Ніхто не застрахований від укусів тварин. Найчастіше людей кусають домашні собаки, рідше — кішки та дикі тварини: лисиці, вовки, білки, кажани, їжаки тощо. Укус тварини — це рана з надзвичайно високою, майже стовідсотковою ймовірністю інфікування. Серед інфекційних агентів, які можуть потрапити в організм при укусі тварини, є збудники смертельно небезпечних хвороб — сказу та правця.

Сказ — вірусна інфекція, яка без правильної і своєчасної допомоги неминуче веде до смерті інфікованого. Інкубаційний період сказу зазвичай триває 1-3 місяці, але може варіюватися від 1 тижня до 1 року в залежності від різних факторів. Це означає, що симптоми хвороби можуть виникати протягом цього періоду з моменту укусу.

Якщо вас вкусила (ослинила) тварина, негайно зверніться до лікаря! Коли лікар недоступний, ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хв мильною водою, мийними засобами, дезінфектантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), що нейтралізують вірус.Після цього неодмінно зверніться за медичною допомогою. Лікар проведе хірургічну обробку ран та призначить вакцинацію.Курс щеплень складається з п’яти доз, які вводяться за схемою 0,3,7,14,28, де 0 - це перший день звернення і перша доза вакцини, всі інші - це третій, сьомий, чотирнадцятий та двадцять восьмий - дні від введення першої дози та проведення наступних доз вакцинації.Вакцина – суха, ліофілізована, застосовується при розведенні розчинником, який постачається в комплекті. В складі імунобіологічного препарату немає живих вірусів.Зважаючи на те,що сказ належить до категорії смертельних захворювань, не існує жодних протипоказань для імунізації після контакту з джерелом зараження.

Вакцина ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи ослинення. Утім, курс імунізації призначають навіть через кілька місяців після контакту із хворою або ж підозрілою на сказ твариною. Антитіла у людини з’являються тільки на 12–14-й день, а максимальні їхні рівні досягаються лише через 30–40 днів. Імунітет стає дієвим приблизно через два тижні після закінчення курсу вакцинації та залишається таким упродовж року.

У разі небезпечної локалізації укусів (обличчя, шия, голова, пальці рук, промежина), множинних або дуже глибоких поодиноких укусів, ослинення слизових оболонок, будь-яких ушкоджень, завданих хижими тваринами, кажанами й гризунами, коли є ризик короткого інкубаційного періоду, окрім вакцини застосовують і людський антирабічний імуноглобулін. Інкубаційний період може скоротитися до 7 діб — це менше, ніж час вироблення поствакцинального імунітету. Якщо з моменту контакту із твариною минуло більше трьох діб, антирабічний імуноглобулін не застосовують.Для лікування важливо не втратити час.

При укусах тварин можливе інфікування на правець.Якщо постраждала особа не має планових щеплень від дифтерії і правцю, тоді їй проводять екстрену профілактику протиправцевим анатоксином.Кількість доз та схему проведення імунізації призначає лікар, який надає допомогу.

Не нехтуйте своїм здоров’ям!Звертайтесь за медичною допомогою вчасно!Виконуйте настанови лікаря з імунізації!

Пам’ятайте!

Від правильно та своєчасно наданої допомоги може залежати не тільки здоров’я, але й ваше життя !