2-3 днів, ломоти в тілі, можливе першіння у горлі. Хворий відчуває загальну слабкість, погіршення апетиту, нудоту, іноді характерна блювота, біль та відчуття важкості у правому підребер’ї. На третій день захворювання, сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного пива). Можлива жовтяниця (пожовтінням шкіри та склер очей), а також свербіння шкіри.

Детальніше...

Щодо захворюваності на ботулізм

Друк
PDF

ботулізмм.jpgДержавна установа «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України інформує, щов області ускладнилась ситуація щодо захворюваності на ботулізм: за останній місяць зареєстровано 3 випадки захворювань з чотирма потерпілими, троє з яких померли.

Хворі вживали в’ялену річкову рибу (лящ, тарань) власного виготовлення, вочевидь з порушенням елементарних санітарних правил та технологічних процесів, що й  призвело до трагічних наслідків. Це були мешканці с.Червона Слобода Черкаського району та с.Нова Дмитрівка Золотоніського району. Ще один потерпілий, мешканець с.Мельники Чорнобаївського району, вживав м’ясну домашню тушонку без термічної обробки, пізно звернувся за медичною допомогою і також помер.

Аби запобігти захворюванню, слід дотримуватись головних вимог технології приготування консервованих харчових продуктів, в’ялених і копчених виробів з риби та м’яса, проводити термічну обробку домашніх консервів перед вживанням та своєчасно звертатися за медичною допомогою.

Увага - кір!

Друк
PDF

кір_увага.jpgВ деяких областях України (Івано-Франківська, Дніпропертовська, Одеська, Київська) за останій час відмічається значний ріст захворюваності на кір. В нашій області в 2017 році захворіла одна особа. Але загроза розповсюдження кору на території області існує. Звертаємо увагу на те, що кір - це вірусне захворювання, що передається повітряно- крапельним шляхом при кашлі, чханні, розмові та може викликати серйозні ускладнення. Єдиним джерелом збудника інфекції є людина. Інфікуватися можуть як діти, так і дорослі, які раніше не хворіли, оскільки сприйнятливість людини до кору дуже висока. Крім того, цей вірус – дуже заразний (при спілкуванні з хворим імовірність захворіти складає майже90-100%) та летючий він миттю поширюється по всіх приміщеннях, де перебував хворий, а також може проникати через вентиляційну систему, щілини у дверях, вікнах, на інші поверхи будівлі, тому неодноразово описувалися випадки інфікування сприятливих до даної інфекції дітей і дорослих, які безпосередньо не контактували з хворим.

Детальніше...

Обережно гострі кишкові інфекції!

Друк
PDF

сайт гкіКишкові інфекції – захворювання травного тракту час від зараження до перших клінічних проявів таких як підвищення температури тіла, пронос, блювання  триває від декількох годин до кількох діб. До кишкових інфекцій відносяться такі небезпечні захворювання як черевний тиф, дизентерія, сальмонельоз, гастроентероколіти. Всі ці хвороби виникають внаслідок вживання інфікованих харчових продуктів або води, які проникають в організм

людини через брудні руки, продукти харчування. Тобто збудники кишкових інфекцій передаються за допомогою фекально - орального механізму, харчовим, водним, контактно-побутовим шляхами. Факторами передачі є м’ясо, яйця, вода, кухонний інвентар, руки, мухи, тощо. Важливим є те, що наявність збудників, їх розмноження в продуктах харчування не впливає на їх смакові якості. Інфіковані продукти на смак і вигляд не відрізняються від безпечних та якісних.

Джерелом збудника інфекції може бути, як хвора людина з клінічними проявами інфекції так і здорова - «носій». Носії становлять епідеміологічну небезпеку, оскільки вони ведуть активний спосіб життя, при цьому контактують зі здоровими людьми.

Детальніше...

Нітрати в ранніх овочах та їх вплив на організм людини

Друк
PDF

нітрати_хоменко.jpgПісля зими хочеться свіжих овочів та зелені; помідорів, огірків, цибулі, кропу та петрушки, ранньої капусти, редиски, що зараз є на базарах. 

Тепличні та ґрунтові овочі не тільки відрізняються за своїми смаковими якостями, але і за хімічним складом. У битві за тепличний урожай, окремі господарства та приватні особи для якнайшвидшого дозрівання овочів використовують добрива та стимулюючі речовини. Чим вища концентрація цих речовин, тим небезпечнішим стає продукт для вашого здоров’я.

Детальніше...

Ботулізм - це небезпечно !

Друк
PDF

alt

Як уберегтися від смертельного отруєння!

Як це не прикро, але щороку лікарі області реєструють гострі харчові отруєння, збудниками яких є палички ботулізму.

Ботулізм – це найважче харчове отруєння бактеріальної природи, яке супроводжується ураженням центральної нервової системи, і невчасне звернення до лікарів може призвести до смертельного наслідку.

Продукт, який найчастіше викликає важке отруєння, – апетитна в’ялена та копчена риба, виготовлена в домашніх умовах.

Детальніше...

Що робити, якщо вкусив кліщ?

Друк
PDF

кліщі_04.2017.jpgУ теплу весняну пору люди прагнуть до спілкування з природою. Це і прогулянки в парках, виїзди на відпочинок у ліс, а також проведення весняних робіт на дачних та присадибних ділянках. Але не слід забувати, що необачне поводження на природі може призвести до негативних наслідків, а саме – до укусу кліща.

Кліщі є переносниками багатьох захворювань, серед яких кліщовий енцефаліт, кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), рикетсіози і інші інфекції.

Виявили кліща, що присмоктався - витягніть його якомога швидше! Затягувати з видаленням не можна. Чим довше кліщ п'є кров, тим більше інфекції потрапить в організм.

Якщо плануєте здати кліща на аналіз, то бажано щоб кліщ був живим і цілим. Щоб уникнути розриву кліща, не тягніть його різко. Кліщів зручно видаляти тонким пінцетом. При цьому його слід захопити якомога ближче до хоботка, потім акуратно потягнути вгору, при цьому обертаючи навколо своєї осі у зручну сторону. Зазвичай через 1 – 3 обороти кліщ витягується разом з хоботком. Для видалення кліщів існують також спеціальні пристрої. Якщо під рукою немає ні пінцета, ні спеціального пристрою, то кліща можна видалити ниткою. Для цього міцну нитку зав'язують у вузол якомога ближче до хоботка кліща, потім скручують її в одному напрямку (трохи підтягуючи вгору), до тих пір поки кліщ не викрутиться.

Детальніше...

Чорнобильська катастрофа та ліквідація її наслідків

Друк
PDF

Radiation-danger26 квітня 1986 року  на Чорнобильській АС сталася наймасштабніша, в історії атомної енергетики, радіаційна аварія.

Вибух та інтенсивний тривалий ( з 26.04.86 по 06.05.86 ) вихід широкого спектру радіонуклідів зумовив забруднення величезних територій Європи (Швеції, Фінляндії, Німеччини, Австрії, Швейцарії та інших країн Європи), найбільшого радіоактивного забруднення зазнали території України, Білорусі та Росії.

На заклик українського уряду, з метою прийняти участь в ліквідації наслідків катастрофи, були направлені фахівці санепідустанов області в смт. Поліське Київської області (районний центр), що розташований на півночі Київщини над річкою Уж (притока Прип”яті), яке через високе радіоактивне забруднення опинилося у зоні відчуження. За наказом Черкаської обсанепідстанції від 08.05.87 №83 в розпорядження Київського управління охорони здоров’я, з 18.05 по 18.06.1987 року були направлені та працювали в цій зоні : Нікітюк М.О,Зінченко А.К. (Черкаська облСЕС), Скуцький В.І. (Катеринопільська райСЕС),Нестерко В.О.,  Пархоменко М.У., Біда А.І.( Придніпровська райСЕС), Панченко Т.В., Аракелян Ж.П.(Соснівська райСЕС), Сергеєва Г.В., Турченко С.М., Лесняк Н.І., Коняєва Л.П., Жарськая Є.Н. (Черкаська міськСЕС), Змієв В.О. (Камянська райСЕС), Неймет А.А. (Чорнобаївська райСЕС).

Фахівці, не зважаючи на небезпеку для власного здоров’я, виконували свої професійні обов’язки з профілактики захворювань місцевого населення та здійснювали радіоекологічний моніторинг об’єктів довкілля.

Безпосередню участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, як військові, приймали :  Бондаренко Ю.Г.- завідувач токсикологічною лабораторією облСЕС, Узлій М.Г. (дезінфектор Черкаської райСЕС), Лисенко В.І. (дезінфектор Христинівської райСЕС), Кузьменко В.С.(водій Смілянської райСЕС) та  інші, які самовіддано виконували всі поставлені перед ними військовим командуванням завдання, вміло користувалися довіреним їм обладнанням та технікою, активно використовували набуті високі професійні знання і навики. Більшість із них мають нагороди Президента України, Почесні грамоти Кабінету Міністрів України та Міністерства охорони здоров’я України, нагрудні знаки учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, тощо.

Різними шляхами у 1986 році в перші місяці після аварії формувались дози опромінення населення. Основними факторами опромінення були радіоактивні хмара і її слід. Доза опромінення від радіоактивної хмари формувалась на 70-90% за рахунок опромінення радіоізотопами йоду, що тривало 1-2 місяці після аварії,причому,найбільші дози були отримані новонародженими дітьми.

З часом у зв’язку з природним розпадом більшості викинутих із реактора радіонуклідів визначальну роль, як у зовнішньому, так і внутрішньому додатковому опроміненні населення став відігравати цезій-137.

В нашій області під радіоактивне забруднення, де щільність цезію-137 переважає 1 Кі/км2, попали 103 населених пункти із 13 районів. Загалом, від аварії на ЧАЕС постраждали  154067 осіб, з яких потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи – 104637, дітей – 27781, ліквідаторів – 11203. Поза цим на територію області було відселено 1150 осіб з 30-ти кілометрової зони та інших радіоактивно-забруднених районів України, Білорусі, Росії.

Починаючи з 1991 року в області щорічно проводиться близько 20 тис. радіологічних досліджень зокрема, продуктів харчування і харчової сировини біля 7 тис., води питної – 1300, об’єктів навколишнього середовища – 1100, рівнів радіаційного фону в повітрі – 10 тис.

За результатами радіоекологічного моніторингу за останнє десятиріччя концентрації  137Cs  і  90Sr у харчовій сировині та продуктах харчування місцевого виробництва  стабілізувались і становлять 1-5 Бк/кг/л по  137Cs і до 1 Бк/кг/л по  90Sr, у воді питній до 1 Бк/л. Такі рівні забруднення є в 10 - 100 разів нижчими від нормативних величин.

За результатами моніторингу надаються рекомендації щодо  протирадіаційного захисту населення, які мають на меті зменшення шкідливого опромінення.  

В даний час радіоекологічний моніторинг об’єктів довкілля продовжує здійснюватися ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр  МОЗ України».

 

В області проводиться тиждень імунізації

Друк
PDF

имунізація_дж.jpgДержавна установа «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» повідомляє, що з 24 по 30 квітня 2017 року проводиться Український тиждень імунізації одночасно з Всесвітнім та Європейським тижнями. Головна мета – інформування населення про вакцинацію, як найбільш ефективний інструмент захисту від інфекційних хвороб та важлива умова збереження національної безпеки країни.

Інфекційні хвороби до цього часу є однією з основних причин інвалідності та смертності населення в усьому світі. Підвищення рівня інфекційної захворюваності пов’язане з негативними соціально-економічними змінами, міграцією населення, різноманітними економічними катаклізмами, а також появою нових нозологічних форм, таких як пташиний грип, пандемічний грип, спричинений вірусом Н1N1 Каліфорнія.

Із найпоширеніших інфекцій напруженою залишається ситуація з дифтерії, вірусних гепатитів, краснухи, кору, епідемічного паротиту, гемофільної інфекції, кашлюку. Зокрема, краснуха та вірусний гепатит В часто є причиною вроджених аномалій та вад розвитку.

На жаль, рівень вакцинації дітей в України за даними 2016 року далеко від рекомендованого ВООЗ (95%). Дана проблема може вирішитись лише спільними зусиллями громадськості, медиків та представників влади,тоді Україна зможе досягти змін на краще.

За результатами проведеного аналізу встановлено, що у І кварталі 2017 рокув області первинним вакцинальним комплексомпроти кашлюку, дифтерії, правця охоплено лише 16,4% запланованого контингенту, вакциновано проти туберкульозу 23,2 % дітей, проти поліомієліту 17,6%

Зниження рівня охоплення профілактичними щепленнями закономірно та неухильно супроводжується підвищенням захворюваності на імунокеровані інфекційні хвороби, що в недалекому майбутньому може призвести до епідемічного поширення, особливо при реєстрації спалахів інфекційних хвороб у сусідніх країнах.

Боротьба з інфекціями, яким можна запобігти саме засобами імунопрофілактики, - одне з важливих завдань профілактичної медицини.

Недопущення епідемічних ускладнень інфекційних хвороб можливе за умови ефективного та планомірного використання вакцин, проведення профілактичних щеплень згідно календаря щеплень, затвердженого наказом МОЗ України від 11.08.2014 р. № 551.

Щодо показового навчально-тренувального заняття

Друк
PDF

virusologia.jpgВ Державній установі «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» 20 квітня 2017 року проведено показове навчально-тренувальне заняття з метою перевірки готовності вірусологічної лабораторії  на випадок підозри на вірус Ебола.

У зв’язку з ускладненням епідемічної ситуації щодо хвороби, викликаної вірусом Ебола у країнах Західної Африки та розповсюдження її на інші континенти, виникла необхідність провести навчання на випадок появи цієї хвороби на території Черкаської області. Ризик проникнення віруса Ебола в Україну досить високий, в країні знаходяться кілька тисяч студентів з Західної Африки, більше 100 тисяч моряків і миротворчий контингент, усі вони часто бувають у тих точках світу, де вірогідність зараження висока. Відповідно рекомендацій Міністерства охорони здоров’я щодо поводження з такими хворими проведено повторення методики використання засобів індивідуального захисту.

Завідувач вірусологічною лабораторією Федорченко Наталія Федорівна розповіла про епідемічні та профілактичні заходи на випадок появи хворого з геморагічною лихоманкою Ебола. Під час занняття фахівцями вірусологічної лабораторії було продемонстровано наявність засобів індивідуального захисту та методика поводження з інфекційним матеріалом з підозрою на вірус Ебола.

У разі виникнення біологічної загрози для населення фахівці лабораторного Центру готові до проведення протиепідемічних заходів, передбачених обласним Комплексним планом заходів попередження заносу і поширення інфекційних хвороб.

шаблоны joomla 2.5 здесь
темы Wordpress
music-xpert.
Интересные мини игры.